poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Niebezpieczne wrogie przejęcie

Niebezpieczne wrogie przejęcie

Niebezpieczne wrogie przejęcie
Data publikacji: 2015-08-05 20:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 557 8139

Ustawę, której celem jest ochrona strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem, podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Chodzi przede wszystkim o firmy z sektorów energetycznego i zbrojeniowego.

„Ustawa dotyczy najważniejszych spółek z sektorów gazowego, elektroenergetycznego, chemicznego, petrochemicznego i zbrojeniowego. W sytuacji zagrożenia takiego podmiotu Rada Ministrów wyda rozporządzenie, dzięki któremu przejęcie tego podmiotu będzie podlegało kontroli ministra skarbu państwa” – podało w środowym komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa, które było inicjatorem nowych przepisów.

Zgodnie z ustawą o kontroli niektórych inwestycji, spółka będzie mogła uzyskać status chronionej, jeśli prowadzi działalność w określonych jako kluczowe branżach, ma istotny udział w rynku, jej przejęcie będzie rodziło poważne zagrożenie dla fundamentalnych interesów państwa oraz nie będzie można zastosować innego, mniej restrykcyjnego środka ochrony.

Inwestorzy będą mieli obowiązek poinformowania Ministerstwo Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Minister skarbu mógłby zablokować taką transakcję, gdyby uznał, że zaistniały przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Taka decyzja będzie mogła być zaskarżona do sądu.

Ministrowi będzie doradzał Komitet Konsultacyjny. W skład Komitetu – jak podała w komunikacie kancelaria prezydenta – wejdą przedstawiciele wskazani przez ministrów: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, gospodarki, Skarbu Państwa, środowiska, rolnictwa, właściwego do spraw administracji publicznej. Swoich przedstawicieli będą też wskazywać szefowie: ABW, AW, RCB, SKW, SWW oraz URE. (pap)

Na zdjęciu: Jedną z polskich spółek o znaczeniu strategicznym są Zakłady Chemiczne Police.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Wawrzek
"leon_zawodowiec" 112 poszukaj sam znajdziesz wiele
2015-08-11 11:37:48
leon_zawodowiec
Wawrzek, masz jakieś konkrety na myśli? Nie wiem czy wiesz, ale wejście na giełdę daje spółkom duże korzyści, takie jak choćby przypływ kapitału który można później przeznaczyć np. na inwestycje. Z ruletką to bynajmniej nie ma nic wspólnego
2015-08-10 14:16:31
Wawrzek
Ciekawe kiedy odpowiedzą Ci, którzy zniszczyli polskie Zakłady produkcyjne często nowoczesne wyprzedając ich i grając nimi na giełdzie-ruletce
2015-08-06 14:42:04
kapsel
Ten tytuł to chyba trochę zbyt sensacyjny... To nie jest przecież tak, że wcześniej była wolna amerykanka. Konsekwentnie zabezpieczali spółki chemiczne, Police czy inne zakłady Grupy Azoty. Więc na żadne wrogie przejęcie nie ma już szans
2015-08-06 12:34:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy