Kołobrzescy uczniowie od lat redagują „Łomot" – to gazeta szkolna wydawana w Zespole Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, w skład którego wchodzą liceum ogólnokształcące i techniku zawodowe. Pierwsze wydanie pisma powstało w 1998 roku. „Łomot" jest wielokrotnym laureatem „Szkolnego Pulitzera", tym razem zamyka tegoroczny przegląd prasy wydawanej w zachodniopomorskich szkołach podstawowych i średnich. Teraz przez młodymi dziennikarzami już tylko uroczysta gala, na którą zapraszamy wszystkie redakcje. W piątek o godz. 11 w spotkamy się w Fabryce Wody w Szczecinie.
„Łomot" jest... nieregularnikiem, wszak jego wydania zależą od twórczej weny młodych żurnalistów, którzy pracują w nowym, utworzonym w ubiegłym roku zespole pod wodzą Malwiny Jezierskiej. Amelia Borowiecka i Alan Gliwa tworzą trzon redakcji, zajmują się także graficzną stroną periodyku. Na łamach publikują także niezwiązani z redakcją uczniowie, wystarczy, że mają interesujący temat i lekkie pióro. Nad licealnym zespołem – od początku istnienia „Łomotu" czuwają nauczycielki: polonistka Alicja Stokłosa, oraz Karolina von Mallek i Ewa Wojciechowska-Biłeńki – nauczycielki języka niemieckiego. Młodzież z kołobrzeskiej „Jedynki" ma także duże szczęście, że technicznie wspierają ją profesjonaliści - właściciele wydawnictwa Kamera, Barbara i Robert Gauerowie. Jakość uczniowskiej gazetki podbijają nie tylko ciekawe artykuły, ale także jej wizualna strona.
24-stronnicowe pismo oraz specjalne wydawnictwa np. „Zielony Łomot", który powstał, by szerzyć wiedzę o ekologii, daje młodym ludziom możliwość wypowiedzenia się na różne tematy, przedstawienia swoich poglądów oraz prezentacji własnych pasji i zainteresowań, nie brakuje tu również wywiadów z interesującymi postaciami z miasta i regionu. Od niedawna uczniowie zaangażowali się także w prowadzenie fan page „Łomotu" w mediach społecznościowych, co przyłożyło się na wzrost czytelnictwa gazetki.
(kel)
Stars Wars
Star Wars, znane jako jedna z najbardziej ikonicznych serii filmowych, to epicka podróż przez kosmiczne opowieści o sile, honorze i odwiecznej walce dobra ze złem. Stworzona przez George'a Lucasa, saga ta skupia się na galaktycznych przygodach Jedi, Sithów i innych istot zamieszkałych odległe zakątki świata.
Głównym elementem fabuły filmu jest konflikt pomiędzy „jasną i ciemną stroną Mocy", reprezentowany przez dwie potężne organizacje: Jedi, będących obrońcami pokoju i sprawiedliwości oraz Sithów, którzy pragną zdobyć władzę absolutną.
Saga Stars Wars jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje rozbudowane uniwersum, ale również ze względu na głębokie przesłanie moralne, które zawiera. W międzygalaktycznych bitwach o losy wszechświata bohaterowie usiłują odkryć swoje powołanie, walcząc nie tylko z siłami wroga, ale też z własnymi słabościami. Warto również podkreślić, że efekty specjalne, ścieżka dźwiękowa autorstwa Johna Williamsa i unikalny design postaci oraz miejsce to elementy, które uczyniły sagę niezapomnianą.
Stars Wars to uniwersum, które stało się fundamentem wielu środków przekazu kulturowego, tworząc własną legendę i wyznaczają standardy w świecie filmu science fiction. Dlatego obejrzenie filmu to nie tylko rozrywka. Stars Wars to nie tylko kino, ale też pełne doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły widza.
To poznawanie świata pod kątem emocji, mądrości i nieśmiertelnej mocy, którą nosimy w sobie. To podróż, która trwa wieku, pozostawiając niezatarte wrażenia i inspirując kolejne pokolenia.
Amelia Borowiecka
Nauka odpoczynku
Każdy z nas posiada rozmaite obowiązki, czy to w domu, czy w szkole. Jednak większość z nas najbardziej cieszy się z czasu wolnego, który możemy wykorzystać do swoich zainteresowań. Rozwijanie samego siebie powinno być bardzo ważne w tym okresie naszego życia, natomiast wiedza, którą codziennie zdobywamy, otwiera nam drzwi do naszej przyszłości, dlatego ważne jest, aby znaleźć czas na obie te aktywności.
I tu pojawia się pytanie: jak pogodzić ze sobą rozrywkę i naukę? Nie ma oczywistej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zarówno nauka – przygotowanie do matury, jak i rozwijanie swoich pasji, spędzanie czasu ze znajomymi i odpoczynek, są tak samo ważne. Każdy z nas sam decyduje, co postawi na pierwszym miejscu.
Jednym ze sposobów jest ułożenie harmonogramu czasowego. W większości przypadków to się sprawdza, jednak zdarza się, że pomimo dokładnego planu dnia nie radzimy sobie z natłokiem zadań i musimy z czegoś zrezygnować.
Kolejną metodą na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest przeplatanie ze sobą krótkich sesji nauki i odpoczynku, na przykład pół godziny powtarzania materiału, a następnie półgodzinna przerwa, podczas której zajmujemy się tym, czym chcemy.
Wielu osobom pomaga też nauka w grupie, ze znajomymi, ponieważ rozwija poziom naszej wiedzy, jak i relacje społeczne.
Nie istnieje oczywiście sposób na pogodzenie nauki i rozrywki, które sprawdziłby się u każdego. Jednak na podstawie metod przedstawionych powyżej, każdy z nas może opracować własny, dopasowany do swojego stylu życia, system, który zapewni balans i pozwoli jak najlepiej zarządzać czasem.
Maja Borsuk