* MAGDALENA Parys (gdańszczanka, szczecinianka), polska pisarka mieszkająca w Berlinie, otrzymała za powieść „Magik” nagrodę Literacką Unii Europejskiej. Wysoko oceniana była również jej poprzednia, debiutancka powieść „Tunel”.
* BERLIŃSKI „Tagesspiegel” pisze, że trasa kolejowa Berlin – Szczecin ma być rozbudowana do 2020 r. prawdopodobnie w wersji oszczędnościowej. Protesty w Niemczech, m.in. w Gartz (Brandenburgia), żądania pełnej modernizacji trasy.
* GŁÓWNY blok artykułów w nowym numerze magazynu polsko-niemieckiego „Dialog” (1/2015) zatytułowany jest „Społeczeństwo obywatelskie na pograniczu. Nowa jakość współpracy?”. Wewnątrz m.in. rozmowa Basila Kerskiego z Dietmarem Wiodke, premierem Brandenburgii i koordynatorem rządu federalnego ds. współpracy polsko-niemieckiej, oraz artykuły Katrin Schröder „Polsko-niemieckie pogranicze. Zbliżenie poprzez współpracę” i Adama Krzemińskiego „Pogranicze czeka na dziejową szansę”.
* ODRZE poświęcony jest najnowszy numer pisma Uniwersytetu Szczecińskiego „Przegląd Uniwersytecki” (1-3/2015). Wewnątrz m.in. artykuły o problemach miast nadodrzańskich, żeglowności Odry, turystyce wodnej, Dolinie Dolnej Odry, odrzańskim dziedzictwie kulturowym, środkowej Odrze, bogu Viadrusie.
* DELEGACJA najwyższych władz powiatu Nowy Dwór Gdański odwiedziła tydzień temu Greifswald. Rozmawiano o podobieństwach, m.in. między Gdańskiem a Greifswaldem i o możliwościach współpracy.
* 80 POLSKICH i niemieckich ratowników wodnych ćwiczyło na plaży w Świnoujściu. Ćwiczenia zorganizował WOPR i straż wodna niemieckiego Czerwonego Krzyża.
* ANKLAM, kolejne spotkanie sieci „Pomorze Przednie dla Szczecińskiego Regionu Metropolitalnego” (Netzwerk Vorpommern für die Metropolregion Stettin).
* LAUREATAMI Nagrody Karla Dedeciusa 2015, przyznawanej przez Instytut Polsko-Niemiecki w Darmstadt, Fundację Robert Boscha i Fundację Literackie Archiwum Karla Dedeciusa, zostali Katarzyna Leszczyńska, tłumaczka literatury niemieckie na język polski, i Sven Sellmer, tłumacz z języków polskiego, angielskiego i sanskrytu na niemiecki
* W NIEMCZECH rodzi się nie tylko najmniej dzieci w Europie, lecz na świecie – informuje najnowsze studium federalnego Stowarzyszenia Monitorowania Gospodarki i Hamburskiego Instytutu Gospodarki Światowej. W ciągu ostatnich pięciu lat na tysiąc mieszkańców Niemiec rodziło się 8,2 dzieci. Wcześniej listę zamykała Japonia, gdzie na tysiąc mieszkańców rodzi się 8,4. Poza Niemcami „czerwone latarnie” w Unii Europejskiej to Portugalia (9,0) i Włochy (9,3).
* RZECZNIK Praw Obywatelskich landu Meklemburgia Pomorze Przednie Matthias Crone będzie 28 lipca w Pasewalku (Kürassierkaserne). Rejestracja na spotkanie i rozmowę: +49 385 5252709.