środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Żagle > PZŻ z nowym zarządem

PZŻ z nowym zarządem

PZŻ z nowym zarządem
Data publikacji: 2017-04-25 13:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-19 17:47
Wywietleń: 1592 246008

Ostatnia niedziela – 23 kwietnia 2017 r. – była bardzo ważna dla przyszłości Polskiego Związku Żeglaskiego. Obradujący ponad dziewięć godzin XLIX Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy PZŻ „odważył” się – po raz pierwszy od 2001 roku – wybrać nowego prezesa (!), zgodnie z oczekiwaniami większości krajowego środowiska żeglarskiego, a także gości i obserwatorów Sejmiku! Na miejsce dotychczasowego prezesa – Wiesława Kaczmarka, byłego posła z listy SLD i byłego trzykrotnego ministra, który sprawował władzę w PZŻ przez ostatnich 16 lat i starał się jeszcze o kolejną reelekcję, delegaci wybrali wreszcie nowego – Tomasza Chamerę, dotychczasowego wiceprezesa PZŻ ds. sportu.

Sejmik zgromadził w sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie cały dotychczasowy zarząd oraz 93 z 98 delegatów, a także licznych zaproszonych gości i media (w sumie ponad 150 osób). Była także nasza silna grupa delegatów ZOZŻ – Z. Zalewski, A. Armiński, M. Ircha, Z. Jagniątkowski, T. Kubiak, i R. Siluk.

Po otwarciu Sejmiku i statutowych procedurach obszerne i długie sprawozdanie z ostatniej kadencji złożył dotychczasowy prezes, po czym odbyła się równie długa i emocjonująca dyskusja. Zabrał w niej głos także prezes ZOZŻ Z. Zalewski, który m.in. krytycznie ocenił chybione działania dotychczasowego zarządu PZŻ i prezesa W. Karczmarka w sprawie ośrodka PZŻ w Trzebieży, w tym niefortunne oddanie COŻ w dzierżawę firmie SMART, co doprowadziło ośrodek do krawędzi upadku. Wyraził równocześnie nadzieję, że ostatnio powołana Fundacja Port Jachtowy Trzebież, z udziałem PZŻ i ZOZŻ, uzyska odpowiednie poparcie organizacyjno-finansowe ze strony nowego zarządu PZŻ. Ponadto poruszył sprawę nadmiernie wydanej przez dotychczasowy zarząd kwoty dwóch mln zł na tzw. E-PROJEKT, bez stosowania transparentnych zasad przetargowych.Było też sporo innych głosów krytycznych, m.in. dotyczących sytuacji Nowej Mariny Gdynia, tym niemniej odchodzący zarząd bez problemu otrzymał absolutorium. 

Na stanowisko prezesa zgłoszono dwóch kandydatów – Tomasza Chamerę i Wiesława Karczmarka. Zarówno dyskusja, jak i wystąpienie W. Karczmarka nie pomogły mu w reelekcji – stosunkiem głosów 56:36 nowym prezesem PZŻ został Tomasz Chamera.

Później odbyły się wybory pozostałych członków zarządu oraz komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego i komisji statutowej. Wiceprezesami zostali: ds. morskich B. Witkowski (prezes PoZŻ), ds. sportu M. Kusznierewicz, ds. szkolenia K. Domańska, a ds. śródlądowych J. Bazylko. Sekretarzem generalnym pozostaje Z. Stosio, a skarbnikiem wybrano J. Pietraszkiewicza. Wśród pozostałych członków nowego zarządu PZŻ mamy też naszego przedstawiciela – jest nim kol. Z. Jagniątkowski, który ma mieć w kompetencjach sprawy majątkowe PZŻ, w tym ośrodka w Trzebieży. Także w komisji rewizyjnej PZŻ naszym przedstawicielem pozostaje nadal kol. Z. Kosiorowski. Na zakończenie wręczone zostały żeglarskie wyróżnienia, w tym m.in. godność Członka Honorowego PZŻ otrzymał prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski. Gratulujemy kolegom wyboru do władz PZŻ i wyróżnień! Pierwsze robocze posiedzenie zarządu PZŻ odbędzie się w piątek (28 kwietnia). Pełne relacje z Sejmiku i skład władz są na stronach „Żagli”, a także na pya.org.pl, oraz zeglarskiinfo.pl, czy sportowefakty.wp.pl.

Nowy Prezes PZŻ Tomasz Chamera od szesnastu lat działa w PZŻ, łącząc ostatnio funkcje dyrektora sportowego oraz wiceprezesa d.s. sportu. Od kilku lat zajmuje też stanowiska w międzynarodowych sportowych federacjach żeglarskich; właśnie w marcu 2017 r., podczas odbytego w Bułgarii corocznego spotkania Europejskiej Federacji Żeglarskiej (EUROSAF), został wybrany jej wiceprezydentem, na najbliższe cztery lata. 

Przypomnę, że jeszcze jako wiceprezes PZŻ brał udział w lutym 2017 r. w naszym Podsumowaniu Sezonu ZOZŻ 2016, w „Jachtowej”, gdzie w swoim wystąpieniu poparł nasze starania o uratowanie COŻ w Trzebieży, a także wręczał nagrody. Teraz, tuż po Sejmiku, jako nowy prezes PZŻ, powiedział m.in. na gorąco: „Jestem zmęczony, ale dumny z tego, że tak zacne grono delegatów zaufało mi i powierzyło rolę lidera polskiego żeglarstwa. Oczywiście dołożę wszelkich starań, żeby tego zaufania nie zawieźć (…) Przed nowym zarządem duże wyzwania, (…) w tym przede wszystkim pomoc Okręgowym Związkom Żeglarskim, stowarzyszeniom klas, klubom żeglarskim i żeglarzom…”. 

* * *

Tomasz Chamera ma 46 lat. Ma duże doświadczenie w żeglarstwie, szczególnie sportowym, w którym przeszedł całą drogę, od Optimista, poprzez Cadeta i 470, po trenera i krajowego oraz międzynarodowego działacza. Jest absolwentem AWFiS w Gdańsku, gdzie uzyskał doktorat i gdzie od ponad 20 lat wykłada żeglarstwo. Jest członkiem zarządu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing i pierwszym wiceprezydentem EUROSAF. 

* * *

Po Sejmiku odbył się otwarty internetowy sondaż pod hasłem: Czy Tomasz Chamera jako nowy prezes PZŻ poprawi pozycję polskiego żeglarstwa? Na tak było 80% głosów, na nie – tylko 20 %. 

Panie Prezesie! Serdeczne gratulacje – w imieniu całego zachodniopomorskiego środowiska żeglarskiego. Liczymy na realizację wszystkich przedwyborczych i powyborczych obietnic. Z naszej strony deklarujemy pomoc w tym zakresie!

Tekst i fot. Wiesław Seidler

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie