czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Drony i antydrony w Szczecinie

Drony i antydrony w Szczecinie [GALERIA]

Drony i antydrony w Szczecinie
Data publikacji: 2019-03-06 18:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 1476 379072

Systemy antydronowe, przechwytywanie w strefie zastrzeżonej – to temat przewodni kolejnej konferencji szkoleniowej z cyklu Security Forum Szczecin, która odbyła się w środę (6 marca) w szczecińskim Hotelu Park. Prezentacje i dyskusje dotyczyły m.in. ochrony portów, elektrowni i lotnisk oraz odpowiedzialności prawnej operatorów i przedstawicieli tzw. infrastruktury krytycznej. 

Do infrastruktury krytycznej zalicza się obiekty, urządzenia bądź instalacje niezbędne do minimalnego funkcjonowania gospodarki i państwa. Na konferencji omówiono rosnące dla nich zagrożenia ze strony bezpilotowych statków powietrznych, technologie i rozwiązania dotyczące ochrony antydronowej, a także  obowiązujące regulacje prawne.

Dr Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie poinformował, że ta instytucja nie zdecydowała się na zakup dronów, ale na korzystanie z usług innych podmiotów. Same urządzenia nie są zbyt drogie, ale trzeba je eksploatować i mieć do tego wyznaczonych pracowników, a za tym idą etaty, szkolenia itd.

– Reasumując te wszystkie koszty, uznaliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z usługi tych, którzy już dysponują tym środkiem i poprzez odpowiednie porozumienia, umowy po prostu będą wspierać system zarządzania kryzysowego – wyjaśnił dyrektor.

Do instytucji, które dysponują dronami i z którymi ZUW może współpracować na obszarze województwa zachodniopomorskiego, należą Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Bydgoszczy, Urzędy Morskie w Słupsku i Szczecinie oraz Lasy Państwowe. Wkrótce dołączy do nich Państwowa Straż Pożarna.

– Mamy już decyzje na poziomie ministerialnym, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zagwarantował nam środki na zakup dwóch dronów dla PSP, ten projekt będzie niedługo realizowany – podał dyrektor. 

Podkreślił, że cały czas trwają również prace analityczne dotyczące tego, jak reagować na zagrożenia ze strony dronów.

– Przede wszystkim jest to kwestia identyfikacji tego obiektu, jego jak najwcześniejszego wykrycia – tłumaczył, dodając, że istnieją systemy antydronowe, które są zdolne wykrywać drony jeszcze przed ich startem.

Odbywają się też stosowne ćwiczenia, np. jesienią ub. roku przeprowadzono takie w świnoujskim gazoporcie, umieszczając za pomocą drona na rurociągu ładunek wybuchowy.

– Przez ostatnie lata wspólnie ciężko pracowaliśmy, żeby informacja o nowych technologiach do decydentów się przebijała – stwierdził kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media, głównego organizatora konferencji. – Nasza platforma konferencyjna służy temu, żeby mówić o tych technologiach, ale żeby też znalazły one zastosowanie w realnym życiu.

Konferencję swoim patronatem objął poseł Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Uczestniczyli w niej przedstawicieli sektora infrastruktury krytycznej oraz firm dostarczających nowe technologie. Obecni byli m.in. posłowie Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie Drony i antydrony w Szczecinie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie