piątek, 04 grudnia 2020r.

Największa suwnica pomoże w wodowaniu

Data publikacji: 2019-02-03 20:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Największa suwnica pomoże w wodowaniu
 

Świnoujska stocznia Poltramp Yard kończy w Szczecinie budowę kolejnego nowoczesnego statku dla norweskiego armatora. Prototypowy kuter rybacki „Jens Kristian” w poniedziałek (4 lutego) ma być przeholowany na pontonie od nabrzeża Arsenał do pirsu przy nabrzeżu Mazowieckim. Na wtorek zaplanowano tam wodowanie jednostki, w czym pomoże ogromna suwnica spółki ST3 Offshore.

– To prototypowy statek i ze względu na swoje przeznaczenie posiada unikalne, innowacyjne rozwiązania technologiczne – informuje Dariusz Wąs, dyrektor operacyjny w spółce Poltramp Yard. – Jest to kuter rybacki o wymiarach: 48 metrów długości, 9,5 metrów szerokości. W pełni wyposażony waży około 800 ton. Pierwotnie jednostka była zaprojektowana jako 40-metrowa, ale w trakcie prefabrykacji kadłuba armator podjął decyzję o przeprojektowaniu i przedłużeniu statku o 8 metrów.

Kuter jest wyposażony w najnowszy, zautomatyzowany sprzęt połowowy oraz w pełni automatyczną przetwórnię. Przeznaczony będzie do prowadzenia połowów na Morzu Północnym przy temperaturach sięgających minus 30 stopni C, do przechowywania i dostawy żywych ryb – głównie dorszy i śledzi, a także do oczyszczania złowionych, zamrażania i przechowywania ich w ładowniach w temperaturze minus 35 stopni C. Pojemność zbiorników RSW (do przewozu ryb) wynosi 480 m sześc. 

– Do budowy jednostki zużyto około 500 ton stali, 40 ton aluminium oraz ponad 30 kilometrów kabli – wymienia dyrektor Wąs. – Stalowy kadłub wykonała szczecińska stocznia Finomar, a konstrukcję aluminiową świnoujska spółka Alumare. Statek powstał dzięki dobrej współpracy i kooperacji z wieloma podmiotami z branży stoczniowej, co świadczy o dużym potencjale tej branży w Zachodniopomorskiem. Budowa takich nowoczesnych jednostek jest realną szansą dla przemysłu stoczniowego w naszym regionie.

Kuter pomieści maksymalnie 11 osób, w tym specjalistów do obsługi ciągu przetwórstwa.

– Statek zapewnia komfortowe warunki mieszkania dla całej załogi – dodaje dyrektor operacyjny Poltramp Yard. – Próby morskie przewidziane są na kwiecień, a po ich pomyślnym zakończeniu „Jens Kristian” zostanie oddany do eksploatacji.
 
Budowa „pod klucz” trwała dwa lata. Stępkę położono w kwietniu 2017 roku.

Portal FiskerForum.com podawał, że „Jens Kristian”, zamówiony przez firmę Alta Fiskeriselskap, będzie największym statkiem w przybrzeżnej flocie rybackiej Norwegii.

W zaplanowanym na wtorek wodowaniu pomoże najwyższa w Europie suwnica należąca do ST3 Offshore. Ma ona 120 metrów wysokości i 1400 ton udźwigu. ©℗

Elżbieta KUBOWSKA

Fot. Poltramp Yard

Na zdjęciu: Przesunięty za pomocą siłowników nowy statek już na pontonie. Przeholunek zaplanowano na poniedziałek.

Komentarze

Płatności
2019-02-07 14:20:52
Ciekawa wiadomość dla wszystkich firm czekających na płatność od Świnoujskiej stoczni... długo czekających
Budowa „pod klucz” trwała dwa lata
2019-02-03 23:24:06
Stępkę położono w kwietniu 2017 roku......PO_tłuki nap..lać! Jeszcze was tutaj nie ma?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ