sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Żagle > J. Charkiewicz upamiętniony

J. Charkiewicz upamiętniony

Data publikacji: 2015-08-25 19:28
Wywietleń: 7041

Jak już informowaliśmy, w Nowym Warpnie odbyło się kolejne 13 już Święto Leszcza. Podczas imprezy, która obfitowała w różne gry i zabawy odsłonięto kolejną tablicę z brązu wmurowaną w chodnik Alei Żeglarzy. Znalazło się na niej nazwisko zasłużonego szczecińskiego żeglarzy kapitana Janusza Charkiewicza.

Znamy go obecnie jako członka władz i kronikarza wydarzeń żeglarskich. Wcześniej jego kariera niemal zawsze związana była z wodą. Był kapitanem stateczku żeglugi wożącego turystów do Niemiec, dowodził wielkim jachtem motorowym, na „Zewie Morza” żeglował wokół globu, nie wymieniając innych ciekawych rejsów.

Aleja Żeglarzy w Nowym Warpnie ma obecnie osiem tablic z nazwiskami polskich i szczecińskich żeglarzy. Uhonorowano na nich: Krzysztofa Baranowskiego, Andrzeja Mendygrała, Wojciecha Jacobsona, Bolesława Kowalskiego, Antoniego Brancewicza, Cezarego Wolskiego, Henryka Jaskułę i Janusza Charkiewicza. Można tu powiedzieć, że w Nowym Warpnie wysoko cenią żeglarzy.

Tekst i fot. AG

Na zdjęciu: Moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy z nazwiskiem Janusza Charkiewicza. W środku beneficjent, z prawej Władysław Kiraga, burmistrz Nowego Warpna, z lewej Bohdan Walknowski twórca tych oryginalnych tablic żeglarskich.

Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie