wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Polacy słabo zaangażowani w pracę

Polacy słabo zaangażowani w pracę [FILM]

Polacy słabo zaangażowani w pracę
Data publikacji: 2017-11-05 13:26
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 988 299720

Polska odnotowała w tym roku rekordowo niski poziom zaangażowania pracowników oraz historycznie najmniejsze zaangażowanie Polaków w pracę w stosunku do mieszkańców krajów europejskich. Aż 52% polskich pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę, a różnica pomiędzy Polską i Europą w tym zakresie osiągnęła rekordową wartość – 14%.

Obecnie sporo mówi się o poprawie sytuacji ekonomicznej Polaków. I to prawda – według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mamy rekordowo niskie wskaźniki bezrobocia od początku lat 90. Możemy więc śmiało mówić, że polski rynek pracy należy do pracowników. Czy stabilizacja ekonomiczna i pozytywne nastroje społeczne przekładają się na większe zaangażowanie w wykonywaną pracę? W Polsce poziom zaangażowania pracowników wyniósł w 2017 roku jedynie 48%, dla porównania w Europie wskaźnik ten wynosi 62%, a globalnie 63%. To historycznie największa dysproporcja pomiędzy naszym krajem, a państwami europejskimi, która wynosi obecnie 14%. Odnotowaliśmy w tym roku największy spadek zaangażowania w polskich firmach.

-Tegoroczne wyniki, przeprowadzonego przez nas w badania są niepokojące ponieważ pokazują, że aż 52% pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę. W porównaniu do 2016 roku takich osób w firmach mieliśmy 49%, a w roku 2015 – 48%. Podczas gdy w Europie zaangażowanie rośnie, w Polsce drastycznie spada – mówi Magdalena Warzybok Talent Director w Aon Hewitt.

Co nas boli?

Możemy postawić pytanie – czemu jest tak źle skoro jest tak dobrze? Powodów jest kilka. Wyniki pokazują, że najbardziej spadło poczucie lojalności pracowników w stosunku do pracodawcy bo aż o 4 p. p. w stosunku do roku poprzedniego – z 59% na 55%. O 3 p. p. obniżyły się także pozytywne myślenie i mówienie o firmie, w której pracujemy – z 59% na 56% oraz chęć działania i rozwoju w firmie – z 51% na 48%. Dlaczego?

- Pracownicy przychodząc do nowej firmy mają wysokie poczucie zaangażowania, które wynika z samego faktu rozpoczynania nowego etapu w życiu zawodowym. Niestety po jakimś czasie zaczynają odczuwać brak zainteresowania ze strony przełożonego, czują, że nie są wystarczająco ważni i docenieni w oczach pracodawcy, zarówno w kontekście wynagrodzenia, jak i pozafinansowych aspektów. Nie czują się też częścią sukcesów firmy. Dlatego ich lojalność drastycznie spada i odchodzą, a firma wpada w błędne koło zmagania się z niedoborem pracowników – wyjaśnia Magdalena Warzybok.

– Mamy też coraz większe oczekiwania, dlatego świadczenia pozafinansowe, takie jak karnety na basen, fitness czy do centrów medycznych nie robią już na nas wrażenia. To już nie benefit od pracodawcy i karta przetargowa w rekrutacji, a podstawowy wymóg kandydatów do pracy – dodaje ekspert.

Mimo obserwowanego w polskiej gospodarce wzrostu płac wciąż nie jesteśmy też zadowoleni ze swojego wynagrodzenia. Aż 74% respondentów uznało, że ich wynagrodzenie nie jest adekwatne do wkładu w wykonywaną pracę. Jednego z głównych czynników niskiego zaangażowania pracowników można też upatrywać w braku zaangażowania samych menadżerów. Poziom zaangażowania menadżerów wyjaśnia aż w 59% poziom zaangażowania ich zespołów. Nie możemy mówić o zaangażowaniu pracowników, bez zaangażowanych przełożonych. A firmy zapominają o swoich kierownikach pod względem wynagrodzeń.

Źródło: Newsrm.tv

Komentarze

polska mentalista
Psychopaci szefami, to co się dziwią. Kasę ma degenerat i jego kapo - podlizywacz oślizgły bądź plecak. Śmietanka dla pazerniaka,kumoterstwo i nepotyzm, reszta woły za półdarmo do roboty. DDA kierownikami, nieprzepracowne dzieciństwo,charakteropatyzm,a potem tacy poplątani acz niedojrzali wygodni tym na górze głębią mądrzejszych od siebie, tych na dole.
2017-11-07 20:19:19
niewolnictwo kwitnie
Toksyczne środowisko pracy, niski płace,cham szef,korposzczury,mobbing... Żałosne pędzące w głupocie stado... Cwaniactwa,niedojrzałość,oszustwa. Przecież to oczywiste. Za to polactwo misi poza obrotem rynkowym na kontach 250mld złotych. Byle przednie zagrania, na tyle rozumu starcza korpognidom i egobiznesmenom. Dopóki mentalność cwaniacki będzie powszechna dopóty toksyczne będą stosunki pracy.Ale skoro ludzie nie czytają, lecz filmy oglądają. Skoro się mentalnie i psychicznie, moralnie nie rozwijają, to przenoszą Emo kalki od dzieciństwa znane do zachowań bieżących.
2017-11-06 20:46:50
Alicja
Jaka płaca taka praca. Jak pracodawcy zaczną godnie płacić za pracę to i pracownik będzie ją godnie wykonywał. Proste. Jakoś na tym złym "zachodzie" (czyli poza granicami)jesteśmy super pracownikami. Dziwne prawda?
2017-11-06 08:54:24
polandebiland
A w norge az sie pala do roboty
2017-11-06 07:37:45
fert
Można flaki z siebie wypruć, a nikt tego nie doceni.
2017-11-05 18:37:44
hmm
Jak można być zaangażowanym w pracę, skoro dostaje się pensję kilkakrotnie niższą niż np. niemiecki odpowiednik, a do tego nie ma szans na awans, szefostwo traktuje pracowników jak bydło, jest wykorzystywanie, mobbing, darmowe nadgodziny, stres itp.?
2017-11-05 18:04:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy