środa, 30 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Nie żyje Piotr Soyka – wybitny okrętowiec i menedżer

Nie żyje Piotr Soyka – wybitny okrętowiec i menedżer

Nie żyje Piotr Soyka – wybitny okrętowiec i menedżer
Data publikacji: 2020-08-03 22:56
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-10 16:47
Wywietleń: 1081 468019

Nie żyje Piotr Soyka, wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej, założyciel Grupy Kapitałowej Remontowa Holding. Zmarł w wieku 76 lat.

Jak informują trójmiejskie media został znaleziony w niedzielę w mieszkaniu  należącej do niego kamienicy. Śledztwo prowadzi tamtejsza prokuratura. W mieszkaniu zabezpieczono legalnie posiadany przez zmarłego rewolwer. Oględziny i czynności na miejscu zdarzenia oraz ślady nie wskazują na udział osób trzecich w śmierci.

Piotr Henryk Soyka urodził się 31 grudnia 1943 w Świętochłowicach. W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, a w 1972 r. Studium Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Od 1972 r. związany z Gdańską Stocznią „Remontowa”. W latach 1980-1983 był dyrektorem naczelnym Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. W Angoli był kierownikiem polskiej grupy dydaktyków kształcących w zawodach morskich. W 1989 wygrał konkurs i został prezesem Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Kierował firmą przez dwie dekady. W tym czasie zrestrukturyzował ją i przekształcił w grupę stoczniową, która działała z sukcesem.

W 2009 był notowany na liście najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”.

W 1998 wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność na radnego sejmiku pomorskiego. Kierował m.in. Forum Okrętowym (2001–2003). W 2016 roku w składzie Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Wcześniej otrzymał Krzyż Kawalerski tego orderu oraz Złoty Krzyż Zasługi (1993).

(kl)

Fot. Marek Klasa

Komentarze

Wawrzek
Szkoda,że nie wykorzystano dobrych Kadr Gospodarczych niszczonych za AWS i rządów Buzkó-Pawlaków-Tusków. To niepowetowana strata, gdyby zadbano o niego nie nusiał by zostawać kamienicznikiem jak ci "wybrańcy- szuler-macher"- Nikomu do dzisiaj jak widać nie zależało na odbudowie Przemysłu Stoczzniowego i Gospodarki Morskiej. 500km Wybrzeża to powinien być jeden Wielki Port Rybacki z Przetwórniami i Stoczniami jachtowo - kutrowymi. Chłodnie Żywności. DO TEO POTRZEBA NOWEGO INŻ. KWIATKOWSKIEGO. FACHOWCÓW W POLSCE JEST JESZCZE SPORO I POTRAFILI BY ZROBIĆ WIELE- DAĆ IM ZADANIE I ŚRODKI N- WYKONAJĄ WSZYSTKO TYLKO ŁOBUZÓW NISZCZYCIELI OSĄDZIĆ I OSADZIĆ.
2020-08-08 18:36:37
do: Stoczniowiec
Sama prawda, ale dobrze płatne państwowe posady to zbyt łakomy kąsek, aby dawać go byle jakiemu specjaliści, skoro mogą je otrzymać "swoi". Schemat działa od 1989 roku i karuzela się kręci, tylko ludzi szkoda, bo widzą, jak ich firmy cierpią. Strasznie to smutne, a jeszcze bardziej prawdziwe. Pytanie, dlaczego się zastrzelił, co potwierdzili już śledczy?
2020-08-04 10:55:46
Stoczniowiec
Oj takiej klasy Menedzerów brakuje nam w Szczecinie .... Niestety nominacje polityczne (bez elementów fachowości) doprowadzają nas do punktu w którym jesteśmy ... MSR Świnoujście należała w latach 80-tych do wizytówek naszego przemysłu - to co stworzył Pan SOYKA (którego tak naprawdę "wygnano" do Świnoujścia - a nóż się sprawdzi) .... oj się sprawdził !!! tylko kompetencje !!! W Szczecinie w ostatnich latach mamy "kogoś z daleka / który się nie zna na budowie statków , politologów , sprzedawcę okien , politycy , radni , byli farmaceuci , księgowi , związkowcy ... jak byli fachowcy (np. Grupa Porta Holding - to ich politycznie zniszczono / a ich "know how" wyrzucono do kosza ) To Pan Soyka kiedyś powiedział - Wam w Szczecinie NOBEL się należy .... takie stocznie na progu bankructw , takie doki , taki potencjał ..... Aż przykro Niech GRUPA REMONTOWA (stworzona przez Pana Soykę) będzie wzorem dla decyzji politycznych - bo niestety tam gdzie wkracza polityka - tam są kłopoty (Stocznia Szczecińska, Gryfia, Nauta , Stocznia Gdańska , Stocznia Marynarki Wojennej - przy których kiedyś tam "Remontowa" była malutkim - nieliczącym się podmiotem) Jakby nie kapitał prywatny - to teraz by polskiego przemysły stoczniowego już nie było.... Uczmy się WSZYSCY od Pana SOYKI !!! Chwała mu za jego wielkie dokonania ...
2020-08-04 08:46:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie