piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Najtrudniej zacząć oszczędzać

Najtrudniej zacząć oszczędzać

Najtrudniej zacząć oszczędzać
Data publikacji: 2016-01-15 10:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1362 99674

Trzech na czterech Polaków w 2016 roku chciałoby więcej i skuteczniej oszczędzać. 22 proc. z nas zamierza po prostu więcej odkładać, a ponad jedna czwarta ograniczyć wydatki i lepiej je planować - wskazują badania przeprowadzone przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy.

- Warto na początku roku policzyć, o ile chcemy i możemy zwiększyć oszczędności - radzi Marek Przybylski z Aviva Investors TFI. - Najpierw przeanalizujmy budżet domowy i zaplanujmy najważniejsze i niezbędne wydatki. Potem sprawdźmy, jakie koszty jesteśmy w stanie ograniczyć i ile w ten sposób zaoszczędzimy. Narzucenie niemożliwych do realizacji planów może zniechęcić zamiast zmotywować. Lepiej, jeśli w ciągu roku uda się zaoszczędzić więcej od planowanej kwoty, niż jeśli założymy bardzo ambitne cele i ich nie osiągniemy.

- Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest efektywne zarządzanie budżetem przez cały rok - radzi Marek Przybylski. - Poza wyeliminowaniem bądź ograniczeniem niektórych wydatków najlepiej odkładać stałą sumę co miesiąc. Najlepsze efekty przynosi oszczędzanie systematyczne i konsekwentne. Dodatkowym wsparciem jest korzystanie z takich rozwiązań finansowych, dzięki którym odłożone pieniądze będą procentowały, przynosząc zysk.

W planowaniu budżetu często nie zwracamy uwagi na niektóre koszty, np. brakuje nam rezerwy na wydatki niespodziewane, jak np. konieczność wymiany zepsutego sprzętu AGD. Takie koszty, z pozoru małe i nieznaczące, mogą mieć duży wpływ na naszą kieszeń. Po ich zsumowaniu może się okazać, że nasz budżet został uszczuplony o kilka tysięcy złotych.

- Większość pozornie nieoczekiwanych wydatków można przewidzieć i zaplanować, bo dotyczą świąt, urodzin czy imienin, które każdego roku wypadają w tym samym czasie - zauważa Marek Przybylski. - Co ciekawe, często z wyprzedzeniem planujemy większe wydatki, ale zapominamy o tych mniejszych. Pomijanie ich w budżecie może skutkować jego uszczupleniem o kwoty porównywalne z opłaceniem tygodniowych wakacji dla rodziny. Warto wziąć to pod uwagę, tworząc plan oszczędzania. (jps)

 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Bez sensu
Co za brednie. Po prostu, każdy chciałby więcej zarabiać, a nie umieć oszczędzać.
2016-01-18 10:39:19
Bartłomiej
Racja. Najtrudniej zacząć, a gdy już rozpoczniemy, to z pewnością pozostałe i kolejne działania przyjdą nam zdecydowanie łatwiej i przyjemniej. Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl
2016-01-18 08:34:43
miok
Oszczędzaj przy kredycie i 5osobowej rodzinie...
2016-01-15 12:50:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy