wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Przez granice > PolenmARkT w Greifswaldzie

PolenmARkT w Greifswaldzie

Data publikacji: 2015-11-26 10:32
Wywietleń: 1463
Targowisko jest w Słubicach i Osinowie Dolnym, ale jest też w Greifswaldzie. Mowa o Polenmarkt, który w Greifswaldzie pisze się inaczej, bo polenmARkT. Organizowany jest już od osiemnastu lat. 

Inaczej niż w Słubicach i Osinowie Dolnym nie jest to teren drobnego handlu, lecz festiwal polskiej kultury. W takiej formie istnieje tylko w nadmorskim, uniwersyteckim Greifswaldzie. Jest największym i najsłynniejszym festiwalem kultury polskiej w Europie, oczywiście poza granicami Polski, ale w Polsce takich festiwali specjalnie organizować nie trzeba. Nie wozi się przecież drzew do lasu.

W tym roku sygnał do rozpoczęcia festiwalu padł 19 listopada w Kolegium Naukowym Alfrieda Kruppa. W centrum uwagi było wręczenie nagrody za osiągnięcia w niemiecko-polskiej współpracy na Uniwersytecie Greifswaldzkim. Następnie był odczyt Artura Beckera. 

Artur Becker urodził się w 1968 r. w Bartoszycach. Od roku 1985 mieszka w Niemczech. Jest pisarzem, tłumaczem i dziennikarzem, pisze głównie w języku niemieckim. W 2009 r. otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę im. Adelberta von Chamisso, przyznawaną pisarzom, którzy nie tworzą w swoich językach ojczystych. 

Jednak żeby uczyć się języka obcego, trzeba mieć słownik. Nie ma świata bez słowników. W każdym języku są specyficzne „skrzydlate słowa”, czyli przysłowia i powiedzonka. Każdy, kto uczy się obcego języka, właśnie z nimi ma najwięcej kłopotów. Jeśli ich nie zna, co rusz może wejść na językową minę.

W tym roku nagrodę za niemiecko-polską współpracę otrzymali autorzy niemiecko-polskiego słownika „In 80 gefluegelten Worten um die Welt – W 80 skrzydlatych słów dookoła świata”, związani z uniwersytetami w Szczecinie i Greifswaldzie. W imieniu zespołu nagrodę odebrali prof. dr h.c. Harry Walter z Greifswaldu i prof. dr Ewa Komorowska z Szczecina. 
W przerwach spotkania w Kolegium Kruppa śpiewał i grał szczeciński duet „Feng Szuja” – Olek Różanek (jego twórca) i Maciej Kazuba, liderzy grupy „Chorzy na Odrę”.

Autorami słownika, który ukazał się nakładem obu uniwersytetów (Szczecin-Greifswald 2013), są: Katarzyna Jakubowska, Ewa Komorowska, Agnieszka Krzanowska, Harry Walter. Współpracowali studenci greifswaldzkiej slawistyki: Theresa Gläser-Kurze, Evgenia Klimenko, Swetlana König, Zuzanna Owieśniak i Viktoria Wähnert.

Festiwal polenmARkT trwa do 29 listopada (niedziela). Dziś (czwartek) organizatorzy zapraszają na Polski Wieczór, czyli gotowanie po polsku, oraz na projekcję filmu „Body” Małgorzaty Szumowskiej. Jutro przed południem w Löcknitz Wojciech Widłak będzie czytał swoje książki dla dzieci o panu Kuleczce i Jędrusiu (godz. 10, 12; tłum.: Jan Holten), wieczorem w Greifswaldzie Paulina Schulz, która tworzy kolekcję tłumaczeń współczesnej literatury polskiej na język niemiecki, będzie prezentowała fragmenty swojej nowej powieści „Eiland”, a późnym wieczorem zagra szczeciński zespół „Włochaty”. Sobota to koncert grupy MA, której muzycy związany byli ze szczecińskimi grupami Big Fat Mama, Moonlight, Arka Noego i Dikanda, oraz elektroniczna noc finałowa festiwalu z warszawską grupą We Will Fail i grupą BP z Berlina i Lipska. W niedzielę teatr studencki z Greifswaldu zaprezentuje premierę jednoaktówki Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu”. Pełen program: www.polenmarkt-festival.de

Michael FRITSCHE
Student slawistyki na Uniwersytecie Greifswaldzkim, współpracownik studenckiego czasopisma „moritz”
Festiwal kultury polskiej organizowany jest w Greifswaldzie osiemnaście lat. Powstał z inicjatywy studentów, a w tym roku osiągnął dojrzałość. Kto w Szczecie zorganizuje równoległy festiwal współczesnej kultury niemieckiej? Przydałby się.

Bogdan TWARDOCHLEB

Na zdjęciu: Prof. Ewa Komorowska i prof. Harry Walter, laureaci nagrody, której fundatorem jest Sparkasse Vorpommern.

Fot.: Michael FRITSCHE

 

Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy