poniedziałek, 01 czerwca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Obronić się przed suszą

Obronić się przed suszą

Obronić się przed suszą
Data publikacji: 2020-04-04 22:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-19 17:06
Wywietleń: 718 448888

Wiele wskazuje na to, że uboga w opady zima nie zapewniła glebie wystarczającej ilości nawodnienia. Bez szybkich reakcji i opracowania programów retencyjnych może nas czekać jeszcze większa susza. Najnowszy raport przygotowany dla Wód Polskich pokazuje skalę problemu. Wody Polskie w Szczecinie mają swój plan na zapobieganie suszy i chcą zaangażować do działania samorządy, organizacje rolnicze oraz mieszkańców.

Wyniki monitoringu prowadzonego przez Państwową Służbę Hydrologiczno-Meteorologiczną od grudnia 2019 r. do lutego 2020 r. wyraźnie wskazują, że okres zimowy był ubogi w opady. Susza atmosferyczna, notowana w grudniu 2019 i styczniu br. – mimo wyższych sum opadów w lutym i marcu – mocna wpłynęła warunki hydrologiczne naszych rzek. Bardziej mokre luty i marzec sprawiły, że poprawiła się wilgotność gleby i zagrożenie suszą rolniczą zostało zminimalizowane. Niestety, kolejne miesiące, z uwagi na wiosenny wzrost temperatur – przy niewielkich opadach – mogą odwrócić ten stan.

W województwie zachodniopomorskim sytuacja jest lepsza niż w innych regionach. Nie bez znaczenia jest tu dobry stan rzek oraz fakt zasilania cieków wodami morskimi.

– Nasza instytucja ma ambitny plan działań na najbliższe miesiące, który obejmuje zarówno wspieranie samorządów jak i promocję ekologicznych zachowań w całym społeczeństwie – mówi Marek Duklanowski, dyrektor szczecińskiego RZGW. – W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie trwają obecnie prace nad uruchomieniem pilotażowego programu retencji korytowej w zlewni rzeki Regi i Dziwny. Prawie 150 obiektów hydrotechnicznych będzie zatrzymywało wodę zarówno na niewielkich ciekach, jak i większych rzekach Pomorza. Już w najbliższych dniach powinniśmy zacząć piętrzenie wody w kilku miejscach, zaś w kolejnych miesiącach, w miarę uzupełniania niezbędnej dokumentacji, obejmiemy coraz szersze obszary. Skupiamy się również na mniejszych, ale nie mniej ważnych sprawach, jak tworzenie łąk kwietnych. Taka łąka powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie naszej siedziby, bo w ten sposób chcemy pokazać naszym pracownikom i interesantom, że nawet te najmniejsze, bardzo prozaiczne rozwiązania zmniejszają zapotrzebowanie na wodę oraz przyczyniają się do mniejszego jej odparowywania.

Zgodnie z komunikatem o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej, na obszarach objętych niżówką mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. Szczęśliwie, stan zagrożenia nie obejmuje województwa zachodniopomorskiego. 

(ek)

Fot. RZGW

Na zdjęciu: W sąsiedztwie siedziby RZGW powstaje kwietna łąka

 

Obronić się przed suszą Obronić się przed suszą Obronić się przed suszą

Komentarze

Olaboga
Rząd i Wojewodowie oraz tzw Marszałkowie powinni wydać nakaz piętrzenia wód wszędzie gdzie to możliwe. Teraz wychodzi głupota solidaruchów w sprawie zatrzymania budowy zbiorników retencyjnych w tym kaskady Wisły podobnie jak z Elektrownią w Żarnowcu
2020-04-19 17:01:53
pomysłowy
Zatrzymajmy wodę - każdy patriota wychodzi sikać na trawniku przed domem! Mniej wody w klozecie, więcej w glebie!
2020-04-08 12:21:25
Kwietna łąka :(
Kwietna łąka? Co oni robią. Kto jest architektem tej pożal się Boże "łąki"? Obecny dyr? a no tak on przecież się na wszystkim zna. Dotychczas teren przez siedzibą RZGW Szczecin był zaplanowany przez specjalistę - architekta zieleni. I to było coś. Ale władza się zmieniła to wszystko co było przed trzeba zmienić (łącznie z pracownikami) bo nie jest "ichnie". DRAMAT
2020-04-06 11:48:00
rerik
A w regionie prace przy konserwacji rowów melioracyjnych czyli osuszających , w rozkwicie! Bo unija dale na to pieniądze. Jak się nie wykorzysta , to przepadną i statystyki spadną.
2020-04-06 06:15:24
Mieszko
Dbajmy o drzewa i krzewy w Szczecinie, żeby się nie wysuszyly.
2020-04-04 22:56:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie