wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Miliony na portowe inwestycje

Miliony na portowe inwestycje

Miliony na portowe inwestycje
Data publikacji: 2020-07-23 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 10:24
Wywietleń: 1105 466238

Około 102 mln zł trafi do Szczecina z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W czwartek, 23 lipca, Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło umowy z gminą miastem Szczecin oraz z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście.

Z dofinansowaniem kwotą 100 mln zł zostanie zmodernizowany układ drogowy, ułatwiający dostęp do szczecińskiego portu i pozwalający na sprawną obsługę przeładunków. To wpłynie na poprawę konkurencyjności portu w sieci transportowej TEN-T i w korytarzu Bałtyk-Adriatyk.

ZMPSiŚ otrzyma natomiast 1,8 mln zł dofinansowania na zakup statku pożarniczego, co z kolei poprawi bezpieczeństwo przeciwpożarowe i ratownicze na akwenach portów morskich Szczecin, Świnoujście i Police. Jednostka  będzie przeznaczona do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, zabezpieczania akwenu portowego przed pożarem, ochrony przeciwpożarowej i asysty, np. gazowców w granicach portu Szczecin i Świnoujście. Będzie to trzeci tego typu statek we flocie spółki. Obecnie w Szczecinie cumuje Strażak-24, w Świnoujściu zaś Strażak-26.

- Dziś podpisujemy umowy o dofinansowanie dla trzech projektów morskich, które mają jeden cel - poprawić konkurencyjności polskich portów na bałtyckim i europejskim rynku - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Pomogą w tym fundusze unijne, które wspierają rozwój polskich portów. Łącznie z dzisiejszymi umowami, już 20 morskich inwestycji uzyskało dofinansowanie w wysokości ponad 3,8 mld zł z programu Infrastruktura i Środowisko.

Dodajmy, że trzecim projektem, którego dotyczyła podpisana w czwartek przez CUPT umowa o dofinansowanie (w wysokości ponad 65,5 mln zł), jest „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. Etap II – Pogłębienie toru podejściowego”. To inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Te umowy są następnymi dowodami na dynamiczny rozwój polskich portów - zaznaczył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Dzięki nim zapewnimy większe bezpieczeństwo polskich terminali i zwiększymy ich potencjał przeładunkowy, co odzwierciedla się w corocznych rekordach oraz wpływach podatkowych do budżetu państwa. Warto dodać, że porty morskie stanowiły bardzo ważny ośrodek przepływu towarów podczas lockdownu. Wartość obecnie trwających inwestycji w gospodarce morskiej sięga prawie 10 miliardów złotych. Do 2030 roku planujemy następne projekty, których wartość sięgnie kolejnych 15 miliardów złotych.

Jak powiedziała Sylwia Cieślak-Wilk, p.o. zastępca dyrektora CUPT, z programu Infrastruktura i Środowisko w tej perspektywie województwo zachodniopomorskie otrzymało prawie 6,2 mld zł na projekty transportowe.

(ek)

Fot. www.cupt.gov.pl

Komentarze

Kania od ddźu
Port i gospodarka morska to napęd Szczecina i regionu,tutaj trzeba inwestycji i programów rozwojowych.Dobrze że minister o tym pamięta ale sami w Szczecinie muszą o tym pamiętać.Potrzeba nowych chłodni składowych potrzeba dróg dojazdowych i nowoczesnych nabrzeży.Jest pogłębiany tor wodny 12,5m.Szczecin musi złapać oddech bo Szczecin przeciwnicy i nieudacznicy zjedzą
2020-07-25 11:17:02
obserwator
Witam, W Szczecinie potrzebna jest nowa chłodnia składowo-dystrybucyjna. W porcie. Z tego co wiem jst inwestor który taką chłodnie wybuduje. Obecny potencjał jest znikomy. Chlodnia Szczecinska ma ponad 50 lat i to już skansen.Chłodnia Gryf nie ma energi odnawialnej w postaci fotowoltaniki lub zasilania wiatrakami stad jest nierentowna i droga w eksploatacji. Stąd musi być wybudowana chlodnia oparta na odnawialnych żródłach energii .Jet ogromne zapotzrebowanie na nowe miejsca składowe na towary mrożone.
2020-07-24 13:05:39
***** ***
co z torami do Berlina ?! Lepiej być słoikiem w Berlinie niż w Warszawie.
2020-07-24 09:33:59
Hania
Bardzo dobre wiadomości i dobre działanie.W końcu sensowne,pamiętamy budowane autostrady których wykonawcy zbankrutowali
2020-07-24 09:10:38
Józiek
Czyli najwięcej kasy popłynie z "wyimaginowanej wspólnoty z której nic nie wynika". Hej.
2020-07-24 08:53:50
On
Na pewno przy okacji pisowcy dostaną nowe dobrze platne posady, będą doić Polskę
2020-07-24 07:20:27

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie