Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Gigant wydrąży tunel

Data publikacji: 2019-04-11 22:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-17 13:26
Gigant wydrąży tunel
 

Rozmową na temat tunelu pod Świną rozpoczęto jedenastą już edycję Baltic Business Forum, które – podobnie jak przed rokiem – odbyło się w hotelu Radisson Blu Resort w Świnoujściu. O szczegółach inwestycji opowiadali przedstawiciel wykonawcy oraz prezydent Świnoujścia.

Otwierający Baltic Business Forum Jacek Piechota podkreślał, że przez lata impreza się rozwinęła i przyjeżdżają na nią dzisiaj przedstawiciele firm i instytucji z całego świata, nawet z takich egzotycznych miejsc jak Japonia, Urugwaj, Panama czy Demokratyczna Republika Konga.

I chociaż na otwierającą forum debatę o tunelu dotarli – jako widzowie – m.in. przedstawiciele Wietnamu, to zabrakło zapowiadanego na niej Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju. O tunelu opowiedzieli pozostali prelegenci: Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia oraz Piotr Flisiak, dyrektor projektu firmy Porr, lidera konsorcjum, które wybuduje stałe połączenie w Świnoujściu.

– Sama długość tunelu to 1800 metrów, z czego 1500 zostanie wydrążona dzięki maszynie TBM, a 200 metrów po jednej i drugiej stronie Świny – metodą klasyczną. I będzie to dość spektakularne przedsięwzięcie – mówił P. Flisiak.

Drążenie odbędzie się przy użyciu wielkiej maszyny TBM. Sama jej długość wyniesie 120 metrów, czyli więcej niż boisko piłkarskie. Średnica wiercenia ma wynieść 13,5 m i 12 m już wewnątrz tunelu.

– Maszyna będzie zaprojektowana do konkretnego zadania. Wybór dostawcy nastąpi w maju. Do naszego biura przychodzą ludzie i pytają, gdzie ta budowa. Obecnie trwają jeszcze prace projektowe i pozostały nam trzy miesiące na ich zakończenie. Z kolei wspomniana maszyna ma trafić do nas do 12 miesięcy od chwili zamówienia – mówił dyrektor projektu.

Jak zaznaczał Janusz Żmurkiewicz, tunel zmieni oblicze miasta. Gospodarz kurortu zwracał uwagę m.in. na kwestie komunikacji na wyspach.

– Tak jak przez lata tunel był najważniejszym tematem rozmów o Świnoujściu, tak teraz, gdy inwestycja jest realizowana, coraz częściej mówi się o tym, jak będzie wyglądała na naszych wyspach komunikacja. Siedem tysięcy aut przeprawia się promami w ciągu doby. Po wybudowaniu szacujemy, że ta liczba wzrośnie do 10 tysięcy. I dzisiaj ten układ komunikacyjny zmieniamy i przebudowujemy, m.in. dzięki pieniądzom, które przyznaje nam marszałek – mówił J. Żmurkiewicz.

Prezydent nawiązał również do kwestii komunikacji po niemieckiej stronie wyspy Uznam, gdzie drogi są węższe, a tamtejsze krajówki można porównać do naszych dróg gminnych i – jak przekonywał J. Żmurkiewicz – może to w przyszłości stanowić problem.

Przy budowie tunelu – według przedstawiciela Porr – ma być zatrudnionych około 200 osób. Tak niewielka liczba wynika z rozwijającej się technologii oraz tego, że inwestycja jest rozłożona w czasie. Stała przeprawa powinna być gotowa do przełomu roku 2022 i 2023. Do tego czasu powinna być również gotowa droga S3. ©℗

BaT

Fot. Bartosz TURLEJSKI

O tunelu opowiadali prelegenci: Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia oraz Piotr Flisiak, dyrektor projektu firmy Porr.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dyrektor Porr
2020-03-17 13:20:12
A jaki tunel w Polsce zbudował pan Piotr Flisiak ? Czy on na jakieś doświadczenie na tym stanowisku ?
A czy w tym Tunelu...
2019-04-15 00:20:24
I Harcerze - tez beda mogli chodzic "PO Sprawie jeszcze z Piechota"...??
inż ,SOCHA.
2019-04-14 10:15:11
GADKE O TUNELU TO JA ZNAM OD 1950ROKU , I CO DOPIERO W 2019ROKU COŚ SIE RUSZA, TYLE
@Bajki
2019-04-12 08:15:35
Gdyby PO nie ukradło pieniędzy na tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku to już jeździłbyś tunelem... idź zapytaj się Nitrasa czy Arłukowicza albo Gawłowskiego dlaczego pieniądze na Świnoujście wylądowały w Gdańsku.
Bajki
2019-04-12 07:44:03
Gadke o tunelu PiS sprzedaje od 4 lat a efektów nie ma ŻADNYCH. Data realizacji wciąż jest przesuwana.
zak
2019-04-12 01:28:43
Pamiętam jak niedawno antypisowcy wyśmiewali budowę tunelu. Jak doszło do konkretów to raptem komuniści organizują forum i pewnie będą sobie przypisywać sukcesy.
niesmak
2019-04-11 23:16:18
Kto otworzył forum? Piechota? Ten, który zniszczył stocznię w Szczecinie i z nią całe miasto? To kpina, że kogoś takiego zaprasza się na jakiekolwiek fora związane z biznesem!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ