poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Zachodniopomorskie walczy z kryzysem > Ochrona zdrowia priorytetem

Ochrona zdrowia priorytetem

Ochrona zdrowia priorytetem
Data publikacji: 2020-06-04 10:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-18 07:44
Wywietleń: 616 457952

Żyjemy od kilku miesięcy w warunkach pandemii i minimalizowanie jej skutków oraz przeciwdziałanie rozszerzaniu się koronawirusa jest dzisiaj priorytetem dla wielu instytucji. Na Pomorzu Zachodnim istotne cele w tym zakresie postawił przed sobą Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. 

Na walkę z COVID-19 popłynęły już miliony z kasy województwa. Nie koniec na tym. W czerwcu Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy poszerzy się o kolejne zestawy wsparcia. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego uruchomi dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z przeznaczeniem na wsparcie dla jednostek ochrony zdrowia oraz na pomoc dla przedsiębiorców.

20 milionów dla szpitali

Jeżeli chodzi o ochronę zdrowia - jak zaznaczyliśmy wyżej - dziś to nadrzędny priorytet. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Województwo Zachodniopomorskie przekazało dotychczas ponad 20 mln złotych, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego i środków województwa na wsparcie dla szpitali, na których spoczywa główny ciężar stawienia czoła pandemii w regionie.

Jak ważne w diagnostyce COVID-19 jest doposażenie szpitali pokazuje przykład szczecińskiego szpitala przy ul. Arkońskiej. W połowie maja został tu uruchomiony nowy kontenerowy tomograf komputerowy. Nowe urządzenie jest przystosowane do wykonywania diagnostyki każdej części anatomicznej. Jednak - jak powiedziała „Kurierowi" Natalia Andruczyk, rzeczniczka prasowa Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego - w czasie trwania epidemii tomograf będzie stosowany wyłącznie do diagnostyki ewentualnych zmian w płucach spowodowanych chorobą COVID-19.

Aparat jest dwuenergetyczny. Może emitować promienie o różnej energii, co skraca czas obróbki danych, ułatwia i przyśpiesza diagnozę. Samo takie badanie trwa zaledwie minutę. W ciągu doby jest w stanie wykonać nawet pięćdziesiąt badań. Urządzenie kosztowało 3,8 mln zł i zostało kupione w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Kolejne miliony w ramach konkursu

Aktualnie Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego uruchamia kolejne pieniądze, które pozwolą prowadzić skuteczną walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami. Nowa pula środków została przeznaczona na wyposażenie służb medycznych i ratowniczych w sprzęt wspomagający skuteczne przeciwdziałanie pandemii. Będzie można po nie sięgnąć, uczestnicząc w przygotowywanym właśnie konkursie na dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. O dofinansowanie środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu będą mogły ubiegać się wszystkie te jednostki ochrony zdrowia oraz jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19. O wsparcie w konkursie, którego budżet szacowany jest na minimum 5 mln złotych, będą mogły starać się m.in. szpitale prowadzone przez lokalne samorządy.

– Staramy się jak najlepiej wykorzystywać środki Regionalnego Programu Operacyjnego do przeciwdziałania skutkom pandemii na Pomorzu Zachodnim – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Otwarta postawa Komisji Europejskiej pozwala nam przeznaczać unijne pieniądze wszędzie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i wypełnią te obszary, gdzie nie trafia wsparcie rządowe. Filarami Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego od początku było wsparcie dla ochrony zdrowia.

Informacje o datach uruchomienia naborów wniosków oraz instytucjach, które będą je przyjmować, będą udostępniane w kolejnych tygodniach.

(Red.)

 

 

Ochrona zdrowia priorytetem

Komentarze

Mario
Marszałek sobie daje 20 mln na szpitale. Przecież Marszałek jest ich właścicielem. Propaganda rodem z PRL-u.
2020-06-18 00:38:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
30
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie