Piątek, 26 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dni i noce polenmARkT-u

Data publikacji: 2015-10-29 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-29 11:15
Dni i noce polenmARkT-u
Zarząd Stowarzyszenia polenmARkT (od lewej): slawista prof. Bernhard Brehmer (Uniwersytet Greifswaldzki), antykwariusz i księgarz dr Ulrich Rose, polonista i lektor dr Marek Fiałek (Uniwersytet Greifswaldzki) Fot.: PolenmARkT, montaż: Fleischervorstadt-Blog  

Osiemnaście lat kończy Festiwal Kultury Polskiej polenmARkT, organizowany w uniwersyteckim i hanzeatyckim Greifswaldzie. Zacznie się oficjalnie 19 listopada i potrwa dziesięć dni. Będą szaleństwa! 15 listopada zaanonsuje go wystawa „Z Galerii Wspomnień” w Schloss Griebenow pod Greifswaldem, przygotowana przez szczeciński zamek, a prezentująca obrazy i grafiki Stanisława J. Janowskiego, Erazma Kalwaryjskiego, Wieńczysława Mazusia i Mariana Nyczki.

Festiwal gościć będzie w szesnastu punktach miasta: w galeriach, na uniwersytecie, w teatrze, bibliotekach, klubach młodzieżowych, muzeum, na ratuszu itd. Zawita też do przedszkola i szkoły podstawowej w Löcknitz. 

W dniu oficjalnej inauguracji w prestiżowym Kolegium Alfreda Kruppa zostanie już po raz szesnasty wręczona nagroda za rozwój współpracy polsko-niemieckiej na Uniwersytecie Greifswaldzkim, którą dla młodych naukowców funduje Sparkasse Vorpommern. Uroczystość ubarwi „Feng Szuja” – koncert szczecinianina, Olka Różanka, i spotkanie z Arturem Beckerem, pisarzem z Mazur, mieszkającym od trzydziestu lat w Niemczech.

Tegoroczny program festiwalu jest imponująco różnorodny. Kolejne dni przyniosą performance i wystawę młodych artystów z Bydgoszczy, koncert Olesia Brothersa i Jorgosa Skoliosa, nocne party z dj-em Kapitanem Stereo, koncerty i szalone muzyczne noce z grupami MDLVA z Krakowa (electric polish-chassidic-arabic-turkish psycho-folk-dance) oraz „Asia i Koty”, z „Włochatym” i Michałem Jacaszkiem z Gdyni (muzyka neoklasyczna i elektroniczna). Na koniec festiwalu organizatorzy fundują pożegnalne party do białego rana z zespołami MA, We Will Fail, Pb itd. 

Będą warsztaty Turbiny Pomerania, poświęcone językom pogranicza i warsztaty o kulturze dialogu interkulturowego, następnie filmy, m.in. „Wolfskinder” Ricka Ostermanna, krótkie metraże z krakowskiej ASP i dokumenty, prezentowane na Szczecin European Festival. Wśród pisarzy i tłumaczy, którzy przyjadą do Greifswaldu, będzie wspomniany już Artur Becker oraz Piotr Paziński, Błażej Dzikowski, Wojciech Widłak, Paulina Szulc, Benjamin Voelkel, Jan Holten. Zapowiadane jest czytanie Witolda Gombrowicza, spektakl według „Na pełnym morzu” Mrożka, wykład szczecińskiego historyka dr. Wojciecha Wicherta o niemieckiej okupacji Kraju Warty oraz prezentacja monografii Świnoujścia, którą z okazji 250-lecia miasta przygotowali Erwin Rosenthal i Józef Pluciński.

Warto wybrać się do Greifswaldu. Szczegóły: www.polenmarkt-festival.deinfo@polenmarkt-festival.defacebook.com/polenmarkt (t)