Piątek, 20 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

„Super Buda" z superszkoły

Data publikacji: 10 grudnia 2024 r. 12:37
Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia 2024 r. 12:45
„Super Buda" z superszkoły
 

Relacje ze szkolnych wydarzeń, recenzje obejrzanych filmów, wystaw i książek, reportaże z wakacyjnych podróży, wywiady, ciekawostki dotyczące historii, przyrody, artykuły naukowe, porady, fotorelacje i kącik humoru - oto co uczniowie Szkoły Podstawowej nr 74 im. Stanisława Grońskiego w Szczecinie zamieszczają w swojej gazetce. Młodzi redaktorzy pisma „Super Buda” wydają periodyk klas starszych, czyli nastolatków od IV do VIII klasy. Gazetka trzykrotnie zdobyła zaszczytną nagrodę „Szkolnego Pulitzera".

Dziennikarskie diamenty od dekady szlifuje w szkole polonistka Kamila Nienałtowska-Grzelak, która wysłała szkolne pismo do naszego redakcyjnego konkursu na najlepsze gazetki w Zachodniopomorskiem.  Zespól redakcyjny tworzą: Anna Czaplicka, Małgorzata Czaplicka, Dagny Dobrzeniecka, Alicja Gnat, Kornelia Kasprzak, Wiktoria Nevmetulina, Wiktoria Tomaszewska, Malwina Wachowicz  Nastoletni dziennikarze przygotowują cztery wydania pisma w roku szkolnym, a każda złotówka ze sprzedaży periodyku jest przeznaczana na inny cel charytatywny.

Liczymy, że dziennikarze z „Super Budy" i innych szkolnych gazetek z Zachodniopomorskiego licznie zgromadzą się na uroczystej gali konkursu. My już odliczamy dni, aby się z Wami zobaczyć. Zapraszamy Was bowiem do Fabryki Wody w Szczecinie, gdzie 20 grudnia o godz. 11 czeka ogrom atrakcji! 

(kel)

Szkolny Pulitzer 2024 logo

Dzień Języków Obcych

26 września tego roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji wiele klas przyozdobiło sale lekcyjne, przygotowało prezentacje, nawiązujące do kultury i zwyczajów wylosowanego wcześniej kraju. Niektóre klasy, np. te, które zabrały
nas na wycieczkę po Litwie, czy Węgrzech częstowały „podróżników” jedzeniem, typowym dla kuchni tych krajów. Tego dnia można było zwiedzić różne kraje Europy. Każdy podróżujący, na pamiątkę wycieczki, mógł otrzymać pieczątkę wykonaną przez uczniów i związaną z danym krajem. Gospodarze klas wyposażeni byli w specjalnie przygotowane paszporty do zbierania pieczątek, co spowodowało, że odwiedzanie różnych klas stało się jeszcze większą atrakcją.

Dzień języków Obcych to dobry pomysł na zdobywanie wiedzy o różnych krajach poprzez zabawę. Uczniowie, którzy uważnie odwiedzali poszczególne kraje, mogli się dowiedzieć np., że: na Węgrzech powstał długopis i kostka Rubika, hobby horsing powstał w Finlandii, ze Szczecina do Zagrzebia jedzie się 12 h i 40 minut i mnóstwo innych ciekawych informacji.

Dużo klas bardzo się postarało, dlatego trudno jest mi określić, która spisała się najlepiej. Jednak wiele z nich prezentując kraj łączyło takie elementy, jak różne plakaty związane z położeniem geograficznym, kulturą, i innymi elementami charakterystycznymi dla danego kraju, wiele flag zrobionych własnoręcznie przez uczniów, podstawowe zwroty w danym języku,  prezentacje posiłków/owoców, itp. charakterystycznych dla kuchni danego kraju. Oprócz tego niektóre klasy przygotowały prezentacje tematyczne o swoich państwach, przedstawiły przedmioty kojarzące się z ich krajami, girlandy kolorystycznie nawiązujące do flag państw, w tle można było usłyszeć muzykę związaną z danym regionem, czy nawet rejestracje aut, wykonane na wzór tych funkcjonujących w danym kraju!

Uważam, że Dzień Języków Obcych był udany i warto było poświęcić czas na przygotowanie i zobaczenie tych ciekawych i różnorodnych dekoracji.

Wiktoria Tomaszewska

Czy siatkówka jest dla ciebie?

Czym jest siatkówka? Siatkówka to sport, który polega na odbijaniu piłki przez siatkę. Celem drużyny jest odbić piłkę tak, aby dotknęła boiska przeciwnika. Członkowie drużyny odbijają do siebie piłkę maksymalnie trzy razy. Jeśli przebijemy piłkę poza pole, przeciwnicy dostają punkt. Natomiast jeśli odbijemy piłkę między sobą więcej razy niż trzy, ponownie przeciwnicy dostają punkt. Jeśli członek, którejś z drużyn dotknie siatki, nastąpi strata punktu.

Dla kogo jest siatkówka? Siatkówka jest dla osób, które lubią się ruszać, biegać i skakać. Jeśli zaciekawił cię ten sport, śmiało możesz zapisać się na zajęcia próbne. Jak rozpoznać, że siatkówka się nam podoba? Aby rozpoznać, że siatkówka nas fascynuje, wystarczy spróbować zagrać lub pojechać na mecz pokibicować. Jeśli na treningu nie będzie ci szło wspaniale, nie martw się. Początki nigdy nie są łatwe. Organizm musi się przyzwyczaić do zmian, które wtedy zachodzą. Poza tym siatkówka jest dość trudnym sportem, więc tym bardziej nie ma się czym martwić. Ile zawodników gra na polu? To zależy. W siatkówkę można grać w dwie osoby, trzy osoby, cztery osoby i sześć osób. Moim skromnym zdaniem siatkówka jest wspaniałym i zaskakującym sportem. Moim celem w tym artykule, było zachęcić jak najwięcej osób do spróbowania tej dyscypliny i sprawdzenia, czy siatkówka nie okaże się waszym hobby.

Alicja Gnat

Taniec

Trenuję taniec jazzowy. Zaczęło się wszystko, gdy moja koleżanka pokazała mi jak robi gwiazdę. Stwierdziłam, że ja też chcę nauczyć się czegoś takiego. Powiedziałam o tym mojej mamie, która, jak zawsze, zgodziła się na to, żeby mnie zapisać na zajęcia. Poszłam na pierwszy trening i poznałam tam wiele nowych koleżanek. Okazało się, że jedna z nich chodzi na te same zajęcia, co ja! Z każdym dniem coraz lepiej sobie radziłam. Nauczyłam się mostku ze stania, potem szpagatu na bok. Później opanowałam gwiazdę i szpagat prosty, a także gwiazdę na jednej ręce. Aktualnie uczę się przejścia w tył.

Brałam udział w trzech zawodach tanecznych i bardzo mi się podobały. Na jednym z nich zdobyłam drugie miejsce, a na innym trzecie. Pierwszych zawodów dokładnie nie pamiętam, ale na pewno było rewelacyjnie! Mamy bardzo ładne stroje – niebieskie, ze spódniczkami, które świetnie pasują do tańca. Teraz mamy nową panią trenerkę i trochę eksperymentujemy z hip-hopem. Uczymy się nowego układu tanecznego. Mamy też specjalną widownię – nasza pani trenerka przychodzi z synkiem, który ma mnóstwo autek. Zawsze przynosi je ze sobą, ustawia na ławkach i patrzy, jak tańczymy. Często na zajęciach robimy ćwiczenia na przekątną sali – ustawiamy się wzdłuż i wymyślamy różne figury, które potem wykonują osoby tańczące z nami. Czasami używamy materacy, na których robimy gwiazdę lub przejście w przód, a także gwiazdę na łokciach. Na treningi ubieramy się w krótkie lub długie legginsy i bluzki – najczęściej sportowe, ale także takie od Rytmixu. Często organizujemy spotkania, na których rozmawiamy o kostiumach. Ostatnio nasza pani wymyśliła, że będziemy mieć scenografię, która będzie przedstawiać rozwój komórek – od najstarszych do najnowszych. Uwielbiam tańczyć!

Ania Czaplicka

 

Sport na wesoło

Czy komuś z was wieszanie prania kojarzy się ze sportem? A potwór z nauczycielem wychowania fizycznego? Jeśli nie, to szkoda, że nie widzieliście naszej zabawy sportowej „Bawimy się i uczymy razem”. Spotkanie odbyło się 27 marca, w hali sportowej naszej szkoły, tuż przed świętami wielkanocnymi. Uczestnikami konkurencji byli uczniowie. Każda drużyna stanowiła zespół mieszany dzieci z klas młodszych i starszych. Zabawa miała na celu integrację uczniów i nauczycieli. Mieliśmy okazję zobaczyć reprezentację naszego Grona Pedagogicznego, która występowała w takich samych koszulkach i widać było, że wszyscy dobrze się bawili. Odbyły się takie zabawy jak: wieszanie prania, przeciąganie liny, zbieranie piłek, budowanie wieży, zabieranie potworowi (pan Tomasz Bejuk;) różnych przedmiotów. Całość trwała dwie godziny. Oczekiwaliśmy na przybycie samego prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, ale niestety nie dotarł, rozchorował się. Konkurencjom towarzyszyła muzyka i występ taneczny dziewcząt z klasy V B.

Lena Turkiewicz

Szkolny Pulitzer 2024 - Kurier Szczeciński i loga sponsorów

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA