sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Gospodarka > Ochrona przed sztormem

Ochrona przed sztormem

Ochrona przed sztormem
Data publikacji: 2019-06-05 17:26
Wywietleń: 888 395225

Nowe ostrogi w morzu, kamienna opaska brzegowa i szersze plaże chronią przed niszczycielskim działaniem sztormowych fal odcinki wybrzeża pomiędzy Dziwnówkiem a Dziwnowem oraz między Rewalem a Trzęsaczem. Wykonane prace podsumowano 4 bm. w Niechorzu na konferencji szczecińskiego Urzędu Morskiego. W wyniku oszczędności, jakie uzyskano na etapie procedur przetargowych na roboty budowlane, projekt poszerzono o przebudowę czterech ostróg w Dziwnowie i sztuczne zasilanie piaskiem kolejnego odcinka brzegu.

„Zabezpieczenie zagrożonych odcinków zachodniego wybrzeża” to oficjalna nazwa projektu realizowanego przez UMS, przy współudziale środków z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 53 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi ok. 45 mln zł. 

– Jeśli chodzi o odcinek Dziwnówek – Dziwnów, mieliśmy za zadanie usunąć 24 zniszczone ostrogi drewniane z narzutem kamiennym, jeszcze poniemieckie konstrukcje, i w to miejsce wybudować 21 nowych ostróg, a na koniec cały ten odcinek pokryć piaskiem pobieranym z dna morskiego – mówił inspektor Piotr Domaradzki, pełnomocnik ds. projektu. – Prace rozpoczęły się żwawo na początku roku 2018.

Niestety, zostały wstrzymane po tym, jak koparka natrafiła na niebezpieczną pozostałość z czasów II wojny światowej i doszło do wybuchu. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Teren trzeba było jednak przeszukać i oczyścić z obiektów wybuchowych. Trwało to prawie pół roku.

– Udało się to jednak zrobić bez zagrożenia terminu końcowego całego przedsięwzięcia – zaznaczył P. Domaradzki. – Na czas oczyszczania z tych obiektów siły i środki zostały przerzucone na odcinek Rewal – Trzęsacz. Roboty polegały tu na wybudowaniu ośmiu kolejnych ostróg, a następnie opaski kamiennej narzutowej pod klifem. Później kontynuowano prace w Dziwnówku.

W ślad za robotami przy budowie ostróg następowało sztuczne zasilanie brzegu: pogłębiarka pobierała piasek z dna morskiego, dowoziła go w pobliże brzegu, a następnie rurociągiem był on po wymieszaniu z wodą pompowany na plażę. Woda odpływała do morza, a piasek rozgarniano spychaczami.

Pomiędzy Dziwnówkiem a Dziwnowem zabezpieczono 3 km brzegu, zaś między Rewalem a Trzęsaczem – ok. 1,5 km. Wykonawcą robót budowlanych, związanych z usunięciem i budową ostróg oraz opaski brzegowej, było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Hydrobud Adam Dzik z Ustronia Morskiego. Z kolei sztuczne zasilanie brzegu wykonało konsorcjum firm z Przedsiębiorstwem Robót Czerpalnych i Podwodnych z Gdańska jako liderem.

– Procedury przetargowe wygenerowały nam spore oszczędności w projekcie – poinformował inspektor Domaradzki. – Do tego dołożyła się jeszcze zmiana stawki VAT. Po długoletnich bojach udało się uzyskać orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące traktowania robót związanych z ochroną wybrzeża jako robót ochrony środowiska morskiego, a na to VAT jest zerowy.

Uzgodniono z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisanie aneksu do umowy o dofinansowanie, rozszerzającego projekt o dwa główne zadania: przebudowę czterech starych ostróg w Dziwnowie oraz sztuczne zasilanie na odcinku ok. 2,5 km. Prace te mają być wykonane do końca kwietnia przyszłego roku.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Ochrona przed sztormem Ochrona przed sztormem Ochrona przed sztormem Ochrona przed sztormem Ochrona przed sztormem Ochrona przed sztormem Ochrona przed sztormem Ochrona przed sztormem

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie