niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Pokój u gospodarza

Pokój u gospodarza

Pokój u gospodarza
Data publikacji: 2015-07-23 13:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1137 4998

Wynajmując pokoje wczasowiczom, niezależnie, czy robimy to prywatnie czy prowadząc działalność, musimy odprowadzić podatek. Wyjątkiem jest wynajem pokoi na wsi w gospodarstwie agroturystycznym.

 Agroturystyka zyskuje coraz większą popularność wśród wczasowiczów, a dzięki temu daje szansę rozwinięcia dochodowego biznesu mieszkańcom terenów wiejskich. W kodeksie nie znajdziemy prawnej jej definicji. Przyjmuje się, że jest to rodzaj usługi świadczonej w gospodarstwie rolnym dla turystów, która może polegać np. na zapewnieniu noclegu, wyżywienia, udostępniania pola namiotowego, wynajęcia sprzętu sportowego i turystycznego, organizacji rejsów i wycieczek. Usługi te można mnożyć. Jednak dla przedsiębiorcy najistotniejsze jest to, że z podatku dochodowego zwolniony jest jedynie wynajem pokoi i wyżywienie, ale to też pod pewnymi warunkami. 

- Pokoje wynajmowane w ramach agroturystyki powinny się znajdować w budynku mieszkalnym- nie mogą to być np. domki letniskowe lub pokoje w budynku niemieszkalnym, który usytuowany jest na terenie wiejskim i wchodzi w skład gospodarstwa rolnego- wyjaśniają eksperci Tax Care. - Ważnym warunkiem jest także to, by liczba wynajmowanych pokoi nie przekraczała pięciu. Bez znaczenia jest tu liczba osób, którym się je podnajmuje. Jeśli spełniamy te warunki, to wówczas możemy skorzystać ze zwolnienia od płacenia podatku z tytułu najmu, ale też z tytułu zapewnienia wczasowiczom wyżywienia.

Jeżeli osoba fizyczna, w ramach agroturystyki, świadczy też inne usługi (np. pobiera opłaty za wypożyczenie roweru), to dochody z tego tytułu nie są zwolnione z podatku. W tej sytuacji, trzeba sporządzić wykaz kwot przychodów ze względu na ich rodzaj.  

Aby wynajmować pokoje wczasowiczom w swoim domu (ale więcej niż 5 pokoi), nie trzeba mieć założonej działalności gospodarczej. Można to robić jako osoba prywatna. Trzeba tylko ustalić sposób opodatkowania.  W sytuacji najmu prywatnego można się rozliczyć z fiskusem według zryczałtowanej stawki 8,5 proc. lub skali podatkowej ze stawkami 18 proc. i 32 proc. Warto  dobrze rozważyć ten wybór, ponieważ różnice nie dotyczą wyłącznie stawek, ale także samej podstawy, czyli tego, co może (bądź nie może) stanowić kosztu uzyskania przychodu. 

Warto pamiętać, że w wypadku ryczałtu, przy rozliczeniu z urzędem skarbowym, nie można uwzględnić kosztów poniesionych np. na wyposażenie pokoi. Można to zastosować jedynie przy skali podatkowej. Trzeba jednak mieć na względzie, że taki najem często może zostać uznany za prowadzenie działalności gospodarczej. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli wynajmuje się pokoje prowadząc działalność gospodarczą. Wtedy podatek można rozliczyć według skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.) lub zdecydować się na podatek liniowy (19 proc.). W obu wypadkach można pomniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym zapłacić niższy podatek, odliczając koszty uzyskania przychodu, do których można oczywiście zaliczyć np. wyposażenie czy remont pokoi, odpisy amortyzacyjne.

(mag)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy