niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Marokański kontrakt „Polic”

Marokański kontrakt „Polic”

Marokański kontrakt „Polic”
Data publikacji: 2017-05-08 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1844 251644

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA do produkcji nawozów nadal będzie korzystać z afrykańskich fosforytów. W Maroku spółka zawarła kolejny kontrakt z tamtejszą firmą Office Chérifien des Phosphates. Surowiec dotrze do Polski statkami PŻM.

Umowa pomiędzy Grupą Azoty Police a OCP została podpisana w poniedziałek (8 maja) w Maroku. Do końca tego roku do Polski trafią afrykańskie fosforyty o wartości 135 mln zł.

– Zawarta umowa jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji z naszym marokańskim partnerem. Dzięki niej zabezpieczone zostały dostawy kluczowego dla nas surowca, którego „Police” potrzebują około 1 miliona ton rocznie – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty Police

Firma OCP powstała w 1920 r. w Maroku, gdzie są największe zasoby fosforytów na świecie i wydobywa ich ok. 30 mln ton rocznie. Office Chérifien des Phosphates jest także czołowym producentem i eksporterem kwasu fosforowego oraz nawozów fosforowych. Wieloletnim dostawcą siarki dla OCP jest Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”.

„Police” współpracują z OCP już od lat 70. XX wieku. Marokańskie fosforyty zawsze miały duży udział w dostawach tego surowca, który – obok soli potasowej – jest wykorzystywany przez zakłady do produkcji nawozów wieloskładnikowych.

– Obecna umowa jest zwieńczeniem naszej dotychczasowej współpracy – mówi Ewa Góra, dyrektor departamentu zakupów strategicznych Grupy Azoty Police. – W sytuacji tak dużej konkurencji nawozowej na rynku, spółka potrzebuje gwarancji dostaw strategicznego surowca o wysokich parametrach jakościowych.

Do Polski fosforyty z Maroka przetransportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej. „Police" od dawna korzystają z usług szczecińskiego armatora.

(mag)

Fot. Grupa Azoty

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy