Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

W krainie migrantów

Data publikacji: 2015-11-26 10:37
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-26 10:37
W krainie migrantów
 
Ponad pół roku temu na terenie Nowej Ameriki, społecznego i edukacyjnego przedsięwzięcia, rozwijającego się od kilku lat po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej, ruszył projekt „Nowa Amerika w krainie migrantów”. 

Uczestnicząca w nim młodzież z polsko-niemieckiego pogranicza poznawała problemy migracji i migrantów, którzy osiedlili się i mieszkają na pograniczu. Uczniowie podsumowali swoje doświadczenia, tworząc wystawy, które najpierw były pokazywane w miejscowościach, w których projekt realizowano, a 20 listopada wszystkie zostały zaprezentowane w Collegium Polonicum w Słubicach. Jednocześnie trwała tam dwudniowa konferencja uczestników projektu. W ubiegłą niedzielę odbył się w Słubicach Kongres Nowej Ameriki. 

W Słubicach zaprezentowano wystawy: „Czytanie krajobrazu” (Zespół Szkół Publicznych im. Marii Curie Skłodowskiej w Ośnie Lubuskim, opiekunka projektu: Anna Aniśko), „Dawne pogranicze. Wszyscy jesteśmy migrantami” (Gimnazjum w Borui Kościelnej, opiekunowie projektu: Anna Billert i Jacek Matula), „Kresowiacy. Polscy wygnańcy” (Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Szkoła Myślenia Twórczego w Zielonej Górze, opiekunka projektu: Joanna Hanć ), „Tożsamość Śląska Opolskiego” (Instytut Edukacji przez Sztukę, opiekunka projektu: Lucilla Kossowska ), „Niemieccy wygańcy” (Albert-Schweitzer-Gymnasium w Eisenhüttenstadt, opiekunowie projektu: Michael Kurzwelly i Heike Steinhagen), „Medaliony greckie” (Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, opiekun projektu: Andrzej Łazowski), „Wyparowani, historia Żydów” (uczestnicy: uczniowie szkół w Gryfinie, Angermünde, Schwedt, opiekun projektu: Andrzej Łazowski), „Migranci poznają kulturę Serbołużyczan” (wolny projekt we współpracy z pełnomocnikiem ds. integracji i Muzeum Łużyckim w Budziszynie – Bautzen, opiekun: Artur Malinowski), „Sybiracy” (Zespół Szkół Ogólnokształcacych w Rzepinie, opiekunka projektu: Wioletta Nowak), „Uchodźcy dzisiaj” (Klub Młodzieżowy Mikado we Frankfurcie nad Odrą, opiekun projektu: Thomas Spicker). 

Wystawy powarsztatowe można oglądać w szkołach, których uczniowie je realizowali. Niektóre chcą migrować i szukają miejsc na kolejne ekspozycje.

Projekt „Nowa Amerika w krainie migrantów” ma swój profil na facebooku: www.facebook.com/nowaamerikamigrant/?fref=ts

Joanna HANĆ
Rodzona szczecinianka, absolwentka Liceum Plastycznego oraz animacji społeczno-kulturalnej i edukacji artystycznej na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projektuje, prowadzi warsztaty artystyczne, uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, grafikę warsztatową itd.

Na zdjęciu: Joanna Hanć i jej uczniowie.

Fot.: Grzegorz GEMBARA