piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Poznajemy parki krajobrazowe > Na styku dwóch województw

Na styku dwóch województw

Data publikacji: 2015-09-09 13:12
Wywietleń: 1288

Ujście Warty to szeroka dolina u zbiegu dwóch wielkich rzek: Odry i Warty. Rozległe, okresowo podmokłe łąki, pastwiska, sieć rzek i kanałów, pozostałości dawnej sieci hydrograficznej decydują o charakterze parku, podzielonego pomiędzy administrację dwóch województw – zachodniopomorskiego i lubuskiego.

 

Park Krajobrazowy „Ujście Warty” na terenie Pomorza Zachodniego to niewielki fragment sieci obszarów chronionych wzdłuż doliny Odry. Turyści znajdą tu ciszę i spokój, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Chętni do bliższego kontaktu z przyrodą mogą poobserwować okolicę od strony wody i wybrać się na spływ kajakowy rzeką Myślą. Szukającym śladów dawnej historii polecamy zwiedzanie okolicy szlakiem kulturowo-przyrodniczym „Zakonów rycerskich na ziemi lubuskiej” i wycieczkę do nieodległych Chwarszczan, w których w średniowieczu mieszkali templariusze.

W krajobrazie parku dominują rozlewiska, starorzecza i łąki, porośnięte roślinnością bagienną. Spotkać tu można niezwykle rzadkie okazy roślin wodnych, m.in. zagrożoną wyginięciem najmniejszą paproć – salwinię pływającą. Interesujące pod względem przyrodniczym i krajobrazowym są piaszczyste wyspy, naniesione niegdyś przez rzekę – porośnięte psammofitami (organizmami żyjącymi w środowisku piaskowym), m.in. turzycą piaskową.

Dolina Odry i występujące w jej pobliżu siedliska podmokłe i zalewowe to doskonałe miejsce dla bytowania wielu gatunków ptaków. Dla licznych gatunków kaczek, gęsi i żurawi teren Parku Krajobrazowego „Ujście Warty” jest miejscem odpoczynku na trasie migracji wiosennych i jesiennych. Zaobserwować można tu również bieliki, bociany białe, gągoły, nurogęsi, czaple siwe. Środowisko wodne i podmokłe sprzyja występowaniu płazów oraz ssaków, takich jak np. bobry.

Część parku leżąca na terenie Pomorza Zachodniego podlega administracji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Znacznie większa część, z racji położenia, jest administrowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. W 2001 roku, w centralnej części ówczesnego parku krajobrazowego, w granicach rezerwatu przyrody „Słońsk”, utworzono Park Narodowy „Ujście Warty”. Park krajobrazowy o tej samej nazwie pełni niejako funkcję jego otuliny.

 

Więcej informacji na stronie www.zpkwz.pl

Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy