Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Nowy „Agath” w Szczecinie. Przypłynął na przegląd

Data publikacji: 17 października 2023 r. 10:31
Ostatnia aktualizacja: 18 października 2023 r. 11:06
Nowy „Agath” w Szczecinie. Przypłynął na przegląd
Chemikaliowiec „Agath” przy nabrzeżu Drzetowskim w Szczecinie. Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Nowy nabytek we flocie szczecińskiego armatora Unibaltic Shipping, chemikaliowiec „Agath” przypłynął pod koniec września br. do Szczecina i zacumował przy nabrzeżu Drzetowskim. Jednostka przeszła tu planowy okresowy przegląd.

Statek został zbudowany w 2020 roku w stoczni tureckiej. Ma nośność ponad 6200 DWT i pojemność ok. 7000 m sześc. Jego długość wynosi 121 m, a szerokość – 16 m. Wcześniej pływał pod nazwą „Ceto”. Szczecińskiemu armatorowi został przekazany 26 lipca we włoskim porcie Palermo. Najpierw otrzymał nazwę „Agath 2”, a teraz nazywa się „Agath”, tak samo jak statek, który kiedyś już był we flocie Unibaltic Shipping.

Armator poinformował, że specyfikacje tego chemikaliowca pasują do jego portfela ładunków i przyczyniają się do realizacji strategii odnawiania floty. Unibaltic Shipping, który w tym roku obchodzi 20-lecie działalności, dysponuje obecnie 10 jednostkami.

„Agath” w sierpniu odwiedził już Polskę, był w porcie Gdynia.

– Do Szczecina przypłynął na planowy okresowy przegląd po zakupie – podał Arkadiusz Wójcik prezes firmy Unibaltic Shipping. – Wykonuje go producent.

Unibaltic działa na rynku żeglugowym od 20 lat. Ugruntował swoją pozycję i wyspecjalizował się w segmencie przewozów ładunków płynnych: chemicznych oraz ropopochodnych. To tradycyjny armator, który zdecydowaną większość przewozów realizuje przy wykorzystaniu własnej floty, ale oferuje również usługi brokerskie.

Wszystkie jego statki mają nazwy zaczynające się na literę „A”. Ich nośność wynosi od 3500 do ponad 24 000 t.
 Armator zapowiedział kolejne inwestycje, w tym budowę zupełnie nowych chemikaliowców.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kaka
2023-10-18 10:42:09
Daliśmy żółtą kartkę PiSowi ale jak czytam że wszystkie umowy mają być zerwane z CPK, Atomem, przeprawa do Stepnicy. To przy następnych wyborach KO!!!! Czerwoną.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA