poniedziałek, 21 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii

Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii [GALERIA]

Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii
Data publikacji: 2017-07-04 21:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1175 273816

Część dziobowa promu „Cracovia” jest już pomalowana. Zdobi ją wielobarwny wieloryb. To dzieło dra Mariusza Warasa ze szczecińskiej Akademii Sztuki i jego zespołu. Prom, należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej z Kołobrzegu przechodzi remont w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie.

Samo malowanie dziobu trwało dwa tygodnie, choć przygotowania zaczęły się wcześniej. Autorem projektu jest dr Mariusz Waras, adiunkt Akademii Sztuki w Szczecinie. Czteroosobowa ekipa pod jego kierunkiem zużyła na pomalowanie dziobu „Cracovii” ok. 275 litrów farby. Pokryto nią ponad 900 m kw. powierzchni kadłuba.

– Wzór nawiązuje do dawnego loga Polferries, ale też do twórczości Wyspiańskiego i krakowskich witraży – mówi artysta, który jest autorem grafiki na dziobie innego promu PŻB – „Mazovii”, a także zdobiącej jednostkę offshore „Ocean Art”.

„Cracovia” będzie eksploatowana na linii Świnoujście-Ystad, stanowiąc tzw. wahadło dla promu „Mazovia”. Statek został zbudowany w 2002 r. Ma 180 m długości, 24,3 m szerokości, a zanurzenie – 6,5 m. Jednorazowo będzie mógł zabrać 650 pasażerów, 64 samochody osobowe oraz 98 ciężarówek długich i 26 krótkich. Długość linii ładunkowej jednostki to 2196 m.

Wcześniej, jako „Drujba”, prom był eksploatowany na Morzu Czarnym. Będzie trzecim statkiem PŻB pływającym na linii Świnoujście-Ystad, dołączając do „Mazovii” i „Baltivii”. Czwarty, „Wawel”, kursuje na trasie Gdańsk-Nynashamn.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii Kolorowy wieloryb na dziobie Cracovii

Komentarze

Robert
Firma od nas z Pomorza a lansujemy inne regiony, co jest skandalem. Mazovia, Cracovia... A gdzie Sedina, Pomerania II etc?? Jakoś w Krakowie czy Wawie nie rwą się do nazywania swoich pociągów czy samolotów naszymi pomorskimi nazwami. Szanujmy siebie samych, bo inaczej nikt nas nie będzie szanować! Czas na patriotyzm także na poziomie regionalnym!
2017-07-07 08:49:38
pipi
- takie "wyspiańskie" stojaki do rowerów widziałem w "Ciecinie", artysta ten sam?
2017-07-05 19:04:39
a to ciekawe
PŻB z Nassau ? ciekawe ? a myślałem , że z Kołobrzegu ..... Hańba !!!! statki z PŻB-Kołobrzeg są rejestrowane w Nassau ... to tym powinna się zainteresować CBA !
2017-07-05 17:38:36
@cra
Głupoty wypisujesz. Może chcesz, żeby prokuratura zajęła się tobą?
2017-07-05 11:33:20
cra
czy może prokuratura przyjrzy się zakupowi takiego złomu ? uszkodzone wały naped. i wiele innych atrakcji na długo pozostawią wspaniały prom w doku ! a miał już za 3 dni zarabiać ? koszty 2 jak nie 3 razy większe na remont niż planowano ? czy się zwrócą ? kto nie sprawdził stanu przed zakupem ! a może nie był zainteresowany $$$
2017-07-05 09:00:30
bandera
A dlaczego Nassau, a nie pod biało-czerwoną?
2017-07-05 06:59:18
vikliv
kiedys robilismy remont tej jednostki tez na Gryfii lata temu , od 15 lat nie bylem na zadnym statku , tylko ten , kto to zna , wie jaki zal ma czlowiek , gdy juz musi opuscic swoj zaewod , forza stoczniowcy !
2017-07-04 22:37:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”