wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Fabryka ST3 Offshore trafiła do funduszu Mars

Fabryka ST3 Offshore trafiła do funduszu Mars

Fabryka ST3 Offshore trafiła do funduszu Mars
Data publikacji: 2017-10-09 23:25
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2400 295879

Fundusz inwestycyjny Mars przejął większość udziałów w przeżywającej ostatnio problemy finansowe fabryce fundamentów morskich elektrowni wiatrowych ST3 Offshore. Fundusz ocenia jednak, że nie oznacza to automatycznego rozwiązania wszystkich problemów spółki.

Mars poinformował w komunikacie, że zakończyły się trwające od połowy sierpnia negocjacje w sprawie przyszłości szczecińskiego zakładu. 3 października 2017 podpisane zostały akty notarialne, na mocy których kontrolowany przez Polską Grupę Zbrojeniową fundusz inwestycyjny MARS objął prawie 80 proc. udziałów w ST3 Offshore sp. z o.o. Zmieniono również umowę spółki, która obecnie zapewnia funduszowi pełną kontrolę nad spółką.

Strony – duński koncern DONG Energy, belgijsko-holenderski GeoSea, niemiecko–szwajcarskie konsorcjum banków i ubezpieczycieli, niemiecki fundusz inwestycyjny VTC oraz polski fundusz MARS wynegocjowały porozumienie, dzięki któremu ST3 Offshore będzie mogło kontynuować produkcję oraz przeprowadzić restrukturyzację.

Fundusz zastrzega jednak, że uzyskane porozumienie nie oznacza automatycznego rozwiązania wszystkich problemów spółki. ST3 Offshore musi bowiem dokończyć kontrakt dla Dong Energy i zdobyć nowe zamówienia, dotychczasowi wierzyciele powinni podpisać ze spółką pod nadzorem sądu układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym, a wszystkie strony negocjacji muszą zrealizować swoje zobowiązania.

"Ważnymi przesłankami za podjęciem niniejszej decyzji inwestycyjnej było zadbanie o interesy należących do MARS spółek bezpośrednio sąsiadujących lub kooperujących z ST3 Offshore: MSR Gryfia, Szczecińskiego Parku Przemysłowego oraz Energomontażu Północ-Gdynia. Duże znaczenie miało również odzyskanie możliwości uregulowania zobowiązań wobec lokalnych szczecińskich podwykonawców, których działalność jest korzystna dla MSR Gryfii i SPP. Uzyskanie kontroli nad ST3 Offshore leży także w interesie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gdyż – gdyby zapadła tego typu decyzja –infrastruktura spółki mogłaby zostać wykorzystana do produkcji okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Ponadto przejęcie większościowego pakietu udziałów i kontroli nad ST3 Offshore jest zgodne z realizowaną przez PGZ SA strategią rozwoju i konsolidacji aktywów przemysłu morskiego" - można przeczytać w komunikacie funduszu Mars. (k)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

 

Komentarze

Wawrzek
Czy kiedykolwiek odpowiedzą karnie za dokonane zbrodnie na polskiej gospodarce antypolskie osobliwości, które dopuszczono do najwyższych stanowisk po 1989?
2017-10-19 09:03:04
Szczecin
Szczecin, miasto z ogromnym potencjałem, który jest zaprzepaszczany przez polityków. Czy w innych podobnych miastach też pojawiają się takie wiadomości? Szczecin nie ma po prostu szczęścia do polityki.
2017-10-10 22:09:15
vigo
Czego PiS się nie dotknie to spieprzy.
2017-10-10 19:54:51
Dosyć PO.
Fabryka powstała dzięki nam - polskim podatnikom. PO podarowała Niemcom piękny prezent. To kontrolowany upadek firmy. Gdyby PO była dalej u władzy to dalej sponsorowałaby Niemców z naszych podatków. Miejmy nadzieję , że PO już nigdy nie wróci do władzy.
2017-10-10 17:05:26
Do obserwator
Wszystko pomieszałes. To dzięki PO ta fabryka powstała, a do jej upadku przyczynił się PiS
2017-10-10 13:25:11
tyle
Odpowiedzialny za ustawę o ograniczeniu elektrowni wiatrowych pisowiec powinien odpowiedzieć w swoim czasie przed prokuraturą
2017-10-10 12:13:22
ekonomista
Wytworzenie energii wiatrowej, magazynowanie , przesył jest najdroższe na świecie.Zobaczcie po ile jest ona u przodownika Danii .UE tą energie traktuje jak dogmat (jak balcerowicz że kapitał nie ma narodowości) żeby ją zrobić atrakcyjniejszą cenowo stosuje się ulgi podatkowe dla tej energii a obciąża sie dodatkowymi podatkami szykanami itd pozoste łe żródła energii w szczególności węgiel i atom ale tu droga jest budowa .Na siłę robi się z drogiej energii tańszą od innej.Dlatego takie fabryki nie maj racji bytu.Na marginesie w niemczech wydobywa się najwiecej węgla brunatnego w europie
2017-10-10 11:59:29
as
ta fabryka od początku nie miała ekonomicznego sensu.Najpierw 500 mln wyłożono na budowe a póżniej nieekonomiczne kontrakty.Nic dziwnego że niemcy po kolei uciekali .Napierw biffinger teraz następni. Do werta w którym momencie ta fabryka dobrze funkcjonowała i co ma do niej PIS jak zarządzanie w 75% było niemieckie?
2017-10-10 11:37:31
Przyczyna
PiS swoją durną ustawą zdewastował energetykę wiatrową w Polsce, a zagrożenie upadkiem fabryki Bilfingera jest tego skutkiem
2017-10-10 10:46:26
Hehe
PiS najpierw sam rozwalił ST3 a teraz udaje że próbuje ratować
2017-10-10 10:12:44
czytelnik
Za nasze nasze pieniądze, na naszej ziemi i dla Niemca wybudowano tę fabrykę. To był wielki sukces ówczesnego wojewody Zydorowicza, który wespół z obecnym jeszcze marszałkiem Geblewiczem wkopywali symboliczną łopatę pod budowę. Zwykła polityczna hucpa. Kabaret dwóch miernych aktorów w świetle błyskających fleszy fotoreporterów. Marszałek dziwnie przycichł. A tyle miejsc pracy miało przybyć...Jeśli były, to w większości dla ukraińskich pracowników, bo wiadomo, w tym przypadku nie było konieczności zawierania z nimi jakichkolwiek stosunków pracy poza umowami śmieciowymi. Zdecydowana mniejszość miała umowy o pracę. Do tego doszły inne problemy natury pracowniczej np. wynagrodzenia itd. Tego pierwszego już nie ma.I dzięki Bogu. Drugi jeszcze się kręci tu i ówdzie. Jak długo jeszcze? Chwali się tzw. "chociwelką", jakby to on był ojcem jej przebudowy. Już raz nim był, w przypadku wspomnianej fabryki na wyspie obok Gryfii. Skutek jest widoczny. A trzeba przypomnieć, że kreuje się również na ojca ratującego nasze szpitale, dążąc do połączenia placówek w Zdunowie z Arkońską. Póki co, Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę Sejmiku w tej sprawie, zarzucając marszałkowi i Sejmikowi złamanie prawa. Postępowanie w toku. Oby takich ojców rzekomych sukcesów w zachodniopomorskim było jak najmniej.
2017-10-10 10:11:22
;-((((
No to szykuje się wiele intratnych nowych stanowisk bez konkursu oczywiście... ,a upadek tego typu firm to także efekt zaoranie ustawy o odnawialnych źródłach energii ,inne firmy produkujące turbiny także upadną ,chyba że będą większość eksportować za granicę,dla regionu dobra wiadomość, dla podatników zła, zobaczymy ile to przetrwa.
2017-10-10 09:42:25
wert
Tak oto PiS doprowadził do zniszczenia dobrze funkcjonującego zakładu pracy
2017-10-10 09:38:28
obserwator
Efektywna i skuteczna interwencja rządu PIS przyniosła natychmiastowy efekt. To co PO zniszczyła PIS odbuduje .Brawo PIS !!!!
2017-10-10 07:37:48
he?
Niemcy wzięli miliony, a teraz polski rząd ma to ratować?
2017-10-10 07:07:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy