piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Instalacje „pod klucz"

Instalacje „pod klucz"

Instalacje „pod klucz"
Data publikacji: 2015-08-13 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1489 11722

Elektrownia Pomorzany w Szczecinie ma być zmodernizowana tak, by mogła pracować przez kolejne 20 lat. Mają w niej m.in. powstać instalacje odsiarczania i odazotowania spalin. Na udział w przetargach na ich budowę „pod klucz" jest wielu chętnych.

Prowadzone przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA dwa przetargi dotyczą budowy w „Pomorzanach" instalacji odsiarczania i odazotowania spalin dla dwóch kotłów typu Benson OP-206, zabudowy szczytowych wymienników ciepłowniczych, stacji dystrybucji suchego popiołu oraz innych prac modernizacyjno-odtworzeniowych. Dzięki tym inwestycjom elektrownia, która jest jednym z podstawowych źródeł ciepła i prądu dla Szczecina, zostanie dostosowana do przyszłych wymogów technicznych oraz środowiskowych i będzie mogła pracować przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Wartość planowanej modernizacji oraz budowy urządzeń ograniczających emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów to kilkaset milionów złotych. O dopuszczenie do udziału w przetargach na budowę „pod klucz” (m.in. projekt, wykonanie, montaż, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji) instalacji odazotowania oraz odsiarczania i odpopielania spalin w Elektrowni Pomorzany wpłynęło w sumie 19 wniosków.

Pierwsze z zamówień dotyczy budowy nowoczesnej instalacji katalitycznej redukcji tlenków azotu w spalinach dla dwóch kotłów Benson, zainstalowanych na blokach A i B w Elektrowni Pomorzany. Przedsięwzięcie ma być gotowe na początku listopada 2018 roku. Natomiast budowa instalacji odsiarczania spalin metodą półsuchą wraz z instalacją suchego odpopielania dla dwóch kotłów typu Benson (w blokach A i B „Pomorzan") ma potrwać do 27 września 2019 r. Do złożenia ofert cenowych, co ma nastąpić w przyszłym kwartale, w każdym z tych przetargów ma zostać dopuszczonych najwyżej po siedmiu wykonawców.

***

Elektrownię Pomorzany zbudowano w latach 1936-1940. Po zniszczeniach wojennych ponownie została oddana do eksploatacji dopiero w 1961 r. Należy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra, który jest oddziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA (spółka Grupy Kapitałowej PGE). Przypomnijmy, że w maju tego roku PGE GiEK podpisał ze Szczecińską Energetyką Cieplną umowę na dostawę ciepła i prądu dla stolicy województwa w latach 2016–2019. (mag)

 

Na zdjęciu: Wartość planowanej modernizacji „Pomorzan" oraz budowy urządzeń ograniczających emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów to kilkaset milionów złotych.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy