Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Azoty Police odzyskują miliony za Senegal

Data publikacji: 27 grudnia 2017 r. 10:53
Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2017 r. 11:29
Azoty Police odzyskują miliony za Senegal
Jedno z senegalskich złóż Fot. Grupa Azoty  

Grupa Azoty Police weszła na drogę, która pozwoli odzyskać ponad 100 milionów złotych, które poprzedni zarząd firmy zainwestował w nietrafione senegalske kopalnie.

Policka firma zawarła warunkową ugodę ze spółką DGG ECO. Finalizacja tej umowy ma "potwierdzić odstąpienie od zawartej w 2013 r. umowy sprzedaży spółki senegalskiej African Investmen Group S.A. (AFRIG)" - czytamy w komunikacie. W ten sposób "Police" odzyskałyby  28,85 mln USD (ponad 100 mln złotych), które zapłacono za akcje AFRIG.

Przypomnijmy, że za te pieniądze Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police kupiła 55 proc. akcji AFRIG. Dzięki temu policka firma miała mieć niezbędne do produkcji nawozów surowce. AFRIG posiadał bowiem koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis. Ponadto pozwolenie na wydobycie fosforytów w rejonie Lam Lam oraz na ich poszukiwanie w Kebemer. Jak informował "Kurier", z tego pierwszego surowiec miał być eksploatowany przez 4 lata, zaś żywotność drugiego szacowano na ponad 50 lat.

Po inwentaryzacji złóż i zbadaniu umowy przez nowy zarząd "Polic" okazało się, że nie doszacowano nakłady inwestycyjne, koszty operacyjne a także czas konieczny do doprowadzenia projektu do etapu, w którym możliwe będzie ruszenie z produkcją fosforytów, które spełniałyby wymogi handlowe. W Kebemer parametry złoża były bowiem znacznie gorsze od zakładanych, a z pokładów Lam Lam uzyskano niewiele ponad 100 tys. ton fosforytów - 3 razy mniej niż zakładano.

W zawartym ostatnio porozumieniu obie strony zgodziły się więc, że nie osiągnięto celów z umowy z 2013 roku. Zarząd "Polic" jest zadowolony z ugody. Z drugiej strony w komunikacie zaznacza, że "finalizacja porozumienia nie jest przesądzona i pozostaje zależna od uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych oraz wywiązania się drugiej strony ze zobowiązania do zapłaty pierwszej transzy zwrotu ceny, jak i udzielenia gwarancji bankowej zabezpieczającej  spłatę dalszych transz". 

(kl)

Na zdjęciu: Jedno z senegalskich złóż

Fot. Grupa Azoty

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

po
2017-12-27 11:25:29
Jak to, przecież poprzedni zarząd robił konferencję prasową i mówił, że zdobył żyłę złota?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA