Oceniając przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet „100 zmian dla Firm”, pracodawcy popierają regulacje dotyczące świadectw pracy, regulaminu wynagradzania i urlopu wypoczynkowego, których celem jest zmniejszenie obciążeń małych firm. Wciąż jest jednak dużo do usprawnienia.
dr Marek Cichocki, przewodniczący rady nadzorczej ZPPZ Lewiatan:
- Pozytywnie oceniam wydłużenie siedmiodniowego terminu na złożenie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do 14 dni. Wypowiedzenie umowy o pracę na okres 7 dni, jak było dotychczas, nie zawsze pozwało pracownikowi na rozważenie wszystkich okoliczności sprawy i skuteczną reakcję. Wątpliwości budzi jednak ograniczenie dostępu do informacji o przeszłości kryminalnej potencjalnego pracownika, te regulacje powinny być dopracowane.
dr Justyna Sobeyko-Bejnarowicz, adwokat, ekspertka ZPPZ Lewiatan:
- Ograniczenie możliwości weryfikacji przeszłości kryminalnej pracowników wyłącznie do podmiotów podlegających nadzorowi KNF, nie pozwoli na rzeczywiste sprawdzanie wiarygodności pracowników. Nie mają takich możliwości np. podmioty świadczące profesjonalne usługi biznesowe również dla sektora finansowego, które nie mogąc sprawdzić przeszłości kryminalnej pracowników, nie są w stanie świadczyć wielu zaawansowanych usług z Polski. Ograniczy to tym podmiotom zarówno zakres ich działalności, jak i możliwość tworzenia miejsc pracy. Kryteria przyznania prawa do weryfikowania karalności pracownika powinny być związane z określonym zakresem obowiązków pracowników.