sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > WIADOMOŚCI SZCZECIN > Układ krwionośny EcoGeneratora

Układ krwionośny EcoGeneratora

Układ krwionośny EcoGeneratora
Data publikacji: 2016-05-27 13:46
Wywietleń: 3186 135544

Krzysztof Klejdysz  – Kierownik Robót Elektrycznych Mostostal Warszawa 

Urodził się w Bełchatowie, niedaleko największej na świecie elektrowni konwencjonalnej opalanej węglem brunatnym o mocy 5420 MW.  Ale mieszka w Poznaniu, gdzie studiował i w 2009 roku ukończył Politechnikę Poznańską.  Ważniejsze budowy przed EcoGeneratorem:  GPZ Plewiska, Bridgestone Poznań, Galeria Słoneczna w Radomiu, KGHM Polkowice KGHM Huta Miedzi Głogów, Exide Technologies Poznań, PAK Elektrownia Konin.  Czas wolny spędza z żoną i niedawno narodzoną córeczką. Hobby: pływanie, żeglowanie, wiosłowanie.

Sto kilometrów kabli i 1200 odbiorników prądu – tak w liczbach wygląda zakres robót elektrycznych na budowie EcoGeneratora. 

 

O pracy, w której pomylić się można tylko dwa razy, opowiada Krzysztof Klejdysz z Mostostalu Warszawa

EcoGenerator: Słyszałem, że wśród elektryków popularne jest powiedzonko: „Nigdy nie wierz kolorom”. 

Krzysztof Klejdysz, Kierownik Robót Elektrycznych, Mostostal Warszawa SA.: Zgadza się, bo nie każdy elektryk jest fachowcem, a o pomyłkę bardzo łatwo. Często w instalacjach przewód brązowy oznaczany jako L (czyli teoretycznie fazowy) użyty jest jako N (niebieski-neutralny). Dlatego sprawdzając instalacje należy bezwzględnie wyłączyć zasilanie (bezpiecznik, wyłącznik nadprądowy) i każdorazowo sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać. 

 

Do czego można porównać system elektryczny zakładu przemysłowego?

 

– Jest jak układ krwionośny. Krew płynąc przez żyły, naczynia krwionośne ożywia serce, tkanki, mięśnie, organy.  Organizm EcoGeneratora składa się z silników, pomp, wentylatorów, gniazdek, włączników, klap, zaworów, dmuchaw, dozowników i wielu innych urządzeń. W sumie z 1200 odbiorników, które bez zasilania energią elektryczną byłyby martwe. Zamiast żył mamy 100 kilometrów kabli o przekroju od 1,5mm2 do 300 mm2.

 

I to wszystko na Pana głowie?

 

– Nie jestem sam. Pomagają mi Patryk Szalla i Wojciech Sosnowski z Mostostalu Warszawa. System elektryczny EcoGeneratora zaprojektowała firma Elsta w Wieliczki, a wykonuje Elektromontaż Gdańsk. Nasza trójka z Mostostalu nadzoruje i odbiera wszystkie prace. Ale fakt, jest tego dużo.

 

Czy system elektryczny EcoGeneratora zawiera w sobie jakieś nietypowe rozwiązania?

 

- Mamy  rzadko stosowany transformator blokowy suchy żywiczny. Tylko trzy firmy w Europie produkują takie transformatory. Zwykle stosuje się transformatory olejowe. Żywiczne zapewniają wyższe standardy jeśli chodzi o ochronę środowiska i bezpieczeństwo p.poż.

 

 

Odpowiada Pan też za instalację odgromową. Czy takie obiekty są obciążone większym ryzykiem wyładowań elektrycznych niż zwykłe domy mieszkalne?

 

– Tak, ze względu na wysokość i wielkość. Piorun wybiera najkrótszą i najprostszą drogę (w znaczeniu najlepiej zjonizowaną). Dlatego zaleca się, aby w otwartej przestrzeni w czasie burzy kucnąć, a nie stawać pod drzewem. Najwyższym punktem EcoGeneratora jest komin. Ma 45 metrów. Sam w sobie jest elementem instalacji odgromowej, jako że jest konstrukcją stalową i oczywiście uziemioną. Tak więc energia z ewentualnego uderzenia spłynie po kominie do ziemi. Poza normalną instalacją odgromową (zwody pionowe i poziome) funkcje ochronne pełni cała konstrukcja stalowa hali, która także jest uziemiona. Krótko mówiąc EcoGenerator jest zabezpieczony przed burzą na wiele sposób.

 

Kierownik Robót Elektrycznych to ogromna odpowiedzialność…

 

– Porażenia prądem, pożary – to są konsekwencje awarii lub błędów. Przyczyny zdarzeń są róże: błąd ludzki, błędy łączeniowe lub  wadliwe urządzenie. Za całość odpowiada Kierownik Robót Elektrycznych.

 

Kiedy poczuje Pan ulgę i szczęście, że kolejny duży projekt ma Pan za sobą?

 

– Będę szczęśliwy w momencie, gdy do wszystkich urządzeń zostanie podane napięcie, a generator zostanie zsynchronizowany z siecią.

 

Dziękuję za rozmowę.

***

Elektryczne ABC  EcoGeneratora

Turbina parowa napędza  generator o mocy 18,213 MVA, który będzie wytwarzała energię elektryczną o napięciu 6 kV i prąd roboczy o natężeniu 1650 amperów.

 

Turbina wiruje 7 tys. obrotów na minutę, generator po przekładni 3 tys. obrotów na minutę, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z częstotliwością 50 Hz.

Moc w kogeneracji (jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej): 11 MWe i 32 MWt.

 

Energia z EcoGeneratora przesyłana będzie mostami szynowymi, poprzez wyłącznik generatorowy, transformator blokowy aż do rozdzielni średniego napięcia 15 kV, a stąd linią kablową do sieci Enei. Tą samą drogą EcoGenerator będzie zasilany w energię elektryczną. Potrzeby własne zakładu szacowane są na ok. 3 MWe.

 

Na wypadek awarii zasilania z przyłącza Enei EcoGenerator ma zasilanie rezerwowe; z PKP Energetyka (linia kablowa) oraz w przypadku konieczności bezpiecznego odstawienia instalacji z własnego agregatu prądotwórczego o mocy 1900 kVA.

1200 odbiorników w EcoGeneratorze będzie zasilanych energią elektryczną o napięciu 230/400V.

***

EcoGenerator–nasza planeta, nasza przyszłość

EcoGenerator, Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego powstaje w porcie szczecińskim na Ostrowie Grabowskim. Będzie przetwarzać w energię 150 tys. ton odpadów rocznie. 

Za realizację projektu odpowiada miejska spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Generalnym wykonawcą spalarni  jest Mostostal Warszawa SA.  

Koszt projektu: 711 mln zł. Główne źródła finansowania: 255 mln zł – dotacja z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. 280,7 mln – obligacje Banku Pekao SA. 60 mln zł – środki własne ZUO. 

Termin uruchomienia zakładu: grudzień 2016 roku.

***

Elektryczne sentencje J 

 

Elektrycy znani są z poczucia humoru i autoironii. Napięcia rozładowują żartami. Oto trzy próbki o odpowiednim natężeniu.

Teoria jest wtedy, gdy wszystko wiemy, a nic nie działa.

Praktyka jest wtedy, gdy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. 

Każdy kabel przycięty na miarę okaże się za krótki.  

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy podczas wyboru zawodu. 

 

Źródło: blog Konrada 

www.kondzio.info

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie