niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Żagle > PZŻ z nowym zarządem

PZŻ z nowym zarządem

PZŻ z nowym zarządem
Data publikacji: 2017-04-25 13:55
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-19 17:47
Wywietleń: 1768 246008

Ostatnia niedziela – 23 kwietnia 2017 r. – była bardzo ważna dla przyszłości Polskiego Związku Żeglaskiego. Obradujący ponad dziewięć godzin XLIX Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy PZŻ „odważył” się – po raz pierwszy od 2001 roku – wybrać nowego prezesa (!), zgodnie z oczekiwaniami większości krajowego środowiska żeglarskiego, a także gości i obserwatorów Sejmiku! Na miejsce dotychczasowego prezesa – Wiesława Kaczmarka, byłego posła z listy SLD i byłego trzykrotnego ministra, który sprawował władzę w PZŻ przez ostatnich 16 lat i starał się jeszcze o kolejną reelekcję, delegaci wybrali wreszcie nowego – Tomasza Chamerę, dotychczasowego wiceprezesa PZŻ ds. sportu.

Sejmik zgromadził w sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie cały dotychczasowy zarząd oraz 93 z 98 delegatów, a także licznych zaproszonych gości i media (w sumie ponad 150 osób). Była także nasza silna grupa delegatów ZOZŻ – Z. Zalewski, A. Armiński, M. Ircha, Z. Jagniątkowski, T. Kubiak, i R. Siluk.

Po otwarciu Sejmiku i statutowych procedurach obszerne i długie sprawozdanie z ostatniej kadencji złożył dotychczasowy prezes, po czym odbyła się równie długa i emocjonująca dyskusja. Zabrał w niej głos także prezes ZOZŻ Z. Zalewski, który m.in. krytycznie ocenił chybione działania dotychczasowego zarządu PZŻ i prezesa W. Karczmarka w sprawie ośrodka PZŻ w Trzebieży, w tym niefortunne oddanie COŻ w dzierżawę firmie SMART, co doprowadziło ośrodek do krawędzi upadku. Wyraził równocześnie nadzieję, że ostatnio powołana Fundacja Port Jachtowy Trzebież, z udziałem PZŻ i ZOZŻ, uzyska odpowiednie poparcie organizacyjno-finansowe ze strony nowego zarządu PZŻ. Ponadto poruszył sprawę nadmiernie wydanej przez dotychczasowy zarząd kwoty dwóch mln zł na tzw. E-PROJEKT, bez stosowania transparentnych zasad przetargowych.Było też sporo innych głosów krytycznych, m.in. dotyczących sytuacji Nowej Mariny Gdynia, tym niemniej odchodzący zarząd bez problemu otrzymał absolutorium. 

Na stanowisko prezesa zgłoszono dwóch kandydatów – Tomasza Chamerę i Wiesława Karczmarka. Zarówno dyskusja, jak i wystąpienie W. Karczmarka nie pomogły mu w reelekcji – stosunkiem głosów 56:36 nowym prezesem PZŻ został Tomasz Chamera.

Później odbyły się wybory pozostałych członków zarządu oraz komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego i komisji statutowej. Wiceprezesami zostali: ds. morskich B. Witkowski (prezes PoZŻ), ds. sportu M. Kusznierewicz, ds. szkolenia K. Domańska, a ds. śródlądowych J. Bazylko. Sekretarzem generalnym pozostaje Z. Stosio, a skarbnikiem wybrano J. Pietraszkiewicza. Wśród pozostałych członków nowego zarządu PZŻ mamy też naszego przedstawiciela – jest nim kol. Z. Jagniątkowski, który ma mieć w kompetencjach sprawy majątkowe PZŻ, w tym ośrodka w Trzebieży. Także w komisji rewizyjnej PZŻ naszym przedstawicielem pozostaje nadal kol. Z. Kosiorowski. Na zakończenie wręczone zostały żeglarskie wyróżnienia, w tym m.in. godność Członka Honorowego PZŻ otrzymał prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski. Gratulujemy kolegom wyboru do władz PZŻ i wyróżnień! Pierwsze robocze posiedzenie zarządu PZŻ odbędzie się w piątek (28 kwietnia). Pełne relacje z Sejmiku i skład władz są na stronach „Żagli”, a także na pya.org.pl, oraz zeglarskiinfo.pl, czy sportowefakty.wp.pl.

Nowy Prezes PZŻ Tomasz Chamera od szesnastu lat działa w PZŻ, łącząc ostatnio funkcje dyrektora sportowego oraz wiceprezesa d.s. sportu. Od kilku lat zajmuje też stanowiska w międzynarodowych sportowych federacjach żeglarskich; właśnie w marcu 2017 r., podczas odbytego w Bułgarii corocznego spotkania Europejskiej Federacji Żeglarskiej (EUROSAF), został wybrany jej wiceprezydentem, na najbliższe cztery lata. 

Przypomnę, że jeszcze jako wiceprezes PZŻ brał udział w lutym 2017 r. w naszym Podsumowaniu Sezonu ZOZŻ 2016, w „Jachtowej”, gdzie w swoim wystąpieniu poparł nasze starania o uratowanie COŻ w Trzebieży, a także wręczał nagrody. Teraz, tuż po Sejmiku, jako nowy prezes PZŻ, powiedział m.in. na gorąco: „Jestem zmęczony, ale dumny z tego, że tak zacne grono delegatów zaufało mi i powierzyło rolę lidera polskiego żeglarstwa. Oczywiście dołożę wszelkich starań, żeby tego zaufania nie zawieźć (…) Przed nowym zarządem duże wyzwania, (…) w tym przede wszystkim pomoc Okręgowym Związkom Żeglarskim, stowarzyszeniom klas, klubom żeglarskim i żeglarzom…”. 

* * *

Tomasz Chamera ma 46 lat. Ma duże doświadczenie w żeglarstwie, szczególnie sportowym, w którym przeszedł całą drogę, od Optimista, poprzez Cadeta i 470, po trenera i krajowego oraz międzynarodowego działacza. Jest absolwentem AWFiS w Gdańsku, gdzie uzyskał doktorat i gdzie od ponad 20 lat wykłada żeglarstwo. Jest członkiem zarządu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing i pierwszym wiceprezydentem EUROSAF. 

* * *

Po Sejmiku odbył się otwarty internetowy sondaż pod hasłem: Czy Tomasz Chamera jako nowy prezes PZŻ poprawi pozycję polskiego żeglarstwa? Na tak było 80% głosów, na nie – tylko 20 %. 

Panie Prezesie! Serdeczne gratulacje – w imieniu całego zachodniopomorskiego środowiska żeglarskiego. Liczymy na realizację wszystkich przedwyborczych i powyborczych obietnic. Z naszej strony deklarujemy pomoc w tym zakresie!

Tekst i fot. Wiesław Seidler

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie