niedziela, 26 maja 2019.
Strona główna > Gospodarka > Bezrobocie jest rekordowo niskie

Bezrobocie jest rekordowo niskie

Bezrobocie jest rekordowo niskie
Data publikacji: 2019-02-05 20:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 853 374549

Województwo zachodniopomorskie zamknęło rok 2018 ze stopą bezrobocia na poziomie 7,4%. Ale droga do tego wyniku nie była łatwa. Między innymi o tym mówiono podczas uroczystości stulecia istnienia Publicznych Służb Zatrudnienia, która odbyła się w sejmiku zachodniopomorskim. 

- Sytuacja utraty pracy jest jednym z największych życiowych dramatów - stwierdził Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. - Jest niezwykle ważne, aby w tym trudnym momencie trafić na osoby życzliwe, profesjonalnie, takie, które wyjdą naprzeciw potrzebom.

Dyrektor przedstawił też statystyki z ostatnich kilkunastu lat, które obrazują, jak zmieniała się sytuacja na rynku pracy w naszym regionie. Pierwsze dane są z 1991 roku. Wtedy stopa bezrobocia w województwie szczecińskim wynosiła 10 % a w koszalińskim - 17,9 %. Województwo zachodniopomorskie powstało w roku 1999. Do 2003 sytuacja była wyjątkowo trudna - stopa bezrobocia w naszym województwie w najtrudniejszym momencie wynosiła aż 28,4%.

- Na przestrzeni 28 lat rynek pracy przeszedł ogromną rewolucję - przypomniał Przewoda. - Pokonaliśmy długą drogę. Zmieniło się także usytuowanie naszego województwa na mapie kraju. Jeżeli cofniemy się do roku 2002, nasz dystans to średniej reszty kraju mierzony stopą bezrobocia wynosił 8,5 %. Dziś ta różnica to 1,5%. Rosną wskaźniki aktywności zawodowej, rośnie podaż ofert pracy, jest więcej inwestycji zagranicznych. Wejście do Unii Europejskiej było impulsem, który kreował zmiany, jakie zachodziły w gospodarce, a więc i na rynku pracy.

Przez wiele lat pod względem liczby osób bez pracy byliśmy na przedostatnim miejscu w Polsce (ostatnie było województwo warmińsko - mazurskie). Teraz zajmujemy pozycję dziesiątą.

Największe obecne wyzwania? Wedle Przewody są to: wysoki poziom bezrobocia długotrwałego, niska aktywność zawodowa kobiet, wysoka bierność zawodowa, brak rąk do pracy i brak specjalistów z wykształceniem zawodowym.©℗

(as)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Aktywny zawodowo
MPiPS podało dane dotyczące całego kraju, tutaj w artykule są przedstawione dane naszego województwa.
2019-02-06 15:32:48
BEZOBOTNY
WŁAŚNIE DZIŚ W PROGRMAIE EKONOMICZNYM POLSKIEGO RADIA ALBO TOK FM PODAWANO STATYSTYKĘ, ŻE WŁAŚNIE BEZROBOCIE ROŚNIE...TO GDziE JEST PRAWDA?
2019-02-06 13:50:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie