poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Poznajemy parki krajobrazowe > W krainie miodem i wodą płynącej

W krainie miodem i wodą płynącej

W krainie miodem i wodą płynącej
Data publikacji: 2015-09-02 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-02 12:07
Wywietleń: 1419 16791

Drawski park to najstarszy park krajobrazowy na terenie naszego województwa.

Nazywany Szwajcarią Połczyńską, zachwyca przede wszystkim unikalnym krajobrazem, ukształtowanym przez lądolód kilkanaście tysięcy lat temu. Pomiędzy licznymi tu pagórkami położone są czyste jeziora z zatoczkami, w okolicy których spotkać można wiele gatunków ptaków wodno-błotnych objętych ochroną oraz rzadkie rośliny, których obecność świadczy o czystości przyrody.

 

Park ten chroni najcenniejszy pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym i krajobrazowym fragment Pojezierza Drawskiego. To doskonały teren do organizowania różnych form wypoczynku, w tym zwłaszcza turystyki kwalifikowanej. Jej zwolennicy znajdą tu ciekawe szlaki piesze i rowerowe, ale też i kajakowe, m.in. Szlak im. Jana Pawła II. Urozmaicona rzeźba, bogata fauna i flora, liczne jeziora i rzeki, czyste środowisko, a także położenie z dala od większych aglomeracji miejskich to walory stwarzające każdemu turyście możliwość ciekawego i zgodnego z upodobaniami spędzenia wolnego czasu w bliskości natury.

Drawski Park Krajobrazowy to także raj dla miłośników przyrody. To właśnie tutaj występują niezwykle rzadkie w Polsce jeziora lobeliowe. Porastające je reliktowe już rośliny – lobelia jeziorna, poryblin jeziorny i brzeżyca jednokwiatowa – są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska, stąd ich obecność świadczy o czystości wody. Dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę, wyznaczono niezwykle ciekawe ścieżki przyrodnicze.

Miłośnicy historii też nie będą się tu nudzić. W Sławogrodzie – replice dawnej słowiańskiej osady – mogą popróbować dawnego rzemiosła, a w Starym Drawsku obejrzeć ruiny zamku Drahim, który należał niegdyś do joannitów.

Odwiedzając te tereny, koniecznie trzeba też spróbować miodu drahimskiego – wpisanego na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej informacji na stronie www.zpkwz.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy