czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Przez granice > Polskę warto lubić!

Polskę warto lubić!

Data publikacji: 2015-10-29 11:18
Wywietleń: 1073

W Brandeburgii będzie do 20 listopada, potem pojedzie do Północnej Nadrenii-Westfalii. PolenMobil już drugi miesiąc jest w drodze. Był w Hesji i Bawarii, do Berlina zawita tuż po Nowym Roku, a w lutym i marcu będzie jeździł przez Meklemburgię-Pomorze Przednie, Saksonię i znów Brandenburgię. Przed nim także Hamburg i Dolna Saksonia, Saksonia-Anhalt, Turyngia i Badenia Wirtembergia. 

Przyjeżdża tam, gdzie jest zapraszany, głównie do szkół, nie tylko tych, które mają polskich partnerów i realizują programy z tym związane.

PolenMobil to przedsięwzięcie, przygotowane przez Manfreda Macka i dr. Matthiasa Kneipa z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, opowiadające o Polsce, relacjach polsko-niemieckich, zachęcające do poznawania naszego kraju i nauki polskiego. Znakiem rozpoznawczym projektu jest samochód, wypełniony materiałami dydaktycznymi o Polsce, przygotowanymi przez instytut w Darmstadt i Fundację Wspόłpracy Polsko-Niemieckiej przy pomocy Towarzystwa Niemiecko-Polskim w Brandenburgii i Polsko-Niemieckiej Wspόłpracy Młodzieży.

PolenMobil wyruszył w trasę w połowie września w Poczdamie, żegnany m.in. przez premiera Brandenburgii i koordynatora rządu RFN ds. wspόłpracy polsko-niemieckiej, Dietmara Woidke, jednocześnie honorowego patrona projektu oraz ambasadora RP w Berlinie, Jerzego Margańskiego. Obecni byli także dyrektor instytutu w Darmstadt, Dieter Bingen i była przewodnicząca Bundestagu, Rita Süssmuth.

* * *

Samochodem PolenMobil, wypełnionym plakatami, maskotkami, filmami, grami i nagraniami muzyki polskiej podróżują autorzy projektu. Prowadzą w szkołach darmowe lekcje krajoznawstwa Polski, jak też zabawy, które mają zachęcić do nauki polskiego. Każde spotkanie dla grupy 20-30 uczniów trwa 90 minut, a jeśli szkoła zamówi wersję rozszerzoną, dopełnioną opowieściami o polskiej historii i literaturze – cztery do sześciu godzin lekcyjnych. Uczestników takiego spotkania może być znacznie więcej.

Szkoły mogą też zamawiać spotkania specjalne, np. „111 powodów, dla których warto lubić Polskę” (to tytuł nowej książki Matthiasa Kneipa), umawiać ię na rozmowy z Arturem Beckerem, pisarzem urodzonym w Bartoszycach i mieszkającym od lat w Niemczech, oraz André Biakowskim, również pisarzem, który już jako dorosły człowiek dwa lata mieszkał w Łodzi. Opublikował potem książkę „Obiad – mehr als nur Mittagessen”, opowiadającą o spotkaniach z ludźmi, którzy drugą wojnę światową przeżyli w gettach i obozach koncentracyjnych.

Projekt dotują Fundacja Wspόłpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Sanddorf-Stiftung w Regensburgu, szczególnie mocno zaangażowana w rozwój kontaktów z Polska. PolenMobil wspierają wydawnictwa Cornelsen Schulverlage i Eduversum.

(ak)

Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy