Piątek, 20 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

W konkursie witamy „Dwudziestkę"

Data publikacji: 17 grudnia 2024 r. 15:21
Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2024 r. 15:21
W konkursie witamy „Dwudziestkę"
Fot. SP nr 20  

„Dwudziestka" pierwszy raz wystartowała w konkursie na zachodniopomorskie gazetki szkolne. Młody zespól redakcyjny sformowany od nowa w tym roku szkolnym, ceni pracę zespołową i skromność, bo żaden z tekstów zamieszczonych w piśmie nie jest podpisany imieniem i nazwiskiem - zrobili to tylko na potrzeby „Szkolnego Pulitzera". Szkoła Podstawowa nr 20 im. ks. Jana Twardowskiego w Szczecinie w redagowaniu własnego pisma ma jednak długie tradycje.

- Gazetka jest obecna w szkole od 2011 roku, wcześniej jednak nazywała się „Słowo żaka", dopiero od 2019 r. występuje pod tytułem „Dwudziestka" - mówi nauczycielka Sylwii Zubelewicz, opiekunka szkolnego koła dziennikarskiego. - Ukazuje się nie tylko w wersji papierowej, ale można ją również przeczytać w internecie, na stronie naszej szkoły. W pracę redakcyjną próbujemy już wciągnąć uczniów w klas czwartych, ale trzon redakcji tworzą uczniowie z klas VI i VII. Gościnnie wpuszczamy na łamy także wszystkich tych,  którzy mają ciekawy temat i zechcą nim zainteresować kolegów - swoich czytelników.

Nastolatki z „Dwudziestki” sami szukają inspiracji do swoich artykułów, a za najbardziej interesujące uznają wywiady z nauczycielami i pracownikami szkoły, bo poznają ich z zupełnie innej - także prywatnej - strony. Młodzież pisze teksty naukowe, pilnie wpatruje się nie tylko w szkolny kalendarz wydarzeń, ale przygotowuje treści dotyczące innych - ich zdaniem wartych dodatkowej informacji - różnorodnych świąt. 

(kel)

Szkolny Pulitzer 2024 logo

Dzień patrona

29 października nasza szkoła obchodziła coroczny Dzień Patrona. Celem było: przybliżenie uczniom sylwetki i twórczości księdza Jana Twardowskiego, rozbudzanie zainteresowania poezją, poszukiwanie talentów recytatorskich. 

Uczniowie pod opieką pań Małgorzaty Kity i Sylwii Zubelewicz przygotowali inscenizację, której głównym bohaterem był ks. Jan Twardowski. Piosenkę „Chleb” wykonała klasa 3b pod kierunkiem wychowawczyni, pani Anny Wilk. Scenografię zaprojektowała pani Renata Gryciuk, a wystawą okolicznościową zajęła się pani Beata Urbańska.

Wszystkim uczniom bardzo podobała się kreacja aktorska  Bartka Makucha z kl. 8a, który wcielił się w postać naszego patrona. Równie barwnie grali Julia Kubiak i Michalina Nowak z kl. 6b, Kacper Boguszewski i Marcel Socha z kl. 6a, Fabian Byczkowski z kl. 8a.

Apel poprowadziła Zuzanna Król z kl. 6a wspomagana przez recytację Natalii Kopeć z kl. 7a.

Przedstawienie było niezwykłe, bo pomnik księdza zszedł z piedestału i postanowił porozmawiać z trójką dzieci. Uczniowie mogli dowiedzieć się dzięki temu, że ksiądz jako dziecko lubił zjeżdżać po poręczach, czytać „Baśnie” Andersena czy grać w kamyczki.

Przypomnieli sobie też, gdzie uczył Jan Twardowski i że  bardzo kochał dzieci. Uważał je za bardzo mądre i empatyczne istoty. Wszystkim do gustu przypadła też piosenka „Chleb” w wykonaniu klasy 3b.

Mamy nadzieję, że nasz patron zawita do szkoły nazwanej Jego imieniem jeszcze wiele razy. Bo poezja „Jana od biedronki” jest pełna: dobroci serca, wyrozumiałości, szczerości, umiłowania świata przyrody, ukochania dzieci, humoru i żartu.

Michalina Nowak kl. 6b

 

Z cyklu zdolni uczniowie i ich hobby

Tym razem przedstawiamy Wam sylwetkę uczennicy klasy 7b – Idy Szybiak
-  Cześć! Jakie są Twoje zainteresowania pozaszkolne ?
- Cześć! Bardzo lubię sztukę oraz sport.
-  W jaki sposób realizujesz swoje zainteresowania?
- Uczęszczam do klubu sportowego Karate Kontaktowego oraz do szkoły rysunku ,,Bez Linijki” w Szczecinie.
-  Jak długo trenujesz karate i jakie odnosisz sukcesy?
-  Moja przygoda z karate zaczęła się już w przedszkolu, kiedy miałam 5 lat, więc jest to już 8 lat. Treningi pozwalają mi dbać o swoją kondycję fizyczną. Uczą dyscypliny oraz systematyczności. Staję się silniejsza i mogę startować w zawodach i mistrzostwach
świata oraz zdobywać kolejne stopnie wtajemniczenia Kyu.
- Skąd wzięła się w Twoim życiu pasja rysowania?
- Myślę, że tę pasję mam po dziadku. Rysowanie jest moim hobby od najmłodszych lat. Uważam, że jest to forma relaksu. Rysując, mogę wszelkie odczucia i fantazje przelać na papier.
- Jak znajdujesz na to wszystko czas?
- Muszę przyznać, że jest ciężko z racji tego, iż treningi mam dwa razy w tygodniu. W weekendy często są turnieje. Oprócz tego w sobotę chodzę na lekcje rysunku. Trudno jest pogodzić to ze sobą, gdy dochodzi jeszcze nauka. Ale daję radę, ponieważ przynosi mi to wiele radości, spełnienia i satysfakcji.

Dodajmy, że Ida jest także członkiem Samorządu Uczniowskiego. Mamy nadzieję, że nasza koleżanka będzie odnosić sukcesy w – z pozoru sprzecznych, ale jak widać - uzupełniających się w Jej przypadku dziedzinach!

Julia Kubiak kl. 6b



W zdrowym ciele zdrowy... UCZEŃ!

Fobia społeczna. Przez pandemię zostaliśmy zamknięci w domach i  praktycznie odcięci od świata. No, może nie aż tak odcięci, bo mieliśmy przecież Internet. To siedzenie w domach, szczególnie podczas zimy, troszkę wyczerpywało. Zresztą większość ludzi była tym zmęczona, co spowodowało wzrost różnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Jednymi z  najbardziej widocznych są fobie społeczne, czyli zespół lęku społecznego. Towarzyszy mu lęk przed  kontaktami społecznymi. Jak się to objawia? Dzieci zaczęły mieć problemy z życiem w grupie, z zaprzyjaźnianiem się, z relacjami z kolegami. Boją się, że ktoś ich wyśmieje, obrazi czy odrzuci. Spada ich samoocena. W sytuacjach stresowych pojawia się pocenie, drżenie rąk, głosu, rumieniec, kołatanie serca. Zaczynamy się najlepiej czuć we własnych domach, bo to one w czasie pandemii zapewniały nam poczucie bezpieczeństwa. Ale nagle kazano nam wrócić do szkoły- i trach! Część dzieci nie radzi sobie zupełnie z tą sytuacją. Zawsze na końcu radzę: jeśli macie właśnie problemy z
takimi relacjami społecznymi i  nie radzicie sobie z tym, to dobrze byłoby porozmawiać z kimś. Może to być kolega, koleżanka czy przyjaciel, rodzice czy babcia, nauczyciel lub ktoś z telefonu zaufania. I jeszcze jedno- nigdy nie naśmiewajcie się z takich osób, bo możecie być tą ostatnią kroplą, która przeleje czarę goryczy. Wykażcie się empatią i zrozumieniem innych. Szczególnie w tych dziwnych czasach!!!

Gabriela Talarek kl. 8a

Szkolny Pulitzer 2024 - Kurier Szczeciński i loga sponsorów

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA