Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

J. Charkiewicz upamiętniony

Data publikacji: 2018-06-19 16:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-25 12:11
J. Charkiewicz upamiętniony
 

Jak już informowaliśmy, w Nowym Warpnie odbyło się kolejne 13 już Święto Leszcza. Podczas imprezy, która obfitowała w różne gry i zabawy odsłonięto kolejną tablicę z brązu wmurowaną w chodnik Alei Żeglarzy. Znalazło się na niej nazwisko zasłużonego szczecińskiego żeglarzy kapitana Janusza Charkiewicza.

Znamy go obecnie jako członka władz i kronikarza wydarzeń żeglarskich. Wcześniej jego kariera niemal zawsze związana była z wodą. Był kapitanem stateczku żeglugi wożącego turystów do Niemiec, dowodził wielkim jachtem motorowym, na „Zewie Morza” żeglował wokół globu, nie wymieniając innych ciekawych rejsów.

Aleja Żeglarzy w Nowym Warpnie ma obecnie osiem tablic z nazwiskami polskich i szczecińskich żeglarzy. Uhonorowano na nich: Krzysztofa Baranowskiego, Andrzeja Mendygrała, Wojciecha Jacobsona, Bolesława Kowalskiego, Antoniego Brancewicza, Cezarego Wolskiego, Henryka Jaskułę i Janusza Charkiewicza. Można tu powiedzieć, że w Nowym Warpnie wysoko cenią żeglarzy.

Tekst i fot. AG

Na zdjęciu: Moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy z nazwiskiem Janusza Charkiewicza. W środku beneficjent, z prawej Władysław Kiraga, burmistrz Nowego Warpna, z lewej Bohdan Walknowski twórca tych oryginalnych tablic żeglarskich.

Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ