poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Burzliwie o sytuacji PŻM

Burzliwie o sytuacji PŻM [GALERIA]

Burzliwie o sytuacji PŻM
Data publikacji: 2017-03-20 22:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1860 225503

Burzliwy przebieg miało w poniedziałek (20 marca) posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Po raz drugi w tej kadencji obradowała w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie. Zajęła się sporem wokół przystani rybackiej w Rewalu, sytuacją Polskiej Żeglugi Morskiej oraz przemysłu stoczniowego. Informacja dotycząca PŻM nie zadowoliła posłów opozycji. Chcieli jej odrzucenia, ale nie poddano pod głosowanie takiego wniosku. W proteście opuścili posiedzenie. 

– Na wprowadzenie zarządu komisarycznego w PŻM złożyły się trzy powody: trudna sytuacja na międzynarodowym rynku frachtu, decyzje banków oraz brak programu restrukturyzacyjnego – wyjaśniał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Paweł Brzezicki, powołany w lutym na zarządcę komisarycznego PŻM, w przygotowanej dla ministra Gróbarczyka informacji podał, że zmniejszenie kosztów funkcjonowania firmy mogłoby nastąpić m.in. poprzez redukcję zatrudnienia, obniżki wynagrodzeń, wydłużenie kontraktów dla marynarzy, realizację planu dobrowolnych odejść, zmniejszenie powierzchni biurowej.

Przewodnicząca komisji Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) poinformowała, że posłowie mają do wglądu audyt przeprowadzony w PŻM, a sprawozdanie finansowe jest przygotowywane.

– Ilu osób będzie dotyczyć redukcja zatrudnienia? – dociekał Arkadiusz Marchewka, poseł PO.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy PŻM Paweł Kowalski był zaskoczony, że dopiero na posiedzeniu komisji dowiedział się o programie naprawczym.

– To, co przeczytałem, to była odpowiedź na pismo pana ministra – prostował Brzezicki. – Program naprawczy będzie przedyskutowany ze związkami zawodowymi.

Wiceprzewodniczący komisji Krzysztof Zaremba (PiS) stwierdził, że w przeszłości „na rozłożenie PŻM miały ochotę dwa środowiska: SLD i PO”.

– Wierzę, że się uda naprawić sytuację w PŻM – mówił. – Wierzę w zdolności menedżerskie Pawła Brzezickiego, dajmy mu czas.

Poseł Marchewka złożył wniosek o odrzucenie informacji ministra na temat sytuacji PŻM. Przewodnicząca komisji odmówiła głosowania, uznając, że nie był to wniosek formalny, ale merytoryczny. Zapowiedziała kontynuację dyskusji w Sejmie.

Posłowie PO i Nowoczesnej oświadczyli, że opuszczają posiedzenie. – Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na żadne pytanie – żalił się Sławomir Nitras (PO).

Poseł Piotr Misiło z Nowoczesnej mówił o „standardach białoruskich”.

– Jesteśmy przekonani, że złamano regulamin Sejmu – ocenił A. Marchewka. (ek)

Fot. Dariusz Gorajski

CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY W CYFROWYM WYDANIU "KURIERA SZCZECIŃSKIEGO" Z 21 MARCA 2017 ROKU: http://www.24kurier.pl/cyfrowy

Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM Burzliwie o sytuacji PŻM

Komentarze

Wawrzek
Ludzie dzięki którym i z ich pomocą zniszczono cały Przemysł stoczniowy oraz tysiące Zakładów w Regionie i Szczecinie jeszcze mają czelność pokazywać swoje gęby?. Co za system polityczny, że tacy pseudo-politycy są jeszcze opłacani przez Naród wysokimi apanażami i śmieją się z Polaków w kułak, wrzeszcząc i opluwając Polskę przy każdej okazji.
2017-03-25 20:25:01
Vox Dei
Niedługo PŻM przeniosą do Torunia i wszystko się naprawi.
2017-03-24 11:00:59
Pomorzanin
PiS chyba nie ma pełnej wiedzy co wyczyniał Brzezicki w 2005 roku i wcześniej skoro go zatrudniło w takiej roli. No ale po co, skoro to człowiek o. Rydzyka...
2017-03-23 23:34:50
Można bez Nitrasa, Gebelewicza, Łyczywka, itp.
Kiedys liczono ile ludzi w biurze do ilosci ladunkow, czy inna proporcja ile plywa na statkach do ilosci na ladzie, i w tych czasach to wygladalo tragicznie, wielu armatorow to duzo statkow i kilka osob w biurze; to bzdura że ze zwiazkowcow zrobiono oficerow politycznych, ta ilosc dzialaczy zwiazkowych powoduje ze zwiazki zajmuja sie wirtualnymi problemami a nie miejscami pracy, zrobic biuro PZM na jednym pietrze a reszte wynajac na przyklad Szczecinowi, niech statki robia troche tego co robi biuro.Wynajac budynek jakiemus Warszawskiemu Urzedow. Ustanowic bandere narodowa, zwolnic armatora z czesci podatkow. Zlikwidowac czesc Akademi Morskiej-za to ze srodki z budzetu ida na szkolenie marynarzy innych TANICH BANDER, z tego nic nie ma to drenaż mózgów.NIECH PIS POSZUKA POLSKICH TOWAROW, KTORE BY SIE DALO EKSPORTOWAC.Co z węglem? Co z nawozami, chemią? Co ze stalą?zbożem? Etc...
2017-03-23 22:38:24
Na wolnym
Człowiek przez ponad 4 miesiące zapierdziela w prawie 40 stopniach(nie cały czas), albo wraca po godzinach pracy do kabiny odpoczac i musi się nakrywać 3 kocami do czasu az przyjdzie zamówienie na które zapotrzebowanie musiał zrobić załogant który świeżo przyjechał na statek. Pieniądze te duże wypływają z pazimu. Te mniejsze tak jak kolega na samym początku wspomniał, 45 statków 90% Kapitanów którzy zamiast jak porządny dowódca działać na korzyść floty wywożą gotówkę bo mają taką możliwość nadaną z góry! Mało panowie zarabiacie to do innych firm gdzie rozliczą was z machlojek i sprawe za złodziejstwo założą!. 20 ludzi pożywia sie czymś co oficjalnie ma być dobre, urozmaicone, smaczne, a przede wszystkim ma byc tego wystarczająco dużo. Jak jest w rzeczywistości KAZDY pływający wie. Panie Brzezicki zabrać się należy za tę złodziejską najwyższą klasę pracowników pływających, to może mniej młodych mających potencjał i jeszcze nie zrezygnowanych, pozostanie pracując dla dobra firmy za godziwe wynagrodzenie.
2017-03-23 03:30:41
steward zeglugi wielkiej
Wystarczy nie kraść,jeżeli we wiezowcu pracuje 200 osob i zarabiaja po 6000 dolarow miesiecznie,to statki PZM musiałyby wozic dynamit dookoła swiata żeby zrobć na takich darmozjadów. Statki to prywatne folwarki kapitanów za przyzwoleniem zarzadu firmy.Kazdy statek pracuje na prywatny dochod kapitancia tak jak 15 hektarów ziemi na rolnika,plus pensja.Raport z podróży składa sie głównie "uprzejmie donoszę".Nie zdał egzaminu klanowy system gospodarki,klan eksploatacyjny,klan maszynowy i klan załogowy.Jeden okradal drugiego.Załogi statków doskonale wiedzą jakimi drogami ucieka forsa z firmy ale gdy ktokolwiek otworzy usta to czynniki spoleczne i przedstawiciele załogi słuza jako parawan zeby kazdej sprawie ukrecić łeb a wszystkowiedzacy natychmiast bedzie bez pracy.Ta firma juz pada i ratunkiem jest przekazać statki do firmy rybackiej Szkuner z Władysławowa bo tam nikt nie kradne i oni postawia PZM na nogi,dotychczasowy zarzad zelugi rozgonic za wyjatkiem sekretarek które potrafia kierowac firma to co robiły do tej pory.
2017-03-22 18:15:11
Chińczyk
A propos statków z Chin. Mam nadzieję, że ktoś przyjrzy sie podpisywanym wtedy umowom. Ktoś zatwierdzał dokumentację na te statki-buble, ktoś nadzorował budowę, ktoś odbierał od chińczyków i kierował prosto do polskich stoczni na remont. Ktoś kazał za to wszystko zapłacić. Coś tu śmierdzi. 22-03-2017
2017-03-22 13:46:41
Neptun,
SPOKOJNIE... Po kazdej Wielkiej Burzy - nadejdzie dluuuzsza cisza !!
2017-03-21 23:33:44
Marinero
A jakie to merytoryczne uwagi w sprawach morskich wnosiła posłanka Kochan - notabene nauczycielka muzyki.Wcześniej zasłynęła też swoją "mądrością" w sprawie budowy tunelu w Świnoujściu, uważając ,że tunel jest niepotrzebny gdyż promy stanowią atrakcję dla turystów.Widocznie nigdy nie stała w olbrzymich kolejkach na przeprawach promowych!Dość takich " doradców" a najlepiej niech uczy muzyki w przedszkolu w Goleniowie. Tam jest jej miejsce.
2017-03-21 23:23:46
Rumcajs
To się zachodni armatorzy cieszą bo zyskają wyszkolona kadrę która odejdzie z PZM i przyjdzie do nich do pracy. Najważniejsze że są związki zawodowe one zawsze mają się dobrze i tak było w PŻM za każdego dyrektora. W tej firmie od lat rządzą związki i to się nie zmieni. Było ponad 100 statków -pamiętam takie czasy później 90 jeszcze później 75 teraz 45 i tak dojdziemy do....ci co się znają wiedza do czego. A na końcu będzie typowo polskie tłumaczenie: to nie my to oni.
2017-03-21 20:47:19
Mech
Każdy z chińskich statków wychodził ze stoczni niedorobiony, niektóre w pierwszy swój rejs płynęły na kosztowne stocznie adaptacyjne i do każdego trzeba było sporo dołożyć. Gdyby zbudować je w Szczecinie były by droższe, ale może i warto by było dołożyć z kasy państwowej na ich zakup bo funkcjonowała by stocznia i dziesiątki firm kooperujących z nią. W ogólnym rozrachunku państwa pewnie by się na tym zyskało.
2017-03-21 20:05:27
mlody mechanik
Ciekawe czy związki zawodowe bedą konsultować to z załogami statków...? Wydłużyć czas kontraktów - młodzi odejdą , ja napewno. 6 miesięcy na morzu z takimi geniuszami jak Gąsior , Skubisz ,Dawidek ,Krzywdziński ... ciekawe kto wtedy będzie pływał ? i za niższą pensję ? Zdrowie psychiczne i zycie rodzinne jest dla mnie ważniejsze niż "taka Polska racja ".
2017-03-21 19:20:26
sid
Rok działań i PiS rozwalił PŻM
2017-03-21 16:51:49
Mariusz
Najwiecej do gadania o strikte techniczno ekonomicznej sprawie maja partyjni koledzy? Po co takie spotkania układać? Czego PO jeszcze się wtranzala miedzy wódkę a przekąskę? Miała swój czas wiec doprowadziła wiele firm jak PZM do ruiny. Zacznijcie rozmowy ale ze specjalistami z ekonomii międzynarodowej, i inżynierami. Plan minimum jaki został ogłoszony to zwykle zaciskanie pasa a mozna w inny sposób zaczac zarabiać pieniądze i wydawać w kraju a nie w Chinach.
2017-03-21 15:45:09
Kalafior
Jaki sens ma takie spotkanie skoro sprawozdanie finansowe czyli meritum sprawy jest dopiero przygotowywane?
2017-03-21 15:01:48
szczecinianin
Hieny i sprzedawczyki z peło winni być izolowani ze wzgledów dobrze nam znanych
2017-03-21 13:24:12
Wyrocznia
Zemsta tytana....
2017-03-21 11:58:18
Pamiętajmy
Obżarstwo to jeden z siedmiu grzechów głównych.
2017-03-21 10:57:09
Matros
Trzymam kciuki za p.Brzezickiego chociaż to może być bolesne
2017-03-21 09:46:23
ccc
Ciekawe, co audyt mówi o kosztach umowy PŻM-u z Federalem, firmą kurierską, której właścicielem jest najbardziej nieudaczny radny z PiS-u Robert Stankiewicz, a która to świadczy usługi na rzecz PŻM-u. Czy te aby nie są za drogie?
2017-03-21 09:45:11
pytam
Jak można prowadzić dyskusję z takimi klaunami jak Nitras, Marchewka czy dziwak Misiło?? Nowoczesna i Patologia Obywatelska - WON!
2017-03-21 08:29:12
ANA
Zaremba nie lubi Niemców? Matka jego dziadka była Niemka a Piotr Zaremba prezydent Szczecina i zarazem dziadek urodził się w Niemczech. Nie wspomnę że K.Zaremba był w PO przez długi czas i firmował swoim nazwiskiem działania partii i zgarnial kase a teraz obraża wszystkich jak leci, łącznie z wyborcami.
2017-03-21 08:02:52
XYZ
Nitras to pajac który działa na szkodę Szczecina. Już dawno powinno się go wykopać. Lobbuje tylko za firmami krzakami i prywatą, nic mu się nie podoba, jedyne co potrafi zrobić to wyjść z sali. Fachowiec od siedmiu boleści który nie wiem czym się różni budowa od remontu statku. Gada żeby gadać i brylować a tak na prawdę nic sobą nie reprezentuje ta miernota. Jak oni wszyscy z PO i nowoczesnej. Pieniacze i nic tylko...Żenada.
2017-03-21 07:36:00
Czelność
POwinni w ogóle nie przychodzić na to spotkanie, ale skoro je opuścili, to można im darować, obyło się bez nich.
2017-03-21 06:52:06
pamiętliwy
Pan komisarz, zapewne już zapomniał jak "walczył" z PŻM, bo zamawiała statki w Chinach lub Japonii, zarzucając że nie budujemy w Polsce. Za taką cenę w Polsce, w Chinach mieliśmy dwa statki!! Niegospodarność!! Teraz zemsta będzie "krwawa", prawda??!!
2017-03-21 00:23:28
I stopy wody pod kilem - na przyszlosc...
Jak mogli sie "dogadac" jak co Ktorys czy Ktoras... "bawia" sie Iphonem ??
2017-03-20 23:57:45
Północna Ironia Grzmiąca
Statki beda zamiast towaru eksportowac i wozic politykow PO na przyklad taki posel Schetyna moze wykupic oplate za cargo w PZM i przejechac sie w ladowni - za to ze nie ma co wozic, ac prezydent Szcz. Wybral by sie tez ... I problem rozwiazany
2017-03-20 23:35:37
PO & N
A po co było ich w ogóle na obrady wpuszczać? Ktoś się spodziewał jakiegokolwiek wkładu merytorycznego od tego towarzystwa prywatyzatorów i kombinatorów?
2017-03-20 22:54:34
Obiektywny
Posłowie z Platformy "Obywatelskiej" i "Nowoczesnej" nie wracajcie.
2017-03-20 22:35:49
x
Widać, że niektórzy nie wiedzą co to wstyd i po 8 latach dołowania Szczecina nadal mają czelność brylować.
2017-03-20 22:11:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy