Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Baza sportowa ze wsparciem

Data publikacji: 15 czerwca 2020 r. 12:21
Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2020 r. 12:21
Baza sportowa ze wsparciem
 

Kolejne wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego trafia właśnie do zachodniopomorskich gmin i powiatów. Tym razem na modernizację infrastruktury sportowej. W tym roku z funduszy skorzysta rekordowa ilość lokalnych samorządów Pomorza Zachodniego.

Finansowa pomoc trafi do niemal 90 zachodniopomorskich jednostek samorządu, które pozyskane fundusze przeznaczą na remonty m.in. hal sportowych, sal gimnastycznych, stadionów piłkarskich, skateparków czy basenów. W budżecie województwa zabezpieczono na ten cel aż 1,5 mln zł. To o 150 tys. więcej niż przed rokiem

Wnioski o dofinansowanie inwestycji można było składać do końca lutego 2020 roku. O fundusze aplikowały samorządy gminne lub powiatowe z całego województwa zachodniopomorskiego. Maksymalne wsparcie wyniosło do 50 proc. wartości kosztów inwestycji, lecz nie więcej  niż 20 tys. zł. Każdy samorząd mógł ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu. Dotacja musi być wykorzystana do końca grudnia br. Ale doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że gminy i powiaty nie zwlekają z wykorzystaniem środków.

– Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, wstrzymała mnóstwo działań i inicjatyw. Cieszy fakt, że w tym trudnym czasie włodarze gmin i powiatów podjęli odważne decyzje i inwestują. Przyznane zachodniopomorskim samorządom środki mają ułatwić oraz przyśpieszyć modernizację lokalnej infrastruktury sportowej – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Dzięki wsparciu Marszałka w roku 2019 powiat szczecinecki dokonał zakupu łodzi żaglowych, paowiat policki wybudował bazę sportową dla dzieci i młodzieży w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Tanowie oraz w Zespole Szkół im.Ignacego Łukasiewicza w Policach, a gmina Sławno wyremontowała szatnie piłkarskie przy obiekcie sportowym w Tychowie.

Rok 2020 to kolejny rok, w którym Urząd Marszałkowski pokrywa zachodniopomorskim gminom i powiatom część kosztów budowy, modernizacji czy remontów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Z przeznaczonych dla nich środków – 1,5 mln zł – tym razem skorzysta aż 88 lokalnych samorządów. Wielkość wsparcia wyniesie od 5 do 19 tys. zł. Remonty, modernizacje i doposażenia obejmą m.in. hale sportowe, sale gimnastyczne, stadiony, boiska piłkarskie, boiska wielofunkcyjne, siłownie zewnętrzne, skateparki, baseny czy obiekty lekkoatletyczne.

– W szczególny sposób podeszliśmy do tego programu w bieżącym roku. Podnieśliśmy budżet przedsięwzięcia, a wsparcie przyznaliśmy zdecydowanej większości samorządów lokalnych. Wszystko po to, by unowocześniać infrastrukturę sportową z myślą o mieszkańcach regionu – mówi członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.

Na liście tegorocznych beneficjentów są m.in: Gmina Białogard, Gmina Chociwel, Gmina Goleniów, Gmina Kobylanka, Gmina Rewal, Gmina Stare Czarnowo, Gmina Widuchowa, Miasto Szczecinek, Powiat Gryfiński, Powiat Kołobrzeski, Powiat Pyrzycki czy Powiat Stargardzki.
O tym, jak bardzo przydaje się wsparcie Urzędu Marszałkowskiego na rozwój infrastruktury sportowej,, wiedzą m.in. włodarze Widuchowej, którzy już wcześniej korzystali z takiej możliwości. W 2018 r. Gmina otrzymała 4,8 tys. zł na „Modernizację zaplecza socjalnego przy boisku sportowym w Widuchowej". Ten projekt wart był 9 658,55 zł. Możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego w Widuchowej spodobała się na tyle, że w tym roku urzędnicy aplikowali o 4 wnioski. Udało się z jednym - w wysokości 10 tys. zł. Jak nas zapewniono w Urzędzie Gminy, środki już zostały wykorzystane. Dzięki temu na terenie sołectwa Żarczyn powstała „altana w przestrzeni publicznej", która z pewnością uprzyjemnia spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Od lat beneficjentem programu jest Chociwel. Gmina regularnie doposaża siłownię wewnętrzną w Hali Widowiskowo-Sportowej w Chociwlu o dodatkowy sprzęt fitness. Ostatni zakup to bieżnia elektryczna.
- Ta siłownia cieszy się coraz większym powodzeniem, mieszkańcy naprawdę chętnie z niej korzystają - zapewnia Wojciech Mojsakowski, zastępca burmistrza Chociwla. - Cieszą nas takie możliwości, jakie daje dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców, urzędnicy piszą wnioski i aplikujemy o środki. Cieszy nas, że w naszej gminie skuteczność jest naprawdę wysoka.

„Program pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej” to przedsięwzięcie realizowane w latach 2002, 2005-2008 oraz ponownie od 2014 roku, po zakończeniu programu „Moje Boisko-Orlik 2012”. Wsparcie w ramach wszystkich poprzednich edycji Programu wyniosło prawie 8 mln zł. Umożliwiło ono realizację ponad pół tysiąca różnych inwestycji poprawiających stan bazy sportowo-rekreacyjnej w regionie.

(red)

Na zdjęciu: Dzięki wsparciu Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Hala Widowiskowo-Sportowa w Chociwlu jest regularnie doposażana i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA