Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Gryfia wyremontuje 12 statków PŻM

Data publikacji: 2016-12-06 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Gryfia wyremontuje 12 statków PŻM
 

Co najmniej 12 masowców Polskiej Żeglugi Morskiej zostanie do końca 2017 roku wyremontowanych w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie. Tak wynika z umowy o stałej współpracy, którą we wtorek (6 grudnia) podpisali szefowie obydwu firm.

– Nowe przepisy związane z konwencją balastową spowodują wzrost liczby remontów, więc chcemy poprzez tę umowę zagwarantować sobie możliwość korzystania z doków „Gryfii” – wyjaśniał powód podpisania umowy Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny PŻM. – Jest to nasz wypróbowany partner.

Umowa dotyczy 12 statków: dwa będą remontowane jeszcze w grudniu, a 10 w przyszłym roku. Remonty obejmą konserwację kadłubów, prace maszynowo-pokładowe, malowanie itp. Łączna wartość prac w 2017 r. wyniesie ok. 30 mln zł.

– Jesteśmy wdzięczni „Gryfii” za dobrą jakość robót – podkreślił P. Szynkaruk. – Jest na najwyższym poziomie, mimo trudności, jakie przeżywa stocznia.

Statki przejdą przyspieszone remonty klasowe, aby zdążyć przed wejściem w życie tzw. konwencji balastowej (we wrześniu 2017 r.). Gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, te wykonywane co pięć lat remonty będą się wiązały z zainstalowaniem kosztownych systemów uzdatniania wód balastowych.

– Chciałbym podziękować dyrekcji PŻM za zaufanie, bo sytuacja finansowa i rynkowa MSR „Gryfia” rzeczywiście jest trudna – przyznał prezes spółki Marek Różalski. – W ostatnich latach utraciła swoją dawną pozycję. Te remonty pomogą nam w rozmowach z armatorami zachodnimi. Choć negocjacje z PŻM też nie były łatwe.

Prezes „Gryfii” ma nadzieję, że zlecenia od PŻM poprawią pozycję rynkową i wizerunkową stoczni. Cieszy go zwłaszcza to, że umożliwią zaplanowanie konkretnych kwot w budżecie (to ok. 30 proc. wartości zamówień zakładu w Szczecinie).

Spółka zatrudnia na stałe 500 osób (w zakładach w Szczecinie i Świnoujściu). Ponadto ok. 250 pracowników świadczy dla „Gryfii” usługi w tzw. outsourcingu. Blisko 30 osób stanowi kadra Centrum Usług Wspólnych.

– W tej chwili myślimy o utrzymaniu zatrudnienia – powiedział M. Różalski. – Jestem realistą i wiem, że nie będzie łatwo. W przemyśle stoczniowym tak źle jeszcze nie było. Nie tylko my to odczuwamy. Problemy mają też inne stocznie w Polsce i na świecie.

Głęboki kryzys panuje także na światowym rynku żeglugowym. Armatorzy bankrutują, wycofują zamówienia w stoczniach. Jak zaznaczył dyrektor Szynkaruk, szczególnie dramatyczne dla żeglugi były ostatnie dwa lata. Mijający rok armator zakończy „na dużym minusie”, mimo że pięć lat temu wdrożył bardzo restrykcyjny system oszczędnościowy i w 2016 koszty operacyjne statków ścięto aż o 19 proc.

– Przyszły rok prawdopodobnie też nie będzie dobry, ale mamy nadzieję, że lepszy od 2016 – mówił Szynkaruk. (ek)

Fot. Robert Stachnik

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" oraz e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 7 grudnia 2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ostatnie 100 lat... i kolejne 100 lat...
2016-12-09 02:04:16
Do Antoniego... nie tak dawno, bo w 1917-ym roku mielismy "nie daleko Nas"... Rewolucje Pazdziernikowa i co Ona dala zwyklym Ludziom... tylko dalszych i nowszych Oli-garkow z ktorych czesc PO-przenosila sie ostatnio nawet i do Londynu...itd...itp...!!
Antoni
2016-12-08 21:42:26
Znakomita decyzja obu partnerów.Po stronie PŻM-u : To są nowe statki i głównie chodzi o odnowienie klasy najlepiej przed 7.09.2017 r.Po stronie "GRYFII " - znakomita okazja, aby skonsolidować kadry , wyprostować podwykonawców ( wbrew pozorom roboty nie będzie za dużo , a inny rynek jest w branży okrętowej cieniutki ). Jest duża szansa na zlikwidowanie korupcji, no może na ograniczenie do minimum . Uwaga, Ci co powinni niech mocno spuszcza z tonu , aby nie wylądowali w rynsztoku !!. W życiu ziemskim jest tak , że w jednej chwili można stracić wszystko . Ci co maja dużo , rzadko biorą to pod uwagę, a powinni.Tak generalnie , a czyja to wina, że jest kryzys ? . W Polsce możemy narzekać , że zmiana władzy itp., ale na świecie ? Mega Bogacze coś kombinują !. Czas najwyższy, aby super bogaci wzięli to pod rozwagę w przeciwnym razie będzie rewolucja światowa !
I tak trzymac,
2016-12-07 02:52:22
Nie ma to jak stara i wyprobowana.... SAMOPOMOC Chlopska !!
Ono
2016-12-06 22:33:25
Niedawno podano informację, że Gryfia ma ponad 50 mln długu tak więc jest to najlepszy zakład, żeby tam zlecać remonty.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA