Sobota 29 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Duda: Chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy

Data publikacji: 2019-06-14 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:11
Duda: Chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy
Fot. PAP/Leszek Szymański  

Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie gazu ziemnego do Europy, przede wszystkim do Europy Środkowej - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który w piątek odwiedzi terminal LNG Sabine Pass w Zatoce Meksykańskiej.

Prezydent spotkał się w Houston w Teksasie z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, które zajmują się wydobywaniem i eksportowaniem gazu skroplonego (LNG) m.in. do Polski z Teksasu i Luizjany. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy. Byli też reprezentanci firm: Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GHP.

Duda poinformował, że podczas spotkania rozmawiano o tym, jaka jest sytuacja w Polsce i jakie są realia: „Rozmawialiśmy o zawartych kontraktach oraz o przyszłości”.

Duda spotka się też z ministrem energetyki USA Rickiem Perrym, by rozmawiać o współpracy polsko-amerykańskiej w tym zakresie.

- Cieszę się, że te umowy są (podpisane dwa dni wcześniej w Waszyngtonie - red.), dlatego że ta współpraca się rozwija (…). Tego gazu ze Stanów Zjednoczonych rzeczywiście w najbliższych latach przewidujemy bardzo duże dostawy do naszego kraju. Chcemy być silnym hubem, jeżeli chodzi o dostarczanie tego rodzaju źródła energii do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej. To także jest element naszego działania w ramach współpracy Trójmorza - podkreślił prezydent.

PGNiG podał w środę, że kupi w USA więcej LNG. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton skroplonego gazu rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG. PGNiG wyjaśnił, że zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG odbieranego z terminalu Plaquemines począwszy od 2023 roku został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (tj. z 1,35 do 3,38 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton gazu skroplonego rocznie – 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton z terminalu Plaquemines.

Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda w gazoporcie Sabine Pass, należącym do firmy Cheniere.

* * *

Porozumienie o zwiększeniu ilości kupowanego gazu z USA podpisano podczas wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie. W uroczystości udział wzięli minister energetyki Perry oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

(pap)

Fot. PAP/Leszek Szymański

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do PO_niższych PO_pierdujących
2019-06-18 13:48:30
- tak działa "niewidzalna ręka rynku" w "demokracji liberalnej" dawniej zwanej kapitalizmem. Jeśli chcecie taniej to zainstalujcie sobie np, "turbinkę Kowalskiego" lub "panele".
Konrad Mazowiecki
2019-06-18 06:40:36
Dogi gaz z USA to Polska sama z siebie robi kolonie ...kiedyś trzeba było podbojów kolonialnych a politycy wybrani narodowi polskiemi przez KLER robią z Polski Wasala ....neokolonię
GAZ
2019-06-17 23:07:47
Bez wzgledu na to kogo wybierzemy w WOOOlnych wyborach - to Wybrani beda Musieli wykonac JUZ podpisane Umowy!!! A zerwanie JUZ warunkow podpisanych moze kosztowac Duuuzo wecej jak caly Budzet nasz NARODOWY!!!! Jakby NIE stanac to zawsze Wiatr w ......
gaz
2019-06-17 23:02:04
odczujemy Wszyscy i to bedzie BARDZOOOO BOLESNE!!!! a Wybory byly - sa - i beda USTAWIANE przez silniejszych, a My dowiemy sie o tym z TV. A potem zabki umyc i LULU-SPAC - ot tyle mozemy bo jak Nam sie NIE podoba to mozemy NIE placic - zawsze opcje MAMY - tylko gdzie ogrzejesz i na czym strawe??? opcje masz mozesz isc do McDonalda - ale pamietaj tam tez cena bedzie duuuzo wyzsza, bo oni tez r-ki otrzymuja za zuzycie GAZU w zlotowkach!!!!
do @ GAZ-a
2019-06-17 13:46:56
"...a my odczujemy to na naszych miesiecznych rachunkach.!!! ale kogo to na gorze obchodzi.".....PO_pierdujesz GAZ-owniku, PO_winno obchodzić wyborcę, który tych na górze wyp...li w PO_wszechnych, demokratycznych wyborach tejże jesieni. Jeśli PiS-iory zostaną na następną kadencję w rządzie to znaczy iż Twe "odczucia na naszych miesięcznych rachunkach" możesz sobie w Du(d)ę wsadzić.
GAZ
2019-06-16 22:22:29
Obaj byli na gazie i podpisali jeszcze wiecej gazu tylko zapomniano o JEDNYM - ile ten gas bedzie Nas kosztowal? a po ile potem bedziemy go sprzedawac i komu? Dzis takich "Prezentow" jankiesi NIE funduja NIKOMU, tu musi byc BUSINESS - MAKE AMERICA GREAT AGAIN !!! a my odczujemy to na naszych miesiecznych rachunkach.!!! ale kogo to na gorze obchodzi.
Do Mirka
2019-06-16 22:10:35
Przeciez sterowali Nami az przez 45 lat (1945-1990) i co to Nam dalo...???
Jarun
2019-06-15 09:52:25
Hubem ? Duda uczy się, cięgle się uczy. A może focusem, mittelpunkt albo: le siege? Andrzejku nie baw się języczkiem. Ple, ple, ple...
Mirek
2019-06-15 07:47:01
Idzie się do Putina.
Az... zza Oceanu
2019-06-15 00:07:01
A blizej i taniej nie idzie tego kupic ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA