Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dzięki KPO 2 mld zł więcej na transformację energetyczną

Data publikacji: 26 lutego 2024 r. 19:05
Ostatnia aktualizacja: 04 marca 2024 r. 16:32
Dzięki KPO 2 mld zł więcej na transformację energetyczną
Fot. UMWZ w Szczecinie  

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".

Programy realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą [nadal] realizowane. Ale wiele z tych programów wymaga audytu, bo na przykład na program Czyste Powietrze w pierwszych miesiącach tego roku nie zagwarantowano odpowiedniej liczby środków, wobec czego są opóźnienia w wypłatach pieniędzy – wyjaśnił wiceminister Motyka podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim w poniedziałek.

Zapowiedział, że dzięki środkom z Krajowego Programu Odbudowy, które niebawem do Polski trafią, środkom z programu Feniks, przyspieszy transformacja energetyczną Polski. Finansowanie takich programów jak Czyste Powietrze czy Energia dla wsi zostanie zwiększone – dzięki KPO – o 2 mld zł.

Te specjalne fundusze zostaną przeznaczone również na tworzenie klastrów energii oraz dotowanie budowy magazynów energii. Wiceminister podkreślił, że pozyskiwanie środków z KPO powiązane jest z przywracaniem praworządności w Polsce.

Zwrócił uwagę, że inwestycje w transformację energetyczną to ochrona środowiska, to nowe miejsca praca i – najważniejsze – inwestycja w zdrowie. Rząd chce w tym obszarze współpracować z samorządami i przedsiębiorcami.

Zapowiedział, że przygotowywane są już „konkretne zarysy ustawowe” dotyczące odnawialnych źródeł energii, które pozwolą na odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie, a także „poprawią rozliczanie się z działalności prosumentów, którzy korzystają z fotowoltaiki”.

Wiceminister mówił też o dodatkowej puli środków na termomodernizacje budynków, w ramach programu Czyste Powietrze. W tym kontekście zwrócił uwagę, że wiele realizowanych dotychczas ekoprogramów było „niekompatybilnych”. I wymianie źródeł ciepła (np. na pompy ciepła) nie zawsze towarzyszyła odpowiednia termomodernizacja. A bez tego nie uzyskuje się wyraźnie niższych rachunków za energie.

Pytany o program budowy morskich farm wiatrowych Motyka ocenił, że projekty realizowane przez Orlen i PGE, we współpracy z firmami zagranicznymi, są Polsce bardzo potrzebne.

„Uważamy, że ten pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku. Nie ma tu żadnych opóźnień. Będziemy robili wszystko, żeby tak się stało” – zapewnił.

Ocenił, że morska energetyka wiatrowa będzie „silnym źródłem energii” nie tylko dla Pomorza Zachodniego, ale dla całej Polski.

„To nam zagwarantuje w perspektywie kilkudziesięciu lat bardzo wysoki uzysk energii z wiatru. To nam zagwarantuje suwerenność energetyczną. To nam zagwarantuje stabilizację systemu energetycznego. Zobowiązaliśmy się (jako Polska), by postawić na energetykę jądrową i odnawialne źródła energii. I z tego zobowiązania będziemy konsekwentnie rozliczani” – stwierdził Motyka.

Wiceminister odpowiedzialny m.in. za transformację energetyczną przyjechał do Szczecina na zaproszenie marszałka i radnych sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wziął udział w obradach sejmikowej komisji gospodarki, infrastruktury i ochrony środowiska. Podkreślał, że Pomorze Zachodnie jest „zieloną stolica Polski”. I że przez kilka tygodni funkcjonowania nowego rządu przyjechał do Szczecina już po raz drugi. Na pewno nie ostatni.

„Wzory i przykłady drobnych praktyk funkcjonowania samorządu wojewódzkiego, powiatów i miast należy przekładać na całą Polskę – stwierdził Miłosz Motyka. - Skończył się czas, w którym z wiatru, słońca, wody robiono ideologicznych wrogów. Tutaj w województwie zachodniopomorskim najlepiej widać, że można tę energię wykorzystywać dla dobra mieszkańców. Po prostu” – podsumował wiceminister.

Gospodarz spotkania, marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz przypomniał, że Pomorze Zachodnie krajowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wytworzona tu tzw. zielona energia, gdyby „zatrzymać ją” w regionie, niemal w całości zabezpieczyłaby potrzeby energetyczne Zachodniopomorskiego.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@123
2024-03-04 16:07:45
Co przyjmujesz? haloperidol? chyba nieskuteczne... przekaż lekarzowi który cie prowadzi że obecna farmakoterapia jest nieskuteczna i że wszędzie widzisz trolle i Putina.
W Szczecinie
2024-02-27 11:37:58
aby było ekologicznie , wycina się dorodne zdrowe drzewa .Potem robi się betonozę , sadzi się krzaczki, co usychają w pierwsze majowe słońce . Drzewka w doniczkach , ciąga się ulicami , aby pokazać jak wygląda takie drzewko ?! Żadna Motyka tego nie zmieni . To większy pustak , od tych co Go wybrali .Jest demokracja , teraz inne świnki przy korycie , na koszt podatnika . Ty, masz bulić i co jakiś czas głupio wybrać , aby się cieszyć z kreski jaka po Tobie została na białej porcelanie ! Brawo TY !
W głupiej UE
2024-02-27 11:31:02
zadecydował Timmernas , a reszta głupków pcha ten zbyt ciężki wózek dla ludzi. Decyzja prosta , niech sobie sam pcha razem z komunistami . Głupki , którzy ich wybrali , niech ich słuchają i się termoizolują do następnych wyborów . Wyjdzie, to wszystko nie tak jak trzeba i Ci sami wyborcy " wypieprzą ich " przy następnych wyborach ! Cała rzesza nowych złodziei się wykarmi przy tym , a leming jak głupi był , tak głupi zostanie . Słuchał tych pierdów w TVN-ie , niech je teraz spożywa i realizuje!
Helikopter z Misia
2024-02-27 07:27:51
Rzad i cala armia urzedasow sie wyzywi. Reszta bedzie musiala za to placic. Kto w wieku 70+ bedzie robil termomodernizacje domu ? Cale kwartaly pojda pod spychacz.
123
2024-02-27 07:25:47
Widac konfederuruskie i narodowo-socjalistyczne trolle nie spia i trolluja 24h ,paszli do moskwy do swoich mentalnych odpowiednikow
Ze słów
2024-02-26 20:25:50
pana wiceministra ha, ha, ha KLIMATU jasno wynika, że kolejne miliardy pójdą w błoto. Mam nadzieję, że gdy Polacy dojdą do władzy, to sprawiedliwe rozliczenie nastąpi.
Jego Ekscelencja
2024-02-26 19:42:41
Wiceminister Miłosz Motyka sławny z wyjadania smarków z nosa - jest fajnie - cieszy też 2mld z KPO na transformację a resztę czyli jakie 1500 miliardów dopłacą Polacy - już klaszczemy uszami z tej radości... 1 m2 maty aerożelowej to ponad 440zł - powodzenia w termomodernizacji poniemieckich domów...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA