W tym roku „Szkoła z Pasją”, czyli Niepubliczna Szkoła Podstawowa z ul. św. Jana Bosko w Szczecinie obchodzi 10-lecie istnienia. Nie tylko z okazji jubileuszu uczniowie postanowili zacząć wydawać swoją gazetkę, którą nazwali „Pasjonaci" - zainspirowała ich nauczycielka języka polskiego i angielskiego, opiekunka młodych dziennikarzy, Anna Witkowska, a także... konkurs za zachodniopomorską prasę „Szkolny Pulitzer". Jesteśmy dumni z takiej deklaracji i liczymy, że pisarskie pasje uczniów przełożą się na kolejne wydania.
- Uczniów pasjonują treści rozrywkowe, chętnie tworzą komiksy, szarady, nie stronią jednak od poważniejszych form: szczególnie cenią wywiady, relacje z wydarzeń szkolnych, informacje dotyczące różnorodnych świąt. Są bardzo zaangażowani w tworzenie pisma, samodzielnie wyszukują zdjęcia ilustrujące ich teksty - tak o zespole redakcyjnym, który składa się z na razie z pięciu uczniów klas starszych - od piątej do ósmej - mówi opiekunka gazetki.
Chłopcy szczególnie upodobali sobie klasowe sondy oraz rozmowy z nauczycielami, dziewczęta wyszykują przepisy kulinarne, wspólnie uczniowie recenzują gry komputerowe, obejrzane filmy i spektakle teatralne, przeczytane książki, przedstawiają na łamach swoich kolegów z ciekawymi pasjami. Cześć gazetki przygotowywana jest także w języku angielskim.
Pismo, które do tej pory doczekało się trzech wydań, jest drukowane w szkole i rozchodzi się niczym ciepłe bułeczki. Można je również przeczytać na stronie internetowej placówki oraz w jej mediach społecznościowych.
Pasjonatów oraz innych młodych dziennikarzy zapraszamy na uroczystą galę „Szkolnego Pulitzera”, która już niebawem, bo 20 grudnia o godz. 11 w szczecińskiej Fabryce Wody. Zarezerwujcie sobie trzy, a nawet cztery godziny na wspólne spotkanie oraz zwiedzanie Edukatorium. Nie musicie zabierać ze sobą strojów kąpielowych, bo Fabryka Wody zapewnia, że będziecie radośnie pływać tylko w... oceanie wiedzy!
(kel)
Historie biblijne współcześnie
W środę, 13 listopada, udaliśmy się całą szkołą do Multikina na spektakl pt. „Najznamienitsze historie biblijne” wystawiany przez Poznański Teatr Aktora. Przedstawienie na temat historii biblijnych to fascynująca próba przeniesienia na scenę klasycznych opowieści z Biblii w nowoczesnej interpretacji. Reżyser, łącząc tradycję z nowatorskimi rozwiązaniami teatralnymi, stworzył dzieło, które będzie przemawiać do każdego.
Jarek, główny bohater przedstawienia jest mistrzem jazdy na deskorolce. Jego personalne, a także sportowe „status quo” istnieje tylko dzięki lajkom, wpisom i komentarzom na portalach społecznościowych. Facebook, jest to miejsce, gdzie Jarek jest bohaterem, królem… jest kimś. Aby zaspokoić niewyczerpany głód lajków, zaniedbuje rodzinę i szkołę, z której zostanie wyrzucony jeśli nie zaliczy ważnego egzaminu. Zwraca się o pomoc do najlepszej uczennicy w klasie. Magda, skromna i niezauważana przez niego dotąd dziewczyna, posiadająca łatkę klasowego kujona, pożycza mu książkę potrzebną do zaliczenia testu. Jarek od pierwszej strony przenosi się w świat „Najznakomitszych Historii Biblijnych”. Stając się bohaterem każdej z nich, odczuwa je na sobie, próbując zrozumieć co jest prawdziwą miarą wartości człowieka.
Akcja obejmuje kilka znanych przypowieści, takich jak: Stworzenie Świata, Adam i Ewa, Syn Marnotrawny, Dawid i Goliat, Wieża Babel, Historia Hioba, Historia Króla Salomona, Arka Noego, Sodoma i Gomora, Przejście Mojżesza przez Morze Czerwone. Reżyser, Andrzej Wieczorek, zdecydował się na nielinearną narrację, splatając historie w sposób, który akcentuje uniwersalne tematy - miłość, wybaczenie, odkupienie i ludzką niedoskonałość.
Scenografia to prawdziwa uczta dla oka - minimalistyczna, ale sugestywna. Za pomocą prostych elementów, takich jak światło, projekcje multimedialne i ruchome dekoracje, twórcy stworzyli przestrzeń, która oddaje zarówno duchowość, jak i dramatyzm przedstawionych wydarzeń. Kostiumy natomiast zaskakują - tradycyjne kroje zostały uzupełnione o współczesne detale, co podkreśla uniwersalność i ponadczasowość tych opowieści. Największe wrażenie robiły ogromne i niesamowite maski. Gra aktorska zasługuje na najwyższe uznanie i podziw. W interpretacji aktorów postacie biblijne stają się ludzkie, pełne emocji i wewnętrznych konfliktów.
Warstwa dźwiękowa to jeden z największych atutów widowiska. Oryginalna muzyka, łącząca tradycyjne motywy z nowoczesnymi piosenkami, doskonale podkreśla nastrój każdej sceny.
„Najznamienitsze historie biblijne” to spektakl, który zachwyca zarówno formą, jak i treścią. Twórcy udowodnili, że biblijne opowieści mogą być przedstawione w sposób świeży i aktualny, a jednocześnie pełen szacunku dla ich pierwotnego przesłania. To przedstawienie, które skłania do refleksji nad ponadczasowymi pytaniami o ludzką naturę i sens życia. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom teatru, oraz tym, którzy szukają inspiracji w sztuce.
Nina