Kolejny rok pod nazwą Energa Sailing działa w kraju kompleksowy program edukacji żeglarskiej skierowany do najmłodszych i nieco starszych miłośników żagli. Chodzi tu o popularyzację tego sportu wśród jak największej liczby dzieci i zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Zajęcia obecnie teoretyczne, a wkrótce i praktyczne są bezpłatne i odbywają się w Szczecinie w Centrum Żeglarskim. Współorganizatorami programu obok Energii są Polski Związek Żeglarski i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Zajęcia teoretyczne odbywają się przynajmniej raz w tygodniu, a praktyka zorganizowana będzie na wodzie, na popularnych wśród młodzieży łodziach klasy „Optimist”. Łatwo będzie rozpoznać tę grupę szkolącej się młodzieży, gdyż żagle są wyjątkowo kolorowe i mają nazwę programu.
Najzdolniejsi, wykazujący się największym zaangażowaniem i umiejętnościami wezmą udział w dwutygodniowym letnim obozie żeglarskim. W ramach szkolenia młodzież pozna zasady bezpiecznego zachowywania się na wodzie, dbania o środowisko naturalne, współdziałania.
Zajęcia w Szczecinie trwają już od końca lutego, a młodzież poznaje budowę jachtów i uczestniczy w zajęciach teoretycznych i praktycznych na lądzie. Kolejnym poziomem tego projektu jest cykl regat żeglarskich rozgrywanych w całej Polsce, m.in. w Szczecinie i Dziwnowie z wielkim finałem w Sopocie. Podczas tych regat i zajęć teoretycznych wyłoniona będzie grupa najzdolniejszej młodzieży i włączona do programu Rozwoju Młodych Talentów, który zakłada jeszcze więcej na wysokim poziomie imprez żeglarskich.
Nasza redakcja od początku funkcjonowania patronuje programowi i mamy nadzieją, że z obecnych adeptów wyrosną znakomici żeglarze, podobnie jak to ma miejsce z naszą najlepszą reprezentantką Agnieszką Skrzypulec. Agnieszka żeglując z załogantką Irminą Mrózek Gliszczynską jest członkiem kadry narodowej, wielokrotnie zdobywała tytuł mistrza Polski od „Optimista” po klasą „470”, na której żegluje obecnie. Obie żeglarki jadą w tym roku do Brazylii na olimpiadę i patronują programowi Energa.
Autorzy programu informują, że chcą w ten sposób rozbudzić wśród najmłodszych entuzjazm do żeglarstwa i zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu, a przy tym poznanie piękna naszych akwenów wodnych i przyrody. W ubiegłym tygodniu byliśmy na przystani Centrum Żeglarskiego i obserwowaliśmy najmłodszych żeglarzy podczas zajęć. Jedna grupa pod wodzą doświadczonego instruktora Wojtka Zakrzewskiegu poznawała części „Optimista”, a druga grupa z instruktorem Wojtkiem Paluszkiewiczem sprawdzała w „Optimiście” umieszczonym na trenarzeże, jak się robi zwroty i balastuje na tej łodzi. Tekst i fot. AG
Na razie zajęcia praktyczne najmłodszej grupy żeglarzy w ramach programu Energa prowadzone są na lądzie.