Niniejszym artykułem rozpoczynamy serię działań informacyjno-edukacyjnych, realizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 pod nazwą „Budowa, poprawa i promocja infrastruktury turystycznej w sześciu parkach krajobrazowych woj. zachodniopomorskiego w celu upowszechnienia wiedzy i wspierania zachowań proekologicznych – Etap I”.
Działania w ramach realizowanego projektu będą prowadzone do końca października. Wśród nich są m.in. artykuły i mapy w prasie, informacje w radiu i telewizji, a także ponad 1000 różnych obiektów małej infrastruktury na obszarach sześciu parków krajobrazowych. Słowem – zdmuchujemy kurz i pokazujemy gamę kolorystyczną naszych parków.
Obszary parków krajobrazowych są wyjątkowe ze względu na krajobraz oraz występujące tu zwierzęta i rośliny. Mamy siedem parków, z których sześć jest od 2009 r. pod pieczą marszałka województwa zachodniopomorskiego. Park Barlinecko-Gorzowski jest administrowany przez marszałka województwa lubuskiego. Obszary parków zostały objęte ochroną już w ubiegłym wieku. Wówczas mieszkańcom i służbom ochrony przyrody zależało na tym, aby ich walory przetrwały i mogły być atrakcją dla nas wszystkich.
Każdy z naszych parków ma swoje tajemnice. Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry to system kanałów na Międzyodrzu, liczne trzcinowiska i rozlewiska. Obszar ten to idealne miejsce dla miłośników wody i podglądaczy ptactwa wodnego. Cedyński Park Krajobrazowy oferuje panoramy widokowe ze wzgórz, stanowiących skarpy rozległej doliny Odry. Niewielki fragment Parku Krajobrazowego „Ujście Warty” to spotykane tylko w tym regionie wydmy śródlądowe (piaszczyste łachy usypane w pewnej odległości od rzeki). Szczeciński Park Krajobrazowy ze względu na górski krajobraz to wyzwanie dla rowerzystów i piechurów. Morenowy krajobraz Ińskiego Parku Krajobrazowego ubarwiają wąwozy i doliny rzeczne z wartkimi strumieniami, a jezioro Ińsko zachęca do turystyki wodnej. Drawski Park Krajobrazowy, nasz najstarszy park, to przede wszystkim czyste jeziora z zatoczkami i podwodnymi łąkami ramienicowymi – makroglonami świadczącymi o czystości wody. To również polodowcowy, pagórkowaty krajobraz tzw. Szwajcarii Połczyńskiej. Każdy może wybrać coś dla siebie.
Chcielibyśmy, aby wszyscy wiedzieli, co jest bogactwem regionu, w którym mieszkamy lub odpoczywamy.
Więcej informacji na stronie www.zpkwz.pl