środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Gryfia wyremontuje 12 statków PŻM

Gryfia wyremontuje 12 statków PŻM

Gryfia wyremontuje 12 statków PŻM
Data publikacji: 2016-12-06 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 670 182549

Co najmniej 12 masowców Polskiej Żeglugi Morskiej zostanie do końca 2017 roku wyremontowanych w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie. Tak wynika z umowy o stałej współpracy, którą we wtorek (6 grudnia) podpisali szefowie obydwu firm.

– Nowe przepisy związane z konwencją balastową spowodują wzrost liczby remontów, więc chcemy poprzez tę umowę zagwarantować sobie możliwość korzystania z doków „Gryfii” – wyjaśniał powód podpisania umowy Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny PŻM. – Jest to nasz wypróbowany partner.

Umowa dotyczy 12 statków: dwa będą remontowane jeszcze w grudniu, a 10 w przyszłym roku. Remonty obejmą konserwację kadłubów, prace maszynowo-pokładowe, malowanie itp. Łączna wartość prac w 2017 r. wyniesie ok. 30 mln zł.

– Jesteśmy wdzięczni „Gryfii” za dobrą jakość robót – podkreślił P. Szynkaruk. – Jest na najwyższym poziomie, mimo trudności, jakie przeżywa stocznia.

Statki przejdą przyspieszone remonty klasowe, aby zdążyć przed wejściem w życie tzw. konwencji balastowej (we wrześniu 2017 r.). Gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, te wykonywane co pięć lat remonty będą się wiązały z zainstalowaniem kosztownych systemów uzdatniania wód balastowych.

– Chciałbym podziękować dyrekcji PŻM za zaufanie, bo sytuacja finansowa i rynkowa MSR „Gryfia” rzeczywiście jest trudna – przyznał prezes spółki Marek Różalski. – W ostatnich latach utraciła swoją dawną pozycję. Te remonty pomogą nam w rozmowach z armatorami zachodnimi. Choć negocjacje z PŻM też nie były łatwe.

Prezes „Gryfii” ma nadzieję, że zlecenia od PŻM poprawią pozycję rynkową i wizerunkową stoczni. Cieszy go zwłaszcza to, że umożliwią zaplanowanie konkretnych kwot w budżecie (to ok. 30 proc. wartości zamówień zakładu w Szczecinie).

Spółka zatrudnia na stałe 500 osób (w zakładach w Szczecinie i Świnoujściu). Ponadto ok. 250 pracowników świadczy dla „Gryfii” usługi w tzw. outsourcingu. Blisko 30 osób stanowi kadra Centrum Usług Wspólnych.

– W tej chwili myślimy o utrzymaniu zatrudnienia – powiedział M. Różalski. – Jestem realistą i wiem, że nie będzie łatwo. W przemyśle stoczniowym tak źle jeszcze nie było. Nie tylko my to odczuwamy. Problemy mają też inne stocznie w Polsce i na świecie.

Głęboki kryzys panuje także na światowym rynku żeglugowym. Armatorzy bankrutują, wycofują zamówienia w stoczniach. Jak zaznaczył dyrektor Szynkaruk, szczególnie dramatyczne dla żeglugi były ostatnie dwa lata. Mijający rok armator zakończy „na dużym minusie”, mimo że pięć lat temu wdrożył bardzo restrykcyjny system oszczędnościowy i w 2016 koszty operacyjne statków ścięto aż o 19 proc.

– Przyszły rok prawdopodobnie też nie będzie dobry, ale mamy nadzieję, że lepszy od 2016 – mówił Szynkaruk. (ek)

Fot. Robert Stachnik

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" oraz e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 7 grudnia 2016 r.

Gryfia wyremontuje 12 statków PŻM

Komentarze

Ostatnie 100 lat... i kolejne 100 lat...
Do Antoniego... nie tak dawno, bo w 1917-ym roku mielismy "nie daleko Nas"... Rewolucje Pazdziernikowa i co Ona dala zwyklym Ludziom... tylko dalszych i nowszych Oli-garkow z ktorych czesc PO-przenosila sie ostatnio nawet i do Londynu...itd...itp...!!
2016-12-09 02:04:16
Antoni
Znakomita decyzja obu partnerów.Po stronie PŻM-u : To są nowe statki i głównie chodzi o odnowienie klasy najlepiej przed 7.09.2017 r.Po stronie "GRYFII " - znakomita okazja, aby skonsolidować kadry , wyprostować podwykonawców ( wbrew pozorom roboty nie będzie za dużo , a inny rynek jest w branży okrętowej cieniutki ). Jest duża szansa na zlikwidowanie korupcji, no może na ograniczenie do minimum . Uwaga, Ci co powinni niech mocno spuszcza z tonu , aby nie wylądowali w rynsztoku !!. W życiu ziemskim jest tak , że w jednej chwili można stracić wszystko . Ci co maja dużo , rzadko biorą to pod uwagę, a powinni.Tak generalnie , a czyja to wina, że jest kryzys ? . W Polsce możemy narzekać , że zmiana władzy itp., ale na świecie ? Mega Bogacze coś kombinują !. Czas najwyższy, aby super bogaci wzięli to pod rozwagę w przeciwnym razie będzie rewolucja światowa !
2016-12-08 21:42:26
I tak trzymac,
Nie ma to jak stara i wyprobowana.... SAMOPOMOC Chlopska !!
2016-12-07 02:52:22
Ono
Niedawno podano informację, że Gryfia ma ponad 50 mln długu tak więc jest to najlepszy zakład, żeby tam zlecać remonty.
2016-12-06 22:33:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy