Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Drony i antydrony w Szczecinie [GALERIA]

Data publikacji: 2019-03-06 18:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Drony i antydrony w Szczecinie
 

Systemy antydronowe, przechwytywanie w strefie zastrzeżonej – to temat przewodni kolejnej konferencji szkoleniowej z cyklu Security Forum Szczecin, która odbyła się w środę (6 marca) w szczecińskim Hotelu Park. Prezentacje i dyskusje dotyczyły m.in. ochrony portów, elektrowni i lotnisk oraz odpowiedzialności prawnej operatorów i przedstawicieli tzw. infrastruktury krytycznej. 

Do infrastruktury krytycznej zalicza się obiekty, urządzenia bądź instalacje niezbędne do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa. Na konferencji omówiono rosnące dla nich zagrożenia ze strony bezpilotowych statków powietrznych, technologie i rozwiązania dotyczące ochrony antydronowej, a także  obowiązujące regulacje prawne.

Dr Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie poinformował, że ta instytucja nie zdecydowała się na zakup dronów, ale na korzystanie z usług innych podmiotów. Same urządzenia nie są zbyt drogie, ale trzeba je eksploatować i mieć do tego wyznaczonych pracowników, a za tym idą etaty, szkolenia itd.

– Reasumując te wszystkie koszty, uznaliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z usługi tych, którzy już dysponują tym środkiem i poprzez odpowiednie porozumienia, umowy po prostu będą wspierać system zarządzania kryzysowego – wyjaśnił dyrektor.

Do instytucji, które dysponują dronami i z którymi ZUW może współpracować na obszarze województwa zachodniopomorskiego, należą Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Bydgoszczy, Urzędy Morskie w Słupsku i Szczecinie oraz Lasy Państwowe. Wkrótce dołączy do nich Państwowa Straż Pożarna.

– Mamy już decyzje na poziomie ministerialnym, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zagwarantował nam środki na zakup dwóch dronów dla PSP, ten projekt będzie niedługo realizowany – podał dyrektor. 

Podkreślił, że cały czas trwają również prace analityczne dotyczące tego, jak reagować na zagrożenia ze strony dronów.

– Przede wszystkim jest to kwestia identyfikacji tego obiektu, jego jak najwcześniejszego wykrycia – tłumaczył, dodając, że istnieją systemy antydronowe, które są zdolne wykrywać drony jeszcze przed ich startem.

Odbywają się też stosowne ćwiczenia, np. jesienią ub. roku przeprowadzono takie w świnoujskim gazoporcie, umieszczając za pomocą drona na rurociągu ładunek wybuchowy.

– Przez ostatnie lata wspólnie ciężko pracowaliśmy, żeby informacja o nowych technologiach do decydentów się przebijała – stwierdził kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media, głównego organizatora konferencji. – Nasza platforma konferencyjna służy temu, żeby mówić o tych technologiach, ale żeby też znalazły one zastosowanie w realnym życiu.

Konferencję swoim patronatem objął poseł Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Uczestniczyli w niej przedstawicieli sektora infrastruktury krytycznej oraz firm dostarczających nowe technologie. Obecni byli m.in. posłowie Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA