Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

„Guadalupe Explorer” płynie z propanem na rozruch Polimerów Police

Data publikacji: 15 grudnia 2022 r. 21:11
Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2022 r. 15:55
„Guadalupe Explorer” płynie z propanem na rozruch Polimerów Police
W morskim terminalu gazowym w Policach wkrótce zostanie obsłużony pierwszy statek. Fot. Marek CZASNOJĆ  

„Guadalupe Explorer” to zupełnie nowy gazowiec LPG, który transportuje 22 tys. ton propanu do polickiego portu, a ściślej – do terminalu przeładunkowo-magazynowego, będącego częścią wielkiej inwestycji, czyli Polimerów Police. Według ostatnich zapowiedzi, statek spodziewany jest w środę (21 grudnia) rano. Propan trafi do jednego ze zbudowanych niedawno zbiorników i posłuży do uruchomienia nowej fabryki, która w przyszłym roku ma rozpocząć produkcję propylenu i polipropylenu.

Polimery Police to przedsięwzięcie Grupy Azoty, obejmujące zespół instalacji do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacje do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, pozwalających na wysoką elastyczność produkcji i wytwarzanie szerokiej gamy różnych rodzajów polipropylenu. Fabryka ma także produkować 17 tys. ton wodoru rocznie. Będzie on sprzedawany do polickich zakładów chemicznych i posłuży do wytwarzania amoniaku.

Początek końca wielkiej budowy

W zakres projektu wchodzi nowy terminal przeładunkowy i magazynowy w polickim porcie Grupy Azoty, zapewniający m.in. możliwość pozyskiwania drogą morską niezbędnych do produkcji (w dwóch kluczowych procesach technologicznych) surowców – propanu i etylenu. Gazoport, jako część Polimerów Police, ma przyjmować statki przewożące do 22 tys. ton propylenu i etylenu. Terminal gazowy będzie też wykorzystywany do importu LPG. Są w nim trzy zbiorniki: dwa na propan o pojemności 40 tys. m sześc. każdy i jeden do przechowywania etylenu, mogący pomieścić 12 tys. m sześc. tego surowca.

– Pierwszy statek, który zawita już w grudniu tego roku, zostanie przeładowany do zbiornika propanu, z którego będziemy uruchamiać fabrykę – zapowiadał pod koniec listopada w Szczecinie Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty. – Można powiedzieć, że to początek końca tej wielkiej budowy.

Wspomniany pierwszy statek to „Guadalupe Explorer”, zbudowany w tym roku w południowokoreańskiej stoczni. Operatorem jednostki jest belgijska firma Exmar Ship Management bv, a właścicielem – Huachi International Ship Lease Co., Limited. To nowoczesny, zasilany dwoma rodzajami paliwami (dual-fuel) gazowiec LPG średniej wielkości. Ma blisko 180 m długości i 29 m szerokości, a nośność ok. 29 tys. ton.

Pod koniec października br. statek opuścił Ulsan w Korei Południowej i po miesiącu zawitał do Corpus Christi w USA, następnie do kolejnych amerykańskich portów: Port Arthur i Port Neches. Z tego ostatniego 1 grudnia wyruszył w kierunku Europy. W Policach spodziewany jest w środę rano, choć dokładny termin przypłynięcia może się jeszcze zmienić. ©℗

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kosmo
2022-12-30 15:18:35
Czym więcej inwestycji w kraju nad Wisłą tym lepiej, nie ważne czy za PO czy za PiS. Bardzo dobrze, że importują gaz płynny ze Stanów, a nie z Rosji. Można funkcjonować bez surowców od skorumpowanego agresora bez strat dla biznesu i obywateli? Jak widać można.
Yarson
2022-12-19 12:37:24
@Klara inwestycja została rozpoczeta własnie za rzadu Tuska, towja niewiedza jest przytłaczająca
@Ktosik
2022-12-16 22:59:36
No to POsprawdzajmy: 34,4% Grupa Azoty Z.Ch. Police S.A., 30,5% Grupa Azoty S.A., 17,3% PKN Orlen, 16,6% Hyundai Engeneering Co., 1,1% Korea Overseas Infrastructure&Urban Dewelopment Corporation.
Ktosik
2022-12-16 21:19:42
Jestem z Polic i doskonale wiem że za rządów Tuska i inwestycję już trwały ale pracowali tam Polacy, a za rządów PiSs część została sprzedana i to nie europejskim firmom i w chwili obecnej jak ktoś podjedzie pod ZCHP to pomyśli że jest w Bangladeszu nie ma tam już pracujących Polaków wszyscy są z Indii a fabryka nie jest już w rękach polskich. Możecie podziękować obecnemu rządowi zrobili tak z Orlenem i lotosem oddali to za śmieszne pieniądze 💰można powiedzieć że za przysłowiową złotówkę.!!!
do @ Tom-ka
2022-12-16 21:04:02
Po_jj.a; "..Polimery zaczęli budować za Tuska". Za Tuska to budowali także "atomówkę" (Graś) i "wrota sztormowe" (Gawłowski) , tunel w ..... PO_j..e, nie ważne kto jak zaczyna (budować) ważne jak kończy "budowanie" (słowa komucha z EU) - czytaj Sławek i meblościanki.
Tom
2022-12-16 15:25:52
Jak byś kretynko niewiedziała to Polimery zaczęli budować za Tuska
do @ Klara
2022-12-16 12:03:05
PO co nam "Polimery" w Policach skoro mamy w Niemczech; Bexima GmbH, PTFE-Akzent GmbH o innych Bayerach nie ws_PO_minam.
Klara
2022-12-15 21:50:02
Jakie to dziwne że za rządów ekipy Tuska nie przypłynął do Polimerów żaden „Guadalupe Explorer”. Gdyby dalej rządzili to nie ma co marzyć o takich inwestycjach i statkach. Jak to premier Tusk powiedział - nam tego norweskiego gazu za dużo nie potrzeba bo mamy rosyjski co dobrze się pali pod kuchenką. W ten sposób nie wybudowany Baltic Pipe i nie zadbano o bezpieczeństwo energetyczne

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA