Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

W krainie miodem i wodą płynącej

Data publikacji: 02 września 2015 r. 12:07
Ostatnia aktualizacja: 02 września 2015 r. 12:07
W krainie miodem i wodą płynącej
 

Drawski park to najstarszy park krajobrazowy na terenie naszego województwa.

Nazywany Szwajcarią Połczyńską, zachwyca przede wszystkim unikalnym krajobrazem, ukształtowanym przez lądolód kilkanaście tysięcy lat temu. Pomiędzy licznymi tu pagórkami położone są czyste jeziora z zatoczkami, w okolicy których spotkać można wiele gatunków ptaków wodno-błotnych objętych ochroną oraz rzadkie rośliny, których obecność świadczy o czystości przyrody.

 

Park ten chroni najcenniejszy pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym i krajobrazowym fragment Pojezierza Drawskiego. To doskonały teren do organizowania różnych form wypoczynku, w tym zwłaszcza turystyki kwalifikowanej. Jej zwolennicy znajdą tu ciekawe szlaki piesze i rowerowe, ale też i kajakowe, m.in. Szlak im. Jana Pawła II. Urozmaicona rzeźba, bogata fauna i flora, liczne jeziora i rzeki, czyste środowisko, a także położenie z dala od większych aglomeracji miejskich to walory stwarzające każdemu turyście możliwość ciekawego i zgodnego z upodobaniami spędzenia wolnego czasu w bliskości natury.

Drawski Park Krajobrazowy to także raj dla miłośników przyrody. To właśnie tutaj występują niezwykle rzadkie w Polsce jeziora lobeliowe. Porastające je reliktowe już rośliny – lobelia jeziorna, poryblin jeziorny i brzeżyca jednokwiatowa – są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska, stąd ich obecność świadczy o czystości wody. Dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę, wyznaczono niezwykle ciekawe ścieżki przyrodnicze.

Miłośnicy historii też nie będą się tu nudzić. W Sławogrodzie – replice dawnej słowiańskiej osady – mogą popróbować dawnego rzemiosła, a w Starym Drawsku obejrzeć ruiny zamku Drahim, który należał niegdyś do joannitów.

Odwiedzając te tereny, koniecznie trzeba też spróbować miodu drahimskiego – wpisanego na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej informacji na stronie www.zpkwz.pl

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA