Z mostka rozciąga się fantastyczny widok na panoramę Szczecina. Podziwiali ją dziennikarka i fotoreporter "Kuriera", którzy w czwartkowy poranek odwiedzili elektrociepłownię Polskiej Grupy Energetycznej przy ul. Gdańskiej.
Przewodnikami mediów byli: Dyrektor tego oddziału PGE Dariusz Lociński, główny inżynier ds. produkcji Jarosław Biskup oraz p.o. kierownika wydziału produkcji Henryk Cały.
Specjaliści szczegółowo opowiedzieli o wszystkich procesach zachodzących na terenie elektrociepłowni: od rozładunku biomasy po wytworzenie energii elektrycznej i ciepła.
Oddział PGE w Szczecinie wytwarza zarówno energię elektryczną jak i ciepło w jednym procesie produkcyjnym. Paliwo używane w tym celu to zrębka pozyskiwana z lasów, zrębki wierzby energetycznej oraz pellet ze słomy. Dziennikarze mogli prześledzić ten proces i zobaczyć m.in. rozładunek biomasy, śrubę nagarniającą paliwo na taśmociągi oraz kocioł parowy wytwarzający energię i ciepło.
Warto dodać, że wspomniany kocioł jest największym urządzeniem tego typu w Polsce. Dzięki wytwarzaniu energii z biomasy jako paliwa podstawowego szczeciński oddział PGE jest największym producentem „zielonej energii”. Wykorzystanie tego typu rozwiązań pozwoliło na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w porównaniu z eksploatowanymi niegdyś kotłami węglowymi.
Moc cieplna osiągalna w szczecińskiej elektrociepłowni to 162,14 MWt, a moc elektryczna zainstalowana to 68,5 MW. Produkcja ciepła w roku 2020 (brutto) wynosiła 366034 GJ, a produkcja energii elektrycznej (również brutto) 332440,29 MWh.
Oprócz sporej dawki wiedzy, gościom dostarczono również wrażeń estetycznych. W programie wycieczki znalazł się bowiem punkt widokowy zwany mostkiem kapitańskim. Ten morski akcent został stworzony przez projektanta. Z mostka rozciąga się fantastyczny widok na panoramę Szczecina. Z tej perspektywy można również dokładnie przyjrzeć się kompleksowi elektrociepłowni. ©℗
Natalia ZABOROWSKA