wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Duda: Chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy

Duda: Chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy

Duda: Chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy
Data publikacji: 2019-06-14 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-18 14:18
Wywietleń: 1033 396886

Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie gazu ziemnego do Europy, przede wszystkim do Europy Środkowej - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który w piątek odwiedzi terminal LNG Sabine Pass w Zatoce Meksykańskiej.

Prezydent spotkał się w Houston w Teksasie z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, które zajmują się wydobywaniem i eksportowaniem gazu skroplonego (LNG) m.in. do Polski z Teksasu i Luizjany. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy. Byli też reprezentanci firm: Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GHP.

Duda poinformował, że podczas spotkania rozmawiano o tym, jaka jest sytuacja w Polsce i jakie są realia: „Rozmawialiśmy o zawartych kontraktach oraz o przyszłości”.

Duda spotka się też z ministrem energetyki USA Rickiem Perrym, by rozmawiać o współpracy polsko-amerykańskiej w tym zakresie.

- Cieszę się, że te umowy są (podpisane dwa dni wcześniej w Waszyngtonie - red.), dlatego że ta współpraca się rozwija (…). Tego gazu ze Stanów Zjednoczonych rzeczywiście w najbliższych latach przewidujemy bardzo duże dostawy do naszego kraju. Chcemy być silnym hubem, jeżeli chodzi o dostarczanie tego rodzaju źródła energii do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej. To także jest element naszego działania w ramach współpracy Trójmorza - podkreślił prezydent.

PGNiG podał w środę, że kupi w USA więcej LNG. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton skroplonego gazu rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG. PGNiG wyjaśnił, że zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG odbieranego z terminalu Plaquemines począwszy od 2023 roku został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (tj. z 1,35 do 3,38 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton gazu skroplonego rocznie – 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton z terminalu Plaquemines.

Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda w gazoporcie Sabine Pass, należącym do firmy Cheniere.

* * *

Porozumienie o zwiększeniu ilości kupowanego gazu z USA podpisano podczas wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie. W uroczystości udział wzięli minister energetyki Perry oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

(pap)

Fot. PAP/Leszek Szymański

 

 

Komentarze

do PO_niższych PO_pierdujących
- tak działa "niewidzalna ręka rynku" w "demokracji liberalnej" dawniej zwanej kapitalizmem. Jeśli chcecie taniej to zainstalujcie sobie np, "turbinkę Kowalskiego" lub "panele".
2019-06-18 13:48:30
Konrad Mazowiecki
Dogi gaz z USA to Polska sama z siebie robi kolonie ...kiedyś trzeba było podbojów kolonialnych a politycy wybrani narodowi polskiemi przez KLER robią z Polski Wasala ....neokolonię
2019-06-18 06:40:36
GAZ
Bez wzgledu na to kogo wybierzemy w WOOOlnych wyborach - to Wybrani beda Musieli wykonac JUZ podpisane Umowy!!! A zerwanie JUZ warunkow podpisanych moze kosztowac Duuuzo wecej jak caly Budzet nasz NARODOWY!!!! Jakby NIE stanac to zawsze Wiatr w ......
2019-06-17 23:07:47
gaz
odczujemy Wszyscy i to bedzie BARDZOOOO BOLESNE!!!! a Wybory byly - sa - i beda USTAWIANE przez silniejszych, a My dowiemy sie o tym z TV. A potem zabki umyc i LULU-SPAC - ot tyle mozemy bo jak Nam sie NIE podoba to mozemy NIE placic - zawsze opcje MAMY - tylko gdzie ogrzejesz i na czym strawe??? opcje masz mozesz isc do McDonalda - ale pamietaj tam tez cena bedzie duuuzo wyzsza, bo oni tez r-ki otrzymuja za zuzycie GAZU w zlotowkach!!!!
2019-06-17 23:02:04
do @ GAZ-a
"...a my odczujemy to na naszych miesiecznych rachunkach.!!! ale kogo to na gorze obchodzi.".....PO_pierdujesz GAZ-owniku, PO_winno obchodzić wyborcę, który tych na górze wyp...li w PO_wszechnych, demokratycznych wyborach tejże jesieni. Jeśli PiS-iory zostaną na następną kadencję w rządzie to znaczy iż Twe "odczucia na naszych miesięcznych rachunkach" możesz sobie w Du(d)ę wsadzić.
2019-06-17 13:46:56
GAZ
Obaj byli na gazie i podpisali jeszcze wiecej gazu tylko zapomniano o JEDNYM - ile ten gas bedzie Nas kosztowal? a po ile potem bedziemy go sprzedawac i komu? Dzis takich "Prezentow" jankiesi NIE funduja NIKOMU, tu musi byc BUSINESS - MAKE AMERICA GREAT AGAIN !!! a my odczujemy to na naszych miesiecznych rachunkach.!!! ale kogo to na gorze obchodzi.
2019-06-16 22:22:29
Do Mirka
Przeciez sterowali Nami az przez 45 lat (1945-1990) i co to Nam dalo...???
2019-06-16 22:10:35
Jarun
Hubem ? Duda uczy się, cięgle się uczy. A może focusem, mittelpunkt albo: le siege? Andrzejku nie baw się języczkiem. Ple, ple, ple...
2019-06-15 09:52:25
Mirek
Idzie się do Putina.
2019-06-15 07:47:01
Az... zza Oceanu
A blizej i taniej nie idzie tego kupic ?
2019-06-15 00:07:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

kondolencje

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie