niedziela, 21 lipca 2019.
Strona główna > Gospodarka > Jak zaistnieć na duńskim rynku

Jak zaistnieć na duńskim rynku

Jak zaistnieć na duńskim rynku
Data publikacji: 2018-09-11 17:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
Wywietleń: 1665 350602

Jeśli czerpać wiedzę i doświadczenia, to tylko od praktyków. Zachodniopomorskie firmy z branży budowlanej, montażowej, stoczniowej i offshorowej dowiedzą się, jak zaistnieć na rynku duńskim. Są jeszcze wolne miejsca na organizowanym przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów szkoleniu poświęconym ekspansji i funkcjonowaniu w tym niezwykle wymagającym - ale równie atrakcyjnym kraju. Szkolenie zaplanowano na 18 września 2018 r. w Szczecinie.

 - Produkty i usługi z Pomorza Zachodniego są konkurencyjne pod względem jakości czy ceny wobec tych europejskich. Chcemy, by zachodniopomorskie przedsiębiorstwa nie tylko świetnie rozwijały się w regionie czy w Polsce, ale także śmiało spoglądały na rynki naszych sąsiadów. Tak naprawdę chcąc się rozwijać, nie uciekną przed tym. Poznanie duńskiej specyfiki zdecydowanie zwiększy ich szanse na starcie. – przekonuje marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dania od wielu lat zajmuje czołową pozycję nie tylko w rankingach dotyczących poziomu szczęścia obywateli, ale również w tych dotyczących dostępności kapitału oraz innowacyjności. Polskie firmy mają spore doświadczenia we współpracy z duńskimi partnerami, szczególnie w branży budowlanej, montażowej, stoczniowej i offshorowej. Niestety część tego typu kontraktów kończy się niepowodzeniem z powodu nieznajomości specyfiki tamtejszego rynku. W Danii nie ma jednolitego aktu prawnego - kodeksu pracy w rozumieniu prawa polskiego, który regulowałby relacje między pracodawcami i pracownikami wszystkich grup zawodowych. Obowiązki pracodawcy wobec pracownika regulują układy zbiorowe w poszczególnych branżach. Ważny element kontroli rynku pracy stanowią duńskie związki zawodowe, które mogą żądać od zagranicznego przedsiębiorcy informacji na temat warunków pracy czy płacy zapewnianych pracownikom. Zagraniczne firmy muszą się także liczyć z możliwością kontroli ze strony duńskiej inspekcji pracy czy urzędu skarbowego.

Podczas szkolenia „Rynek duński bez tajemnic” przybliżona zostanie m.in. problematyka prawa pracy, wynagrodzeń, procedur rejestracji firmy zagranicznej, zabezpieczenia przed nieuczciwym partnerem czy odzyskiwania długu. Konkretne case study przybliżą m.in. Monika Czuper – Szkudlarek (prawniczka obsługująca Polskie firmy w Danii), Søren Lange Nielsen (ekspert Duńskiego Stowarzyszenia Firm Budowlanych – Dansk Byggeri),Jens Christian Møller (CEO BIC Group) oraz Jacek Wójcikowski (Dyrektor Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, wcześniej kierownik WPHII w Kopenhadze). Seminarium branżowe to element projektu pozakonkursowego ”Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki, Pomorze Zachodnie - ster na innowacje” realizowanego przez Województwo Zachodniopomorskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.14 Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o kontakt z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów tel. 91 432 96 82; e-mail: ebutkiewicz@wzp.pl.

(k)

Fot. Furya (Wikipedia)

Komentarze

Panie Geblewicz...
Z PO-stkomunistycznym PO-dejsciem w Dani... Panska PO-lityka nie ma zadnych szans !!
2018-09-11 23:56:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie