Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Dzieciom więźniów

Data publikacji: 2015-11-26 10:26
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-26 10:27
Dzieciom więźniów
 
Gazeta „Dresdner Neueste Nachrichten” informowała niedawno o niezwykłym przedsięwzięciu uczniów szkół drezdeńskich.

Na Cmentarzu im. św. Pawła w Dreźnie znajduje się 225. grobów noworodków i niemowląt, które z głodu i wycieńczenia zmarły w czasie drugiej wojny światowej. Ich rodzice byli robotnikami przymusowym i więźniami nazistów, Polakami i obywatelami ZSRR. 

W czasach NRD na kwaterze, gdzie znajdują się dziecięce groby, ustawiono kamienny obelisk z napisem w języku niemieckim: „Tu leżą dzieci obywateli Polski i ZSRR, które zmarły w latach 1939-1945”.

Uczniowie drezdeńskich szkół przeszukali archiwa i znaleźli nazwiska dzieci. Zajmowali się także losem ich rodziców, poznawali mechnizmy nazistowskiej przemocy. Potem każdy z nich przygotował dla jednego dziecka symboliczny, wykonany przez siebie nagrobek. Wszystkie utworzyły pomnik, liczący 90 metrów.

W obecności kilkuset mieszkańców Drezna pamiątkowe nagrobki zostały odsłonięte. Uczniom dziękowała burmistrz miasta, Eva Jaehningen.

Dr. Solveig Bude, przewodnicząca Stowarzyszenia „Jugend-Arbeit-ildung”, mówiła: - „Fakt, że ci najmłodsi i zupełnie bezbronni członkowie ludzkiej społeczności zostali zupełnie pozbawieni opieki i ochrony, podkreśla okrucieństwo nazistów.

Przy grobach uczniowie posadzili symboliczną jabłoń.

Fot.: Sebastian BURKHARDT (DNN)