niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Brzegi morskie do ochrony

Brzegi morskie do ochrony

Brzegi morskie do ochrony
Data publikacji: 2016-02-18 09:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1877 120416

Wieloletni program ochrony brzegów morskich Bałtyku był w ub. środę tematem obrad sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Poruszono też problem firm, które wykonały zlecenia urzędów morskich, a teraz fiskus żąda od przedsiębiorców zwrotu VAT-u.

Uczestniczący w posiedzeniu wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki poinformował, że w ustawie budżetowej na rok 2015 zarezerwowano na realizację programu ochrony brzegów 34 mln 716 tys. zł. Były to zadania urzędów morskich w Gdyni, Słupsku i Szczecinie.

– Urzędy te zrealizowały 14 zadań – podał P. Brzezicki. – Wykonano sztuczne zasilanie plaż, budowę, remont i utrzymanie trwałych umocnień brzegów oraz monitoring.

Wiceminister zaznaczył, że w ub. roku wykorzystano 90 proc. zapisanej w budżecie kwoty, tj. 30 mln 716 tys. zł.

Przedstawiciele  urzędów  morskich w Gdyni,  Słupsku  i  Szczecinie  poinformowali, jakie  inwestycje wykonano w zeszłym roku oraz jakie są kontynuowane i zaplanowane na rok 2016.

Anna Stelmaszyk, wicedyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, powiedziała, że w 2015 roku sztucznie zasilono brzeg na Półwyspie Helskim, umocniono brzegi w rejonie Jastrzębiej Góry, Karwii, Ostrowa, Kątów Rybackich, zaś w rejonie Zalewu Wiślanego wykonano budowę palisadową, aby chronić przed podmywaniem drogę wojewódzką. Z kolei Adam Borodziuk, wicedyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, podał, że sztucznie zasilono oraz wzmocniono brzeg morski w rejonie Ustronia Morskiego.

Szczeciński UM reprezentował wicedyrektor Jacek Cichocki.

– W zeszłym roku Urząd Morski w Szczecinie miał jedno zadanie budowlane: sztuczne zasilenie brzegu w Międzywodziu – mówił wicedyrektor Cichocki.

Ponadto zbudowano monitoring oraz wykonano skanowanie laserowe brzegów morskich.

– Na 2016 rok planujemy dwa zadania: sztuczne zasilanie brzegu w Mrzeżynie oraz budowę 13 ostróg w Niechorzu – zapowiedział J. Cichocki.

Zastrzegł, że do budowy ostróg podchodzi się bardzo ostrożnie, a decyzje zapadają po wielu analizach. Przedsięwzięcie w Niechorzu ma kosztować ponad 8 mln zł. Wicedyrektor Cichocki dodał, że do prac w Mrzeżynie wykorzystana zostanie mała pogłębiarka, w którą szczeciński UM wyposażył się w ubiegłym roku. Na co dzień utrzymuje ona wejście do mrzeżyńskiego portu.

Przedstawiciele urzędów morskich, odpowiadając na pytania członków komisji, mówili, że podpatrują różne rozwiązania i metody wzmacniania brzegów, stosowane w innych krajach europejskich i na świecie. Wymianie doświadczeń służą także doroczne międzynarodowe konferencje służb odpowiedzialnych za ochronę brzegów morskich. Zapewniali, że stosują w naszym kraju technologie sprawdzone, przynoszące oczekiwane efekty, stawiają na konstrukcje skutecznie rozpraszające energię falowania, która niszczy brzegi.


Goszczący na posiedzeniu komisji przedstawiciele firm wykonujących prace związane z ochroną brzegów morskich, apelowali o pomoc w rozwiązaniu problemu z VAT-em. Okazuje się, że muszą zwracać ten podatek z odsetkami urzędom skarbowym. Zwroty dotyczą rozliczeń z urzędami morskimi za wykonane wcześniej kontrakty z tzw. stawką zerową i sięgają kilku lat wstecz.

– Problem znamy, prowadzimy   w  tej  sprawie  rozmowy  z  Ministerstwem  Finansów – powiedział wiceminister Brzezicki. – Dążymy do takiego rozwiązania, by los naszych przedsiębiorstw nie był zagrożony.


Zdaniem wiceministra, błędem było ogłaszanie przetargów z zerową stawką VAT-u.©℗

Elżbieta KUBOWSKA

NZ: W zeszłym roku sztucznie zasilono brzeg w Międzywodziu.

Fot. UMS

 

Komentarze

Morze zabiera
Warto dbać o Trzęsacz, Międzyzdroje i inne brzegi klifowe.
2016-02-19 07:57:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy