Wtorek 25 stycznia 2022r. 
REKLAMA

„Nova Star” na linii

Data publikacji: 2018-09-17 22:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
„Nova Star” na linii
 

Polska Żegluga Bałtycka (Polferries) poinformowała, że prom pasażersko-samochodowy „Nova Star”, który w tym roku dołączył do floty tego armatora, w miniony piątek (14 września) został oddany do eksploatacji. W pierwszy rejs wyruszył o godz. 18 z Gdańska do szwedzkiego Nynäshamn. Obsługuje tę linię, stanowiąc tzw. wahadło dla promu „Wawel”.

– Prom „Nova Star” jest zaplanowany w strategii rozwoju spółki jako kluczowy element do momentu zrealizowania budowy nowej jednostki – podkreśla kołobrzeski armator. – Wprowadza zdecydowanie nową jakość świadczenia usług między Polską a Szwecją.

Jednostka została wybudowana w 2011 roku, w stoczni ST Marine w Singapurze. Ostatnio pływała na trasie z Maroka do Hiszpanii. Spółka PŻB ją wyczarterowała.

Przed wejściem na linię prom przeszedł w Gdańskiej Stoczni Remontowej prace modernizacyjne oraz został dostosowany do obowiązujących na Bałtyku konwencji morskich. Ma znacznie więcej miejsc kabinowych oraz zdecydowanie lepiej przygotowaną przestrzeń pasażerską.

„Nova Star” ma 161 m długości oraz 25,6 m szerokości. Może osiągnąć prędkość 21 węzłów.

Długość linii ładunkowej wynosi 2790 m (1575 m dla samochodów ciężarowych i 1215 m dla osobowych). Na statku jest 1215 miejsc pasażerskich.

Podróżni mają do dyspozycji restaurację z daniami charakterystycznymi dla kuchni regionu Morza Bałtyckiego, Piano Bar z widokiem na morze, Piper's Pub, restaurację samoobsługową Nova Star Buffet, sklep z szerokim asortymentem m.in. perfum czy renomowanej odzieży, dyskotekę, salę konferencyjną, kasyno czy Seaglass Cafe. Na promie znajdują się również miejsca przeznaczone dla najmłodszych pasażerów.

Początkowo planowano, że „Nova Star” wejdzie na linię jeszcze przed wakacjami, a później kilka razy przesuwano termin. Armator wyjaśniał, że chodzi o niezależne od niego przyczyny techniczne.

(ek)

Fot. PŻB

Na zdjęciu: Prom „Nova Star”, który w tym roku dołączył do floty PŻB, kilka dni temu wszedł na linię Gdańsk – Nynäshamn.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do .
2018-09-18 13:00:36
może trzeba było ten prom wyremontować w MSR Gryfia zamiast w Gdańsku?
.
2018-09-18 07:17:08
Termin wyjścia tego promu w morze przesuwano 9 razy (pierwszy termin wprowadzenia jednostki do eksploatacji wyznaczono na 23 czerwca). Na rejsy, które się nie odbyły, sprzedawano bilety - armator musiał zwracać pieniądze, przepraszać pasażerów, którym zrujnowano plany wakacyjne. PŻB straciło w tej sposób cały sezon i sporo reputacji.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA