Według danych GUS w maju br. inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 1,7 proc. wobec kwietniowej 1,6 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc.
Sebastian Goschorski, RSM Poland:
- W pierwszym kwartale br. zanotowano spadek inflacji, jednak od kwietnia możemy obserwować jej wzrost. Majowe przyspieszenie jest niewielkie, w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny usług i towarów wzrosły o 0,2 proc., co może być efektem taniejącej żywności. Gdyby nie spadek cen żywności, inflacja mogłaby być wyższa ze względu na wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych.
Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie:
- W ostatnim miesiącu największy wpływ na wskaźnik inflacji miały ceny w transporcie (wyższe o 2,6 proc.). Ceny paliw wzrosły o 5,6 proc., w tym oleju napędowego o 6,4 proc. oraz benzyny o 5,3 proc. W następnych miesiącach wskaźnik inflacji wciąż będzie rósł, jednak prognozy wskazują, że nie powinien znacznie przekroczyć 2 proc. Na ceny żywności wpływ może mieć susza, plony mogą być niższe nawet o 20 proc. Dotyczy to przede wszystkim zbóż, krzewów owocowych czy truskawek.