poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Nowoczesne statki dla urzędów morskich

Nowoczesne statki dla urzędów morskich

Nowoczesne statki dla urzędów morskich
Data publikacji: 2018-03-05 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-03 12:25
Wywietleń: 1599 316975

Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska zbuduje dwie wielozadaniowe jednostki pływające dla administracji morskiej – szczecińskiej i gdyńskiej. Pod koniec ub. roku rozstrzygnięto przetarg ogłoszony przez Urząd Morski w Szczecinie. W poniedziałek (5 marca) podpisano umowę z jego zwycięzcą.

Remontowa Shipbuilding z Gdańska ma zbudować statki za 213 mln 650 tys. zł. Będą m.in. kruszyć lód, ale też obsługiwać pławy morskie, wykonywać pomiary hydrograficzne, pełnić funkcje ratownicze i holownicze czy usuwać rozlewy olejowe. Powinny zostać zbudowane do 30 czerwca 2020 r. Przedsięwzięcie ma zapewnione dofinansowanie unijne (w 85 proc.), z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Wartość kontraktu stanowi o tym, że ten projekt jest drugim co do wielkości – po projekcie pogłębienia toru wodnego – realizowanym w obecnych i najbliższych latach przez Urząd Morski w Szczecinie – podkreślił dyrektor UMS Wojciech Zdanowicz. – Dzięki temu, że budowa będzie realizowana przez polską stocznię, wpisuje się jak najbardziej w rozwój polskiego przemysłu stoczniowego. I w tym administracja morska również ma swój udział. Urzędy morskie otrzymają nowoczesne jednostki, które zastąpią dość wysłużone, oczywiście sprawne, ale już ponad 35-letnie.

Chodzi o stacjonujący w Świnoujściu stawiacz pław „Planeta” oraz gdyńską jednostkę „Zodiak”.– Zadanie realizowane jest w formule „projektuj i zbuduj”, więc na razie mamy ogólną koncepcję, która teraz będzie zamieniana w projekt, a następnie w budowę statku – dodał dyrektor.

Dziękował zespołowi, który w urzędach morskich w Szczecinie i Gdyni pracuje przy tym przedsięwzięciu.

– Będzie to polska myśl techniczna, zrealizowana w polskiej stoczni dla polskiego armatora, wiele osprzętu, wiele urządzeń będzie realizowanych też przez polskich podwykonawców, więc myślę, że to wspaniale, że możemy taki cały łańcuch umiejętności i potencjały naszego przemysłu wykorzystać tutaj w kraju – mówił Piotr Dowżenko, prezes Remontowej Shipbuilding.

Jak dodał Dariusz Jaguszewski z zarządu spółki, statki będą miały wysoki poziom automatyzacji. Do ich obsługi wystarczy sześcioosobowa załoga. (ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Nowoczesne statki dla urzędów morskich Nowoczesne statki dla urzędów morskich Nowoczesne statki dla urzędów morskich Nowoczesne statki dla urzędów morskich

Komentarze

stoczniowiec
nikt nie zabrania budować w Szcecinie wygrać przetarg i do pracy!!!
2018-05-03 12:23:46
HA.HA
W SZCZECINIE STOCZNIA BĘDZIE NA GŁĘBOKIM I TAM BĘDĄ BUDOWAĆ ŁODZIE PODWODNE
2018-03-07 18:52:04
Pablos
Czytajcie ze zrozumieniem. Po pierwsze zbudują dwa statki, jeden dla nas, a drugi dla siebie. Zapewne taniej wyjdzie zrobić jeden projekt i wybudować oba w tej samej stoczni. Po drugie wygrali przetarg, więc co ma do tego PiS? Po trzecie nad zleceniem będzie pracował zespół zarówno w Gdańsku, jak i w Szczecinie.
2018-03-06 15:25:12
pisowskie geniusze
Statki dla Szczecina będzie budował Gdańsk. To jest jawne działanie na szkodę naszego miasta.
2018-03-06 09:43:52
ciekawski sPISek
a czemu w Szczecinie nie mogą zbudować ??
2018-03-05 23:29:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy